Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

kuvitteelinen tilanne: huoltoasemat ja alkoholinmyynti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja darkven
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

darkven

New Member
eli lyhyesti:

noissa 24h huoltoasemissa, siellähä ei saa myydä alkoholijuomia 21-07 välillä, entäjos vaa kippaa jonku peitteen alta sixpakin ja heittää rahat tiskille ja kävelee pois? voisko ne kutsua poliisin ja mistä ne poliisit siinä voisivat syyttää?

ei että tolleen olisi mieli tehdä tai olisi tarvetta, mutta tuli kaverin kanssa mietittyä tota :)
 
Vois ne kai. Itte olen ollut yhden kesän Käpylän ärrällä töissä ja sama juttu siellä, alkoholin myynti kielletty 21-07. Mukava oli paikallisia sieppoja hätyytellä pressujen luota. Kassakone kun ei hyväksy kello 21. jälkeen alkoholituotteita. Siinä oli oma duuni vaarassa, jos olisi myynyt.
Jos sieltä nappaat jotain mikä ei ole myynnissä, se on käsittääkseni silti näpistys/varkaus, vaikka kuinka tunget rahaa pöydälle.

Huomattavasti helpompaahan siellä on kylläkin asioida ennen klo 21.00.
 
toiset lukee lakii, toiset Lucky Lukee

Ei se nyt mikään näpistys ole jos ne juomat kerran maksaa! Eri asia sitten jos juoksee kaljat kainalossa huoltoaseman pihalla odottavaan autoon ja hurauttaa pois villisti hihitellen.. tai vastaavaa.

Oletetaan siis että kuvitteellinen henkilö Niko kävisi ostoksilla huoltoasemalla. Huoltoaseman pitäjää on kielletty myymästä alkoholijuomia ilta yhdeksän jälkeen. Jos siis Niko onnistuu ostamaan alkoholijuomia huoltikselta vielä yhdeksän jälkeen, myyjä syyllistyy lievään rikkomukseen. Nikoa ei voida syyttää, sillä vastuu myytävänä olevasta tavarasta kuuluu sen omistajalle, tässä tapauksessa siis kauppiaalle.

Feldon on ainakin monet kerrat käynyt hakemasta täydennystä läheiseltä huoltoasemalta ja toisinaan myös sikahintaiselta kioskilta.
 
*hieroo leukaansa*
Harvinaisen mielenkiintoinen keskustelu...:D

oma mielipiteeni asiasta:
Miksi mennä ostamaan myöhään kaljaa kun voi tehdä sen aikasemminkin???
Ja jos nyt yhtäkkii tulee kaljan tarve myöhään niin mene baariin!
Sieltä sitä saa myöhäänkin...

Kaikkein järkevintä on olla ostamatta ollenkaan, en nyt tarkota että ihan raikas olisin itekkään mutta juominenhan on aina ollu vähän syvältä....:)
 
Jooh, se ettei bisseä myydä enää 21:00 jälkeen on hyvä, koska se usein tulee ajamaan porukat kapakoihin =) jottei aina tarvii istua siellä yksin =) njooh, ei siellä kyllä yksin tulekkaan istuttua, mutta nyt vanhempana ja toivottavasti edes hiukan viisaampana, on lähinnä naurettavaa katsoa kun tenavat hoipertelevat kaduilla (ei niin ettenkö olisi itsekkin ollut sielä vielä hetki sitten)

hmm... tässä ei muuten ollut mitään järkeä, ruumis viellä koneella, ajatukset jo sängyssä.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan zide
en nyt tarkota että ihan raikas olisin itekkään

Ehdottaisin, zide, että menisit harrastamaan sitä kuuluisaa filosofiointiasi esim. suihkuun. Tulisi varmasti hieman raikkaampi olo.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Fakesonic


Ehdottaisin, zide, että menisit harrastamaan sitä kuuluisaa filosofiointiasi esim. suihkuun. Tulisi varmasti hieman raikkaampi olo.

hmm,
ehkä, ehkä.....:D
 
Olen paikallisella huoltoasemalla ollu tän kesän töissä, mutta meidän pulju menee illalla kiinni tasan yheksältä niin ei tarvitse sen kummemmin miettiä, että myydäkkö kaljaa vai ei.
Paikalliset pulsut käy aina ostamassa kaljansa sieltä, niin omistajalta on tullut semmonen käsky, että niille ei saa myydä kaljaa jos ne on kovin kännissä, yhelle ei saa enää myydä ollenkaan. Niitten selitykset on ihan uskomattomia kun sanon että en mä myy sulle enää.
Paras oli kyllä kun äijä sökersi silmät punasena " Yhen pullon oon tänä aamuna juonu, en mä ole ees kännissä, oon jo krapula puolella" toinen legendaarinen lause on "Niin paljon kaljaa kun tällä saa, paljon sillä saa?" ja äijät heittää nipun 20, 10 ja 5 senttisiä. Mutta yllätys yllätys,"että niillä on yleensä tasaraha kun ne ostaa kaljaa. :)
 
heh, joo. mut siltikään eioo vielä tiedossa että tulisiko siitä syytettä siis jo rahat lykkää tiskiin ja juoksee kaljojen kanssa pois ja sanoo että pidä loput ;)
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan darkven
heh, joo. mut siltikään eioo vielä tiedossa että tulisiko siitä syytettä siis jo rahat lykkää tiskiin ja juoksee kaljojen kanssa pois ja sanoo että pidä loput ;)

Tuo on varkaus. Myyjä varmasti sanoo poliisille että ei suostunut myymään tuotteita, ja vaikka rahat olisivat siinä pöydällä, niin skenaario on seuraavanlainen 'mies laittoi rahaa pöydälle ja varasti alkoholijuomia'. Tämä on taas faktaa, sopii kysyä lakimieheltä jos ette usko.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan darkven
heh, joo. mut siltikään eioo vielä tiedossa että tulisiko siitä syytettä siis jo rahat lykkää tiskiin ja juoksee kaljojen kanssa pois ja sanoo että pidä loput ;)
Itse itseäni toistaen: Jos sieltä nappaat jotain mikä ei ole myynnissä, se on silti näpistys/varkaus, vaikka kuinka tunget rahaa pöydälle.
Logiikalla ja laeilla ei ole mitään tekemistä keskenään, se kannattaa muistaa.
Se että maksoit varastamasi tuotteet, saatetaan nähdä lieventävänä asianhaarana, mutta se ei muuta sitä tosiasiaa, että tavaran luvatta vieminen on varkaus.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan darkven
heh, joo. mut siltikään eioo vielä tiedossa että tulisiko siitä syytettä siis jo rahat lykkää tiskiin ja juoksee kaljojen kanssa pois ja sanoo että pidä loput ;)
No tuohan on rikollista!!
Edellä mainitsemani poikkeustapaus koskee siis todellakin vain tilannetta jossa myyjä lyö rahat kassaan ja siten vahvistaa kaljat myydyiksi. Kannattanee siis pyytää kuitti, jos on ostanut bisseä yhdeksän jälkeen ja epäilee että myyjä aikoo tehdä asiasta rikosilmoituksen :)
 
Ylös Bottom