Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Kolme parasta asiaa juuri nyt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Leo Stenbuck
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Leo Stenbuck

Active Member
Ajattelin pistää Pac-Man Championship Edition DX:n ja The Walking Dead -tv-sarjan innoittamana pystyyn Pelaaja-lehdestä/Nyt-liitteestä lainatun, Kolme parasta asiaa juuri nyt -ketjun. Eli ideana on listata kolme sillä hetkellä parasta ja eniten päräyttävää asiaa, mielellään lyhyen perustelun kera. Käyttäjäkohtaisia viestejä voisi rajoittaa esim. yhteen per viikko?

Esimerkkejä: Harry Potter ja kuoleman varjelukset, osa 1 (elokuva), Gran Turismo 5: odotus loppui, Masters of Doom (kirja), tv-sarja x palaa tauolta, tänään pizzaa!, lemmikki(poni) täytti vuosia, ym. mikä ikinä sillä hetkellä kolisee koviten.

Omat kolme:

1. Pac-Man Championship Edition DX (peli) Pac-Man meni ostoon PS Storesta ja täytyy kyllä sanoa, että kyseessä on paras latauspeli mitä olen tähän asti pelannut (World of Goo (WiiWare) ohella): eli, uusilla ideoilla höystettyä retro-parhautta! Ei ihme että esim. IGN antoi pelille täyden kympin. Kunnon ADHD-tykitystä. Menee aikamoiseen zoneen tätä pelatessa, ajantajun hävitessä kokonaan. Pitää pitää pelaamisessa hieman taukoa, kun pyörii Blinkyt, Pinkyt, Inkyt ja Clydet vaan silmissä. :D

2. The Walking Dead (tv-sarja) Parasta tv:ssä tällä hetkellä, Dexterin ohella. Paranee vain jakso jaksolta.

3. Easy A (elokuva) Emma Stone on hot! Muutenkin, oikeasti hauska high school -komedia.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Tottahan positiivisia juttuja on aina mukava listata, omat valinnat tällä hetkellä:

1. Torstai Viikonloppu lähenee vääjämättä ja mieliala paranee samaa tahtia.
2. Autopelaajan unelmaviikko Gran Turismo 5 & Need for Speed: Hot Pursuit viikon sisään pelihyllyyn, tykkään!
3. Elm Street leffaboksi Nuoruusvuosien kauheudet palaavat nostalgisesti mieleen Discshopin alennuksesta bongatun kokoelmaboksin myötä. Kieltämättä tehosteet näyttivät pelottavammilta 15 kertaa katsotun VHS- nauhan läpi tarkasteltuna, mutta Freddyn läpät nostavat yhä hymyn naamalle.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Sulta voisin tuon 2-kohdan kopioida suoraan + Stargate Universen 2-season. Ei se kyllä em. tasolle yllä, mutta hyvä sekin.

1. Warcraft III + Frozen Throne. Gamestopista 20 € yhteensä ja kyllä tämä peli iskee yhä uudelleen ja uudelleen. Ammattipelaamisen puolelta, siis ihan katsojana, kaikkein mielenkiintoisin peli. Harmikseni Winen kautta ei tahdo Battle.net toimia, mutta kaikki muu kyllä pelittää. Koskakohan sen 4-osan saisi?

2. TV-sarjat, jotka jo mainitsin. Harvinaista herkkua saada näin hyvä tv-syksy.

3. Musiikki, Gary Moore erityisesti ja kirjat. Tällä hetkellä Leif GW Perssonin Putoaa vapaasti kuin unessa.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Laitetaan pelaamisen kannalta kolme parasta juuri nyt:

1. Gran Turismo 5 - Autourheilun suurta juhlaa, myös sunnuntai-kuskille
2. Call of Duty: Black Ops - Monipuolisempi kuin päältä arvaisi, mm. Zombie-mode.
3. Logitech G25 - Koetuksella, toivottavasti kestää käsittelyn.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Huomenna pikkujoulut!

Hyvä pelisyksy!

Viikonloppu tulee!

Olen niin vähään tyytyväinen...
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Olen ehkä parantumassa, loistavaa! Kolme viikko olen ollut sairaana, joten todella hienoa että elämään pääsee taas kiinni.

2. Paljon tekemistä, kirja kesken, ds:llä pitäisi pelata ja boksilla myös. On se hienoa että virikkeitä löytyy ja on.

3. Lapsi on taas tervehtymässä ja vauhtia riittää. Piti raukan olla infektio-osastolla ja muillakin osastoilla oulussa hetken aikaa, mutta nyt on paranemaan päin onneksi.
____________________________________________________________________

Asiat toki ei ole paremmuusjärjestyksessä, pitää mainita että kukaan ei ala nyt moralisoimaan. :D
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Hyvät naiset ja herrat! Tässä tulee tämän viikon parhaat!

1. Viiden vuoden odotus on lopultakin ohi!

Kuten ylempänä lukee, odotus on vihdoin ohi! Gran *fucking* Turismo 5 on viimein julkaistu! Tarviiko muuta kertoa? Ainiin, tämä on samalla pahin ärsytyksen aihe koska oman kopioni tästä kullasta saan vasta jouluna...


2. Koeviikko loppumaisillaan...

Huomenna on tämän koeviikon viimeinen koe, ja se on *rumpujen pärinäääääää* FYSIIKKA!. Ihanaa, kun tämä suuri ärsytyksen ja stressin tuoja (ajoittain) loppuu. Seuraavaa koeviikkoa odotellessa... >_____>


3. Joulu on taas joulu on taas...

No, eihän tämä nyt ihan vielä ole, muutaman viikon kun jaksaa opiskella koulussa niin pääsee avaamaan paketteja! 8) Niin ja onhan se jouluruokakin ihan hyvää + sukulaisten kanssa joulun vietto.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Musiikki. Pihalla on kylmää ja ankeaa, musiikki on ankeaa. Kummallinen yhtälö mutta piristää mieltä. Samael, Stormheit, Candlemass, Katatonia, Moonsorrow.... Listaa voi jatkaa vaikka kuinka.

2. FF13 alkaa olemaan pulkassa, vastahan tässä on 80h sitä tahkottu. Vielä muutama hassu operaatio edessä... Sen jälkeen saa taas PES2011 ja SWFU2:n pyörimään.

3. Kiinnostus pokeriinkin on taas palaillut. Intissä kiinnosti, sen jälkeen ei. Nyt on taas havaittavissa käännettä.


Jos vielä jotain voisi mainita niin Dexterin tuoren kausi on kyllä kova. Sen lisäksi 24 loppuu kohta, sinänsä jo korkea aikakin.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Kilju It just keeps on giving. Juuri kun loppuu niin eiköhän sieltä saavin pohjilta vielä pari litraa löydy. Omnomnom.

Youtube Vanhoja loistavia biisejä sekä hervottomia videoita joille saa nauraa kun elämä on muuten niin hanurista.

Lärvikirja Sinne on aina hauska kännissä kirjoittaa jotain hassun hauskoja päivityksiä joille ei naura kuin minä itse ja ehkä yksi kaveri. Juuri se tekee siitä hauskaa.

Köyhä "elämä" mulla.:rolleyes:
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Vuohenjuusto. Myöhäisheränneenä hoksasin, että feta on arseesta verrattuna kunnon vuohenjuustoon. Ja kokeilujeni perusteella sitä voi lisätä kaikkeen. Uusin löytö on levitettävä vuohenjuusto, joka maistuu ihan samalta kuin kalliissa ravintoloissa pihvin päällä höllyvä vuohenjuustonokare. Mmmmm.... nam.

2.Lumi. Odotan sitä ensimmäistä hiljaista auringonnousua julmassa pakkasessa, kun on ihan tyyntä ja kuuluu ainoastaan kuinka puiden rungot rasahtelee. Siis just sitä valkoista pakkashetkeä, jolloin luulee olevansa fiksumpi kuin on. :p Ilman sitä, ei suomalainen mies voi tulla toimeen.

3. Firman pikkujoulut tänään Varmastikkin tylsää menoa, mutta kiva silti nähdä työtovereita muussa ympäristössä kuin töissä.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Viikonloppu.
2. Huomena firman pikkujoulut
3. AC: Brotherhoodin korkkaus tänään.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Veronpalautukset
2. Viikonloppu
3. Joulun/Joululoman odotus
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Uusi luuri
2. Älyttömästi hyviä pelejä
3. Pitkä viikonloppu
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Antibiootit ja glögi-kombo
2. Pitkät yöunet vielä 3 päivää eteenpäin
3. Niin paljon pelaamattomia pelejä, että joululoma on pelastettu jo nyt (mukaanlukien korkkaamaton Kinect postissa)
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

Vapaa, vapaa ja vapaa!

Eka kolmen päivän vapaaputki sitten viime joulun, hyvältä tuntuu jo ennakkoon :)
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Tunnin päästä himaan
2. Puolen tunnin päästä puolen tunnin päästä himaan
3. Jahka kohdasta 1. on tunti vierähtänyt ja kohdasta 2. puolikas, niin himaan.
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Sairasloma..
2. ..ja aikaa pelata, yms!
3. MM-lätkä alkaa!
 
Vastaus: Kolme parasta asiaa juuri nyt

1. Uuden fillarin pitäisi saapua tänään!
2. Viikonloppu
3. MM-kiekko alkaa
 
Ylös Bottom