Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Master and Commander 2 & 3?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Corca
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Corca

KonsoliFIN Alumni
Etusivulta:
Master and Commander saa jatko-osia?

Billy Boyd (Lord of The Rings, Master And Commander) väläytti Hollywood Newsille antamassaan haastattelussa jatko-osien mahdollisuutta Peter Weirin ohjaamalle parin vuoden takaiselle historialliselle merisotaelokuvalle Master and Commander: The Far Side of the World:

"Master and Commanderista on noin 21 kirjaa ja Fox omistaa oikeudet, joten monet ihmiset, minä mukaan lukien, olemme ihmetelleet miksei jatko-osaa ole vielä vahvistettu. Meidän pitää vain odottaa. Puheita on tosin ollut ja Weir itse on lohkaissut, etten heitä henkeäni vielä seuraavassa osassa, vaan kolmannessa. Toivottavasti lisää tehdään, sillä alkuperäisessä oli todella hauskaa olla mukana."

Russell Crowen ja Paul Bettanyn tähdittämän merellisen sotadraaman työstäminen maksoi 20th Century Foxille 150 miljoonaa dollaria. Elokuva jäi kuitenkin reilusti plussalle nettoamalla maailmanlaajuisesti muhkeat 210 miljoonaa jenkkitaalaa.
Eka osa odottaa (vieläkin) katsomistaan muun, peräti kolminumeroiseen lukuun kasvaneen katsomattomien DVD-leffojen ohella...phuuh. Kovasti M&C:ta on moni kehaissut ja noiden saantitulojen pohjalta sille on ainakin mahdollisuus. Kokonaan toinen juttu on, kannattaako / pitääkö kaikista menestyneistä valkokangaselokuvista työstää jatko-osaa, saati kahta. Harvempi jatko-osasumputus kun on toiminut kunnialla tehtävästään.
 
Vastaus: Master and Commander 2 & 3?

M&C kyllä yllätti positiivisesti. Kyllähän jatkoja katselee mielellään, vaikka sitten juonien kamalasti eroamattakin alkuperäisestä. Ihan leffan helvetin hyvän fiiliksen ansiosta! Åhåi, captain! Harrr!!!1
 
Vastaus: Master and Commander 2 & 3?

niin,kyllähän se on melko mahdollista,ykkösen loppukin antoi tilaa jatkoosalle,olen yllättynyt ettei sitä ole vielä tullut.
 
Vastaus: Master and Commander 2 & 3?

Corca sanoi:
Kokonaan toinen juttu on, kannattaako / pitääkö kaikista menestyneistä valkokangaselokuvista työstää jatko-osaa, saati kahta. Harvempi jatko-osasumputus kun on toiminut kunnialla tehtävästään.

Tuo on enemmän kuin totta, mutta silti nämä jatko-osat ovat aina mielenkiintoa herättäviä ja lähes 'must see' juttuja. Toisaalta pelkää jo valmiiksi jatko-osan kannalta ja toisaalta odottaa niin ettei paikalla ole pysyä. Mutta jokatapauksessa ihan hieno juttu, että uskalletaan kuitenkin yrittää :) 'Yarryarr' jatko-osaa odotellessa..
 
Vastaus: Master and Commander 2 & 3?

Master & Commanderin jatkaminen olisi siinäkin mielessä varsin perusteltua, että Patrick O`Brienin kirjasarjaahan riittää ja nyt ensimmäisen osan pakollinen henkilöiden esittely on tehty ja leffasarja pääsisi kirjojen kronologiaan kivasti kiinni (elokuvan käsikirjoitukseen oli yhdistelty kahta varsin eri päistä aikajanaa olevaa kirjaa).

Eli seuraavaksi Jackin yllättää välirauha ja maissa odottavat rahahuolet kunnes on taas aika puolustaa Imperiumia sen seitsemällä merellä...
 
Ylös Bottom