Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Käytät vanhentunutta selainta. Kyseinen selain ei pakosti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
Minä opiskelen toista vuotta savonlinnan amiksessa puutekniikka ja viimein vuosi lähtee tänä syksynä. Ja pask* on tulevaisuus kun aika todennäköisesti joutuu työttömäksi.
Turun Klassikon Lukiossa alkaa kolmas ja viimeinen vuosi muutaman viikon päästä. Sen jälkeen tavoitteena päästä Turun Yliopistoon lukemaan Historiaa tai Mediatutkimusta.
Opiskelen lukiossa, mutta en kerro missä. Kolmas vuosi lähtee käyntiin loman jälkeen, eikä vieläkään ole mitään jatko-opintosuunnitelmia. Haen varmaan yliopistoon ja ylikouluttaudun työttömäksi.
Näin on, itselläni on hotelli ja ravintola-alan perustutkinto sekä sähköalan perustutkinto, kummastakaan ei töitä löytyny näillä leveysasteilla niin sukulaisen avustuksella pääsin ensin panostajan apumieheksi josta sitten pikku hiljaa työkokemuksen kautta hommasin panostajan paperit ja seuraavaksi oisi sitten yli-panostajan pätevyys kiikarissa ja töitä on niin paljon kun vaan jaksaa louhia
Kolmas vuosi lähtee syksyllä käyntiin liiketalouden opintoja, eli merkonomia...on se niin tylsää. Joka päivä istuskellaan tietokoneella, ei vaan jaksais enään. 9 viikon toimistoharjottelu suorittamatta kakkos vuodelta, kun ei löytynyt harjottelu paikkaa mistään.
Tämän kevään ylioppilaana opiskelin Hyvinkään Sveitsin lukiossa. Turun yliopiston oikeustieteelliseen hain, mutta eivät päästäneet sisään. Nyt intissä ja sitte hakemaan uudestaan joko puolen vuoden tai puolentoista vuoden päästä.
Toinen vuosi pärähtää syyskuussa käyntiin Oulun yliopistossa biologian laitoksella. Jos sitä opettajan ja tutkijan pätevyyden saisi suoritettua vähintään 7 vuodessa, voipi olla tyytyväinen. Alallahan ei välttämästi ole töitä kauheasti tarjolla (paitsi geneetikoilla), mutta on se vaan niin mielenkiintoinen ala opiskella ettei ainakaan tässä vaiheessa haittaa yhtään.