Alas Xbox!
Thompsonin "loistava" DVD-asema hajosi ja kone vietiin Saksaan korjattavaksi. DVD-asema tuli kuntoon, mutta Boxi tilttailee vieläkin pelien aikana. Olisivat nyt perhana voineet korjata kunnolla, kun se kerran Saksaan asti lähetettiin.
Odotetuimmat pelit tulevat aina ensin yksinoikeudella Playstation kakkoselle. GTA Vice Cityäkin sai odottaa yli vuoden ennen kuin se tuli Xboxille. Metal Gear Solid kolmosen Xbox-versiosta ei ole vielä tietoakaan, kuten ei myöskään San Andreaksen.
Sitten, kun nämä pelit vihdoin suvaitaan kääntää Xboxille, niissä on huonosti suunnitellut kontrollit, hidastusta tai muuten vain ärsyttävää nykimistä. Ja D-padi on sekä isossa ohjaimessa, että Controller-S:ssä peestä.
Leffojen katselua varten joutuu ostamaan erikseen Microsoftin rahastuskaukosäätimen, johon olisi hyvin voinut laittaa virtanappulan ja eject-nappulan. Ja miksi ihmeessä konsolin etuosaan ei ole millään voitu laittaa sitä pientä reset-painiketta?