Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

OutRun 2006: Coast 2 Coast

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Oliver
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Oliver

KonsoliFIN Alumni
<OldNewsFlash

OutRun PlayStationeille 08.12.2005

Jos Japanissa viime vuonna julkaistua ekan OutRunin surkeaa PS2-käännöstä ei lasketa, nähdään Segan klassikkosarja ensimmäistä kertaa Sonyn konsoleilla, kun OutRun 2006: Coast 2 Coast julkaistaan maaliskuussa PlayStation 2:lle ja PSP:lle.

Vanhastaan tuttuun tyyliin peliin on lisensoitu kaksitoista Ferraria, kuten F430 ja Superamerica. Kisaa käydään Xboxin OutRun 2:sta ja OutRun 2 SP -arcadepelistä lainatuilla tasoilla. PS2-versiosta löytyy myös verkkopeli kuudelle. Molempiin versioihin saa myös avattua lisämateriaalia liittämällä ne toisiinsa.

OutRun 2006: Coast 2 Coastin kehityksestä vastaa OutRun 2:n tehnyt Sumo Digital.


Nettisivu avattu: http://www.outrun2006.com/
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Pakko hehkuttaa. Outrun 2 Xboxilla oli pirun hyvä. Ajotuntuma oli ihan mahtava ja arcade-fiilis upea. Tästä kannattaa innostua.

PS2:n ja PSP:n lisäksi peli tulee myös Xboxille ja PC:lle. Saa nähdä, minkä verran Sonyn koneilla joudutaan tekemään kompromisseja. Sumo osaa hommansa. PS2-versiossa pitäisi olla progetuki. :)
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Eli jos omistaa jonkun digikuvausvehkeen, niin kannattaa osallistua kisaan sivuilla http://www.outrun2006.com/faceracer/ .
Palkintona OutRun 2 -arcadekone himaan! Vaatii rekisteröitymisen Sega Cityyn (onnistuu em. linkin kautta).
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Bongasin tämän kaupan hyllyltä tänään ja pitihän se napata mukaan. Pikaisen tunnin session jälkeen ei voi kuin ihmetellä miten nätisti se pyörii PS2:lla. PAL-käännöksestä löytyvät tietenkin 60hz, 480p ja widescreen-optiot.

Paljon tavaraa avattavana...suurin osa autoista on aluksi lukittuna, jopa värivaihtoehtoja pitää avata erikseen, on peilattuja ratoja, musiikkia, ja mitä kaikkea. Kyllä tässä aikaa menee jos kaiken haluaa saada.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Mäkin otin tän "koeajoon". Outrun 2:ta en koskaan kokeillut, kun ei Xboxia ole, mutta tähän päätin vanhana OR-nostalgikkona tutustua. Arcade-meininki on tosiaan taattu, ja kulkee PS2:lla sutjakkaasti. 60Hz+480p -moodissa pelihallikokemus on aika lähellä. Onhan grafiikka toki varmaan vähän heikompilaatuista kuin Xboxilla (tai PC:llä?), mutta mulla ei kyllä ole valittamista.

Pelissä on ainakin jonkinlainen yksinpelaajan kisamoodi (Coast 2 Coast), "pelkääjänpaikan tytön miellyttämismoodi" (:p), sekä tietysti se alkuperäisestäkin tuttu Outrun-moodi. Nettiominaisuudet löytyvät myös. Single Player -moodissa kerätään maileja, joilla voi sitten ostaa autoja, peiliratoja yms.

Auton ajaminen on Outrun 2:sta (ymmärtääkseni) tuttua, eli mutkat vedetään drifting-tyyliin vauhdikkaissa sivuluisussa. Huonoa ainakin mun mielestä on se, että autoissa on niin kovin vähän eroja ulkonäön lisäksi. Lisäksi ohjaus saisi olla jotenkin jämäkämpää - nyt ainakin aluksi kisan saattaa hävitä viimeisessä mutkassa, kun ajokki ei tottele ja kuminauhatekoälyllä varustetut kilpailijat ponkaisevat ohi.

Olin myös ymmärtäväni, että osan autoista (esim. F355) saisi lukoista pois vain PSP:n avulla. (Miksi??)

Ai niin ja musiikki on tietysti aivan hirveää Sega-laatua... :)
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Wyclef sanoi:
Ai niin ja musiikki on tietysti aivan hirveää Sega-laatua... :)

mutta onneksi ne legendaariset 80-luvun versiot saa avattua.
itse en muita biisejä kuuntelekkaan:)
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast [Hype]

Hyvä peli tuntuu olevan ainakin yhden pelitunnin perusteella. Tarpeeksi vauhtia ja letkeää meininkiä ja lisäksi voi ajaa perinteisen Outrunin lisäksi muitakin tehtäviä.
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast

Erittäin hauska peli, fiilistelyä ja upeitten maisemien ihastelua! Lähes 10 tuntia on kertynyt ajoaikaa C2C-moodissa kilpa-ajopuolelta, en ole perehtynyt heart-attack-peliin C2C puolelta. Erittäin kauniit maisemat kun 300 km/h kieppeillä ferrari kiitää ohi:cool: Jokainen rata tuntuu erilaiselta, vaikka mutkat tuntuvat toistavan itteään, kenttäsuunnittelun ansiosta jokaisella radalla on persoonansa. Autot tuntuvat pikkasen erilaiselta, yhdellä aivan kamala drifti, toisella tarpeeksi hyvä pito radalla joten driftiä ei tarvita. Peli on hyvin säilyttänyt alkuperäisen Outrun-fiiliksen, vanhat retromusat lisätty peliin, semmosta kasarisyntikkamusaa. 15-radan kestävyysajo on suorastaan nautittavaa pelata, ellei kämmää viimeisen radan mutkassa, ajaminen mieleen N64/arcade-klassikko, Crusin USA.
Ratoja löytyy 30 ja toiset 30 takaperin, ajettavaa riittää.
Pelissä on paljon pelattavaa, lähes 10 tuntia menee kilpa-ajopuoleen ja toiset 10 tuntia (ehkä) heart attack puolelta. Jos haluaa avata kaiken bonuksen, täytyy vaan ajaa mahdollisimman PALJON. Pelin valuuttana toimii mailimäärä, mitä pidemälle/kauemmin ajat, sitä enemmän tienaat mailia, joten täytyy ajaa paljon jotta saa kaiken. Suosittelen peliä lämpimästi heille jotka tykkää fiilistelyajopelistä!

Ferrari Testarossa *kasarfiilis* :cool:
 
Vastaus: OutRun 2006: Coast 2 Coast

Arvostelu julkaistu pelistä: Linkki arvosteluun

Kokonaisuudessaan tuo oli ihan hauskaa meininkiä, mutta kun arcadessa on tuota Outrun 2:a tullut väännettyä jonkin verran niin eihän tuo ihan samalla tavalla iskenyt kun ei ollut sitä ohjaamoa siinä ympärillä :rolleyes: . Kuitenkin ihan kelpo viihdettä, tarkemmat mielipiteeni löytyvät tuolta arvostelun puolelta.
 
Ylös Bottom