Leo Stenbuck
Active Member
Otetaanpas tällainen pikainen Oscar-veikkauskisa taas vaihteeksi tälle vuodelle. Palkintoja tosin ei ole jaossa.
Eli nimeä jokaisesta kategoriasta voittajat, tyyliin:
-Paras elokuva: Elokuva X
-Paras miespääosa: Henkilö X
-Paras naispääosa: Henkilö X
Äänestysaika päättyy sunnuntaina 24.2. klo. 23.59.
Ehdokkaat ovat seuraavat:
Paras elokuva:
-Atonement: Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster
-Juno: Lianne Halfon, Mason Novick, Russell Smith
-Michael Clayton: Sydney Pollack, Jennifer Fox, Kerry Orent
-No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
-There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi, JoAnne Sellar
Paras miespääosa:
-George Clooney (Michael Clayton)
-Daniel Day-Lewis (There Will Be Blood)
-Johnny Depp (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)
-Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
-Viggo Mortensen (Eastern Promises)
Paras naispääosa:
-Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)
-Julie Christie (Away from Her)
-Marion Cotillard (La Môme)
-Laura Linney (The Savages)
-Ellen Page (Juno)
Paras miessivuosa:
-Casey Affleck (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
-Javier Bardem (No Country for Old Men)
-Philip Seymour Hoffman (Charlie Wilson's War)
-Hal Holbrook (Into the Wild)
-Tom Wilkinson (Michael Clayton)
Paras naissivuosa:
-Cate Blanchett (I'm Not There.)
-Ruby Dee (American Gangster)
-Saoirse Ronan (Atonement)
-Amy Ryan (Gone Baby Gone)
-Tilda Swinton (Michael Clayton)
Paras ohjaus:
-Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood)
-Ethan Coen, Joel Coen (No Country for Old Men)
-Tony Gilroy (Michael Clayton)
-Jason Reitman (Juno)
-Julian Schnabel (Le scaphandre et le papillon)
Paras alkuperäinen käsikirjoitus:
-Juno: Diablo Cody
-Lars and the Real Girl: Nancy Oliver
-Michael Clayton: Tony Gilroy
-Ratatouille: Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
-The Savages: Tamara Jenkins
Paras sovitettu käsikirjoitus:
-Atonement: Christopher Hampton
-Away from Her: Sarah Polley
-Le scaphandre et le papillon: Ronald Harwood
-No Country for Old Men: Joel Coen, Ethan Coen
-There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson
Paras kuvaus:
-The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins
-Atonement: Seamus McGarvey
-No Country for Old Men: Roger Deakins
-Le scaphandre et le papillon: Janusz Kaminski
-There Will Be Blood: Robert Elswit
Paras leikkaus:
-The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse
-Le Scaphandre et le papillon: Juliette Welfling
-Into the Wild: Jay Cassidy
-No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen
-There Will Be Blood: Dylan Tichenor
Paras lavastus:
-American Gangster: Arthur Max, Beth A. Rubino
-Atonement: Sarah Greenwood, Katie Spencer
-The Golden Compass: Dennis Gassner, Anna Pinnock
-Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
-There Will Be Blood: Jack Fisk, Jim Erickson
Paras puvustus:
-Across the Universe: Albert Wolsky
-Atonement: Jacqueline Durran
-Elizabeth: The Golden Age: Alexandra Byrne
-La Môme: Marit Allen
-Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Colleen Atwood
Paras maskeeraus:
-La Môme: Didier Lavergne, Jan Archibald
-Norbit: Rick Baker, Kazuhiro Tsuji
-Pirates of the Caribbean: At World's End: Ve Neill, Martin Samuel
Paras musiikki (score):
-Atonement: Dario Marianelli
-The Kite Runner: Alberto Iglesias
-Michael Clayton: James Newton Howard
-Ratatouille: Michael Giacchino
-3:10 to Yuma: Marco Beltrami
Paras laulu:
-August Rush: Jamal Joseph, Charles Mack, Tevin Thomas ("Raise It Up")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("Happy Working Song")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("So Close")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("That's How You Know")
-Once: Glen Hansard, Markéta Irglová (Falling Slowly)
Paras äänimiksaus (sound):
-The Bourne Ultimatum: Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
-No Country for Old Men: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
-Ratatouille: Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
-3:10 to Yuma: Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
-Transformers: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Paras äänileikkaus (sound editing)
-The Bourne Ultimatum: Karen M. Baker, Per Hallberg
-No Country for Old Men: Skip Lievsay
-Ratatouille: Randy Thom, Michael Silvers
-There Will Be Blood: Matthew Wood
-Transformers: Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn
Parhaat visuaaliset tehosteet:
-The Golden Compass: Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
-Pirates of the Caribbean: At World's End: John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier
-Transformers: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier
Paras animaatio (pitkä)
-Persepolis: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
-Ratatouille: Brad Bird
-Surf's Up: Ash Brannon, Chris Buck
Paras vieraskielinen elokuva:
-Die Fälscher (Itävalta)
-Beaufort (Israel)
-Mongol (Kazakstan)
-Katyn (Puola)
-12 (Venäjä)
Paras dokumentti (pitkä):
-No End in Sight: Charles Ferguson, Audrey Marrs
-Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience: Richard Robbins
-Sicko: Michael Moore, Meghan O'Hara
-Taxi to the Dark Side: Alex Gibney, Eva Orner
-War Dance: Andrea Nix, Sean Fine
Paras dokumentti (lyhyt):
-Freeheld: Cynthia Wade, Vanessa Roth
-La Corona: Amanda Micheli, Isabel Vega
-Salim Baba: Tim Sternberg, Francisco Bello
-Sari's Mother: James Longley
Paras lyhytanimaatio:
-Même les pigeons vont au paradis: Samuel Tourneux, Vanesse Simon
-I Met the Walrus: Josh Raskin
-Madame Tutli-Putli: Chris Lavis, Maciek Szczerbowski
-Moya lyubov: Aleksandr Petrov
-Peter & the Wolf: Suzie Templeton, Hugh Welchman
Paras lyhytelokuva:
-Om natten: Christian E. Christiansen, Louise Vesth
-Il Supplente: Andrea Jublin
-Le Mozart des pickpockets: Philippe Pollet-Villard
-Tanghi argentini: Guy Thys, Anja Daelemans
-The Tonto Woman: Daniel Barber, Matthew Brown
------------------------------------------------------------------------------
Le Scaphandre et le papillon = Perhonen lasikuvussa
La Môme = Pariisin varpunen
Atonement = Sovitus
------------------------------------------------------------------------------
Jep, eli eikun veikkaamaan.
Eli nimeä jokaisesta kategoriasta voittajat, tyyliin:
-Paras elokuva: Elokuva X
-Paras miespääosa: Henkilö X
-Paras naispääosa: Henkilö X
Äänestysaika päättyy sunnuntaina 24.2. klo. 23.59.
Ehdokkaat ovat seuraavat:
Paras elokuva:
-Atonement: Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster
-Juno: Lianne Halfon, Mason Novick, Russell Smith
-Michael Clayton: Sydney Pollack, Jennifer Fox, Kerry Orent
-No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
-There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi, JoAnne Sellar
Paras miespääosa:
-George Clooney (Michael Clayton)
-Daniel Day-Lewis (There Will Be Blood)
-Johnny Depp (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)
-Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
-Viggo Mortensen (Eastern Promises)
Paras naispääosa:
-Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)
-Julie Christie (Away from Her)
-Marion Cotillard (La Môme)
-Laura Linney (The Savages)
-Ellen Page (Juno)
Paras miessivuosa:
-Casey Affleck (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
-Javier Bardem (No Country for Old Men)
-Philip Seymour Hoffman (Charlie Wilson's War)
-Hal Holbrook (Into the Wild)
-Tom Wilkinson (Michael Clayton)
Paras naissivuosa:
-Cate Blanchett (I'm Not There.)
-Ruby Dee (American Gangster)
-Saoirse Ronan (Atonement)
-Amy Ryan (Gone Baby Gone)
-Tilda Swinton (Michael Clayton)
Paras ohjaus:
-Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood)
-Ethan Coen, Joel Coen (No Country for Old Men)
-Tony Gilroy (Michael Clayton)
-Jason Reitman (Juno)
-Julian Schnabel (Le scaphandre et le papillon)
Paras alkuperäinen käsikirjoitus:
-Juno: Diablo Cody
-Lars and the Real Girl: Nancy Oliver
-Michael Clayton: Tony Gilroy
-Ratatouille: Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
-The Savages: Tamara Jenkins
Paras sovitettu käsikirjoitus:
-Atonement: Christopher Hampton
-Away from Her: Sarah Polley
-Le scaphandre et le papillon: Ronald Harwood
-No Country for Old Men: Joel Coen, Ethan Coen
-There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson
Paras kuvaus:
-The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins
-Atonement: Seamus McGarvey
-No Country for Old Men: Roger Deakins
-Le scaphandre et le papillon: Janusz Kaminski
-There Will Be Blood: Robert Elswit
Paras leikkaus:
-The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse
-Le Scaphandre et le papillon: Juliette Welfling
-Into the Wild: Jay Cassidy
-No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen
-There Will Be Blood: Dylan Tichenor
Paras lavastus:
-American Gangster: Arthur Max, Beth A. Rubino
-Atonement: Sarah Greenwood, Katie Spencer
-The Golden Compass: Dennis Gassner, Anna Pinnock
-Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
-There Will Be Blood: Jack Fisk, Jim Erickson
Paras puvustus:
-Across the Universe: Albert Wolsky
-Atonement: Jacqueline Durran
-Elizabeth: The Golden Age: Alexandra Byrne
-La Môme: Marit Allen
-Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Colleen Atwood
Paras maskeeraus:
-La Môme: Didier Lavergne, Jan Archibald
-Norbit: Rick Baker, Kazuhiro Tsuji
-Pirates of the Caribbean: At World's End: Ve Neill, Martin Samuel
Paras musiikki (score):
-Atonement: Dario Marianelli
-The Kite Runner: Alberto Iglesias
-Michael Clayton: James Newton Howard
-Ratatouille: Michael Giacchino
-3:10 to Yuma: Marco Beltrami
Paras laulu:
-August Rush: Jamal Joseph, Charles Mack, Tevin Thomas ("Raise It Up")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("Happy Working Song")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("So Close")
-Enchanted: Alan Menken, Stephen Schwartz ("That's How You Know")
-Once: Glen Hansard, Markéta Irglová (Falling Slowly)
Paras äänimiksaus (sound):
-The Bourne Ultimatum: Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
-No Country for Old Men: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
-Ratatouille: Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
-3:10 to Yuma: Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
-Transformers: Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Paras äänileikkaus (sound editing)
-The Bourne Ultimatum: Karen M. Baker, Per Hallberg
-No Country for Old Men: Skip Lievsay
-Ratatouille: Randy Thom, Michael Silvers
-There Will Be Blood: Matthew Wood
-Transformers: Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn
Parhaat visuaaliset tehosteet:
-The Golden Compass: Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
-Pirates of the Caribbean: At World's End: John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier
-Transformers: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier
Paras animaatio (pitkä)
-Persepolis: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
-Ratatouille: Brad Bird
-Surf's Up: Ash Brannon, Chris Buck
Paras vieraskielinen elokuva:
-Die Fälscher (Itävalta)
-Beaufort (Israel)
-Mongol (Kazakstan)
-Katyn (Puola)
-12 (Venäjä)
Paras dokumentti (pitkä):
-No End in Sight: Charles Ferguson, Audrey Marrs
-Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience: Richard Robbins
-Sicko: Michael Moore, Meghan O'Hara
-Taxi to the Dark Side: Alex Gibney, Eva Orner
-War Dance: Andrea Nix, Sean Fine
Paras dokumentti (lyhyt):
-Freeheld: Cynthia Wade, Vanessa Roth
-La Corona: Amanda Micheli, Isabel Vega
-Salim Baba: Tim Sternberg, Francisco Bello
-Sari's Mother: James Longley
Paras lyhytanimaatio:
-Même les pigeons vont au paradis: Samuel Tourneux, Vanesse Simon
-I Met the Walrus: Josh Raskin
-Madame Tutli-Putli: Chris Lavis, Maciek Szczerbowski
-Moya lyubov: Aleksandr Petrov
-Peter & the Wolf: Suzie Templeton, Hugh Welchman
Paras lyhytelokuva:
-Om natten: Christian E. Christiansen, Louise Vesth
-Il Supplente: Andrea Jublin
-Le Mozart des pickpockets: Philippe Pollet-Villard
-Tanghi argentini: Guy Thys, Anja Daelemans
-The Tonto Woman: Daniel Barber, Matthew Brown
------------------------------------------------------------------------------
Le Scaphandre et le papillon = Perhonen lasikuvussa
La Môme = Pariisin varpunen
Atonement = Sovitus
------------------------------------------------------------------------------
Jep, eli eikun veikkaamaan.
Viimeksi muokannut moderaattori: