Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Metal Gear Solid Delta: Snake Eater

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja FleeingNevada
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Muistan kun yritin pelailla MGS 2:sta HD Collectionissa Xbox 360:llä ja jo silloin sen ohjaus tuntui niin oudolta ja peli tönköltä ettei vain pystynyt.

Deltasta tuli vastaan noita uusia Reelsejä ja kun niitäkin katselin niin huomasin että ei enää meikäläisen huumorintaju tai joku "maku" mene yksiin kyllä yhtään sen kanssa mitä peli tarjoaa. Eihän toki ne normaalit välivideot ole samaa kuin nuo bonusvideot mutta ei ne lopulta ihan kauheasti eroa.

Jäi itselle vain olo että näitäkö olen muka innoissani joskus pelannut? No, eka se toki olikin se ainoa ja oikea, The MGS. Kakkonen oli jo todella outo eikä tuntunut edes aikoinaan samalta. Kolmonen taas oli jo toki paljon parempi ja aikanaan toimikin mutta ei sekään enää ollut "uusi ykkönen". Nelonen oli sitten pelillisesti erittäin tylsä, varsinkin maisemiltaan ja tarjosi lähinnä nostalgiaa ja jonkinlaisen päätöksen MGS-saagalle.

Vitonen sitten tietysti pelillisesti jo oikeasti moderni teos mutta selvää on ettei sitä ekan MGS:n fiilistä enää tule mistään saamaan.
 
Joo ei ole hääppöinen esitys, vieläkään (Pro). Vaikkapa jokikohtaukset (The Sorrow ja se yksi toinen) ovat todella karuja. Ja tuokin performance-moodi tulee jollain reilulla resoluution alennuksella.

Ja kun esim. Yotei nyt tuossa vastikaan näytti, miten teknisesti hyvin näyttävä peli voidaan kyllä tehdä.

Todella surkuhupaisaa, että tuossa videossa epäillään yhdeksi syyksi prosessoritehojen - siis Pro-koneessa - loppumista vihollisten tekoälyn raskauden takia. 21 vuotta vanhasta PS2-pelistä! :D
 
Ylös Bottom