Vastaus: Jalkapallon MM-kisat 2014 - Brasilia
- mitalikolmikko: 1. Espanja 2. Brasilia
Brasilia ja hieman yllättäen Argentiina näkyvät olevan vedonlyöntisaittien papereissa suurimmat voittajasuosikit. Itse laittaisin kuitenkin Espanjan ja Saksan samalle viivalle Brasilian kanssa, Argentiinan menestykseen en puolestaan jaksa uskoa. Oma veikkaukseni finaaliparista on siis Espanja - Brasilia/Saksa. Saksalla on materiaaliltaan Espanjan kanssa mielestäni kovin joukkue, suurimpana heikkoutena pidän valmentaja Joachim Löwiä, joka pelaajavalinnoillaan ja peluutuksillaan jaksaa hämmästyttää. Löwin aikana muutamalla pelurilla on tuntunut olevan kausari avaukseen, kun taas jotkut maailmanluokan jannut eivät mahdu edes harjoitusotteluiden kokoonpanoihin, vaikka peipaikalle ei ole välttämättä heittää ketään luontaisesti sinne sopivaa äijää. Kaulahuivin valtakaudella kenttätasapainon kanssa on ollut myös ongelmia. 4-2-3-1 muodostelman vahvuuksia on yleensä juuri tasapainon säilyminen kiitos kahden kk:n pohjapelaajan. Löw ei ole kuitenkaan määrännyt kumpaakan kutospaikan pelaajaa pysymään pelin alla, minkä seurauksena lähes joka pelissä on aiheutunut vaarallisia vastahyökkäysmahiksia vastustajalle. Saa nähdä onko tilanteiden tunnistamista hakattu pelaajien päähän, onko Jogi määrännyt jomman kumman kutosista selkeästi varmistavammaksi vai jatketaanko samalla. Vaihtoehtoja Saksan rosterissa riittää kuitenkin joka pelipaikalle laitapakkeja lukuunottamatta yllin kyllin.
Kova on luottamus monella Belgian mahdollisuuksiin. Kyseessä on kuitenkin joukkue, jota Suomikin pöllytti mennen tullen Brysselissä joitain vuosia sitten.
Vedonvälittäjät antavat Belgialle 5. matalimpia voittokertoimia kaikista jengeistä, mikä kertoo, ettei kyseessä tosiaankaan ole mikään pilipali-porukka. Huomionarvoista on tosin, että ennen Belgiaa kertoimet pomppaavat rajusti, eli ero 4. ja 5. suosikkien välillä on suuri.
Jalkapalloa vähän seuraavalle Belgian suosikin asema saattaa tulla yllätyksenä, mutta 80-luvun lopulla tehdyt suuret panostukset junioripuolelle ovat alkaneet tuottaa viime vuosina hedelmää. Muutamassa vuodessa Belgiasta on noussut käsittämätön määrä huippupelaajia pelaamaan maailman kovimpiin sarjoihin. Huolimatta Belgian kovasta materiaalista (jokin brittilehti oli laskenut, että Belgian jengi on kisojen 6. arvokkain) en itse usko Belgian menevän näissä kisoissa vielä ihan niin pitkälle kuin moni ennustaa. Belgian todennäköisessä avauksessa:
Lukaku
Hazard De Bruyne Mirallas
Witsel Fellaini
Verthongen Vermaelen Kompany Alderweireld
Courtois tjsp.
keski-ikä olisi ~
24,8. Noin nuorella porukalla en vain jaksa uskoa menestyttävän yhdestä poikki -menetelmällä pelattavissa kisoissa. Pakkilinjassa pelaajien iät ovat aika lailla ihanteelliset, mutta keskikenttä-hyökkäys -akselilla onkin sitten pelkkää nuorta verta. Vielä kun muistetaan, ettei kukaan tuosta avauksesta ole pelannut arvokisoissa peliäkään ennen näitä kisoja, niin uskon, että esim. jatkoajalle mantäessä käy Belgialle kalpaten. Noh, nähtäväksi jää, mutta itse povaisin Belgialle kunnon menestystä vasta tulevaisuuden arvokisoihin näiden toimiessa ikään kuin harjoituksina.
- maalikuninkuus ratkotaan seuraavan kolmikon kesken: Dzeko, Costa tai Lukaku
Tämä rippuu paljon siitä miten alkulohkojen pelit menevät. Yksi rökälevoitto voi kerryttää yhden pelaajan maalisaldoa helposti kolmella tai useammallakin pongolla. Jos Ranska nuijisi lähtökohtaisesti hyvin heikon Hondurasin maan rakoon, voisi Benzema nousta hieman ennakko-odotusten vastaisesti taistelemaan maalikuninkuudesta. Espanjalla ja Hollannilla on lohkossaan heittopussi Australia, jota vastaan esim. juuri DC voisi iskeä häkkejä.
Pakko nostaa esille Bosnia & Hertsegovina, joka on Belgian ohella mahdollinen yllättäjä. Ainakin symppaan B&H:ta, tai lohikäärmeitä kuten maajoukkueen kutsumanimi kuuluu, sillä pelaajien takaa löytyy aikamoisen riipaisevia tarinoita.
Voidaanko Belgiaa edes pitää yllättäjänä sen menestyessä? Ei minusta

. Joka tapauksessa olen B&H:sta kanssasi samoilla linjoilla. Paljon hienoja pelaajia à la Ibisevic, Salihovic ja Pjanic, Dzekoa toki unohtamatta. Erityisesti Ibisevicin otteet vakuuttivat itseni tällä kaudella. Kymmenkunta ottelua mieheltä Stuttgartin paidassa näin, ja varsinkin alkukaudesta miehen viimeistely oli kerrassaan jäätävää. Sympatiani saa kyllä tämäkin porukka ilman muuta.
E: Niin, yksi "musta hevonen" piti vielä nostaa esille. Nimittäin Sveitsi. Sveitsillä on hyvin tasapainoinen porukka, josta puuttuvat suurimmat starat, mutta joka paikalle löytyy laatua. Hitzfeldin valmennuksessa jo kuusi vuotta seilannut porukka voi organisoidulla joukkuepelillään yllättää. Lisäksi hyökkääjä Josip Drmic pelasi helkkarinmoisen kauden Nürnbergissä ja siirtyykin ensi kaudeksi Leverkuseniin. Mikään osa-alue ei ole Sveitsillä hiekossa jamassa ja alkulohkosta se menee ainakin jatkoon.
Huomenna se sitten starttaa klo 23.00 Brasilia-Kroatia. Naatitaan naatitaan!
TÄMÄ. Kauan tätä on odotettu, ja juuri se odotus on se, mikä tästä tekee niin mielettömän tapahtuman. Itse asetan tavoitteeksi nähdä ainakin 45/64 ottelua. Voi tehdä tiukkaa, mutta sou not. Nyt helvetti vie naatitaan.