Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja feldon
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Niille, jotka tykkäävät MtG:n ja EoJ:n tapaisista keräilykorttipeleistä, mutta vihaavat välineurheilua ja rahojen tuhlausta samoihin kortteihin yhä uudelleen ja uudelleen boostereina, on hyvänä vaihtoehtona olemassa Reiner Knizian suunnittelema Blue Moon. Saaren Mikon (Suomen virallinen lautapeliauktoriteetti, terveisiä vaan jos satut lukemaan :D) arvostelu suomeksi [urk=http://www.lautapelaaja.net/arvostelut/bluemoon.html[/url]täältä[/url]. Pelin kaikki eri kortit ovat ostettavissa eri rotuihin jaetuissa pakoissa. Pakkoja voi myös niin halutessaan sekoitella, jos haluaa customoida itselleen parhaan pakan. Samoin riittää, että yksi ihminen hankkii pari kolme pakkaa, niitä voi sitten tyrkätä kaverin kätösiin, kun tulevat kylään.

Peli on mekaniikaltaan jossain määrin vastaava, kuin Magic, pakasta kortteja käteen, tappelijat kentälle, varusteita mukaan ja vähän loitsuja kaupanpäälle. Erona kuitenkin se, että taistelu hoidetaan vain yksi solttu kerrallaan ja taistelu etenee periaatteessa "huutokauppana." Kumpikin pelaaja voi vuorollaan joko ylittää edeltävän pelaajan taisteluvoiman, tai perääntyä. Mekanismi on erittäin toimiva ja loppuun mietitty.

Suomesta peruspeliä saa 25e, sisältäen kaksi pakkaa, lähes tarpeettoman pelilaudan ja säännöt. Lisäpakat 10e kappale, yhteensä 9 pakkaa, lisää saattaa olla vieläkin tulossa. Saksasta löytyy sitten hitusen halvemmalla, mutta kannattaa olla tarkkana, että saa varmasti englanninkielisiä pakkoja. Jos peli vaikuttaa missään määrin kiinnostavalta, niin suosittelen kokeilemaan, jos 25e sijoitus ei hirvitä. Noin satasen panostuksella saa siis kaikki olemassa olevat kortit niin halutessaan.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan lauta- ja korttipelit

Ei lauta- ja korttipeleissä ole mitään "oikeaa" sen enemmän kuin konsolipeleissä, joten otsikon muotoilu on vähintään kyseenalaista.

Keräilykorttipelejä en oikein tajua kaiken niihin pistettävän rahan ja järjestelyvaivan vuoksi, mutta lautapelit ovat kelpo kilpailija konsolipeleille. Etenkin mitä tulee saksalaistyylisiin resurssienhallintalautapeleihin, ei konsolipeleillä ole oikein tarjota samantasoisia konsepteja sosiaaliseen pelaamiseen yhdistettynä, ja silloinkin kun pelit käännetään konsolille, jää siitä jotain puuttumaan mm. pelikokemukseen ikävästi väliin tulevan padin vuoksi ja myös siksi, että "salaisuuksien" pito rajoittaa peliä tavalla tai toisella. Lautapelityylinen onnistuminen konsolilla on Mario Party 8, jossa on tuotu interaktiivinen osio vahvasti mukaan, konsolipelien vahvuus siis, ja jossa Wiikake tarjoaa luontevamman käyttöliittymän kuin padi. Se muistuttaa lautapeliä mutta ei ole vain lautapelin jäljitelmä konsolilla.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Hyviä huomioita. Otsikko on alueen henkeen sopivasti provokatiivinen. Koko juttu on puolestaan alkujaan lähtöisin PS3-alueen Eye of Judgment -viestiketjusta, jossa alkuperäinen asia alkoi hukkua EoJ vs. MtG -väittelyn alle. Tarvittiin varaventtiili tänne.

Vieläkään en ole toipunut siitä, kun menivät muuttamaan vanhan ulkoasun korteissa :(
Samat sanat :( Noista erilaisista kokeiluistakin voi olla montaa mieltä, esim. splitit, planeswalkerit, Future Sightin yllärit jne.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Shakki on oikein mukava lautapeli. Konsolipelien etu lautapeleihin on taas se että pikkuosaset (monopolin talot esim.) eivät huku. Muuten raivon purkaukset kohdistuu yleensä pelivälineisiin, oli noppa, nappula tai peliohjain. Kyllä itse asiassa lautapelit ja konsolipelit on yhtä lailla samankaltaisia. Aina löytyy joku jolle jokin peli ei kelpaa niin lauta- kuin konsolipeleissä.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Muuten raivon purkaukset kohdistuu yleensä pelivälineisiin, oli noppa, nappula tai peliohjain.
Mikä muuten tämän ohjaimien paiskomisen ja pelilautojen kaatamisen ihmisille yleensä aiheuttaa? Itse en muista ikinä näin tehneeni, ellen joskus neljän vanhana isälleni tammessa hävinneenä ole nappuloita paiskonut. Joku voisi melkein tehdä gallupin siitä moniko täällä on hajottanut ohjaimia tai muuta hermostuessaan pelille. Oma vikahan se kuitenkin on, jos ei vain osaa :D
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Niino. Mtg on ollut aikoinaan parempaa viihdettä kuin tietokone/konsolipelit, mutta kun alkoi opiskelut ja sen semmoiset aikoinaan, niin peliseurat jäivät taakse. Siis ennenkaikkea, vaatii samanhenkistä seuraa ja kun sitä löytyy, niin eipä voisi olla mukavampaa peliä. Moninpeli-iltamat olivat parasta! :D (Onko Mtg:ssä vieläkään virallisia sääntöjä moninpeliin? :confused:)
Ainoa vika Mtg:ssä oli/on, että perfektionismiin pyrkivä keräilijä on epätoivoisen tilanteen edessä, kun etsii käsiinsä Black Lotusta, Time Walkeja, Moxeja ja muita must-have kortteja. Toki rahalla saa ja hevosella pääsee.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Mun mielest videopeleissä on se hyvä puoli, että kone muistaa missä kohdassa oli. Esimerkiksi kun monopolin pelaaminen kestää useita päiviä niin ei välttämättä muista mis koh- dassa oli. Eli eihän ketään jaksa ruveta laskeskelemaan uudestaan rahoja kun peli keskeytyi edellisenä päivänä. Eli tykkään enemmän videopeleistä kuin lautapeleistä. Se on sillä sipuli!
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Vasta tässä pelasin Menolippua, ja täytyy sanoa että kommunikointi on ainakin kivempaa kuin perus konsoliväännöissä. :) Ehkä rentouttavampaa pelata lauta- ja korttipelejä kuin konsolivääntöjä kaverien kesken.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Tähän ei ole yhtä oikeaa vastausta.

Yli 28v naisten kanssa lautapelit toimivat parhaiten.
Alle 28v naisten kanssa singstar ja rockband näyttäisivät toimivan.
Äijien kanssa peli ilta tarkoittaa livenä holdemia, "muutaman" oluen kera.
Codi 4:sta tulee sitten pc:llä netissä pelattua, jos oikein tosissaan jotain konsoli/pc peliä pelaan.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Miksi niiden täytyisi olla toisiaan vastaan? Käyhän The Conduitin tyyppikin virkistäytymässä Race for the Galaxyn Gambling Worldissa.

Vakavasti ottaen, kyllä esim. Catan on valtavasti parempi lautapelinä kuin XO-versiona. Molemmille on paikkansa ja kumpikaan ei voi suoraan korvata toisiaan, mutta ne tarjoavat erilaisia vaihtoehtoja pelaamiseen ja ajanviettoon.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Yli 28v naisten kanssa lautapelit toimivat parhaiten.

Näin näyttäisi olevan. Peli-iltamaa Dragon Agen parissa on vaikea myydä, kun taas illanistujaiset Hero Questin kanssa ovat kuumaa valuuttaa.
 
Vastaus: Konsolipelit vastaan oikeat lauta- ja korttipelit

Onko kukaan pelannut tätä kauhuhenkistä lautapeliä eli "Arkham Horror"?
Arkham Horror - Wikipedia, the free encyclopedia

"köh"

mutta asiaan...

Älyttömän hyvä peli jos vähänkään kiinostaa niin kannattaa hommata. Peli on player vs. board co-op. Sääntöjä löytyy jonkun verran ,että jos on tottunut perinteisiin peleihin niin opiskelua tiedossa.


En sitten tiedä mistä tuota saisi jos sen haluaisi..

Lautapelit.fi
 
Ylös Bottom