Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pakkausmateriaalia!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Healtti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Healtti

KonsoliFIN Alumni
Ensinnäkin kiitokset kaikille konsolifin-OMV tredejä käyttäville. Ehdottomasti Suomen aktiivisin foorumipohjainen kauppapaikka. Loistojuttu, että saa kierrättää pelejä, eikä tarvitse uusistakaan maksaa kauppojen ohjevähittäishintoja.

Pelejä vaihdellessa tulee harmittavan usein vastaan lähetyksiä vailla kuplamuovia tai muutakaan pehmuketta. Silloin saattaa olla sitten kotelot hajalla ja pahimmassa tapauksessa levykin pelikelvoton.

Itse haluan aina lähettää pelin mahd. hyvin pakattuna, jotta vastaanottaja voi saada hyvää mieltä nähdessään, että peliä lähetettäessä on ajateltu jotain muutakin kuin vaan roiskaistu kuoreen ja postiin.

Posti pyytää suolaisia euron hintoja per kuori, joten ymmärrän niitäkin jotka ovat pelit sanomalehteen käärineet.

Olisiko kellään tietoa, mistä saattaisi saada kuplamuovia/vastaavaa pehmuketta kuoriin laitettavaksi - ilman että joutuu maksamaan euron joka wräpistä.


Kokemus/aavistus/kuulopuhe/perstuntuma-jutut otetaan kaikki avoimesti vastaan ja kokeillaan.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Jonkin verran kauppoja tehneenä voin todeta, että hyvään alkuun pääsee säilömällä kaiken mahdollisen pehmusteen, kirjekuoren ynnä muun mahdollisesti postitustoimintaan kelpaavan. Näistä voi vaikka vähän askartelemalla saada aikaan yllättävänkin toimivia paketteja. Ei välttämättä kauniita, mutta toimivia. Esimerkiksi Play.com käyttää mielenkiintoista pahviviritelmää, jossa DVD-kotelo kääritään tyylikkäästi pahviin. Pehmusteita ei ole käytännössä lainkaan, mutta pelit/elokuvat eivät kärsi kuljetuksesta näin pätkääkään.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Eipä tämä sinänsä auta, mutta itselläni on tapana säästää kaikki kuoret, kun tulee tilattua verkkokaupoista leffoja tai pelejä. Nyt on komerossa kymmenkunta pehmustettua kuorta ja erinäisiä pakkausmateriaaleja odottamassa.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Kuplamuovia saat useimmista marketeista. Samasta paikasta löytyy kuplamuovikuoriakin alle puoleen hintaan postiin verrattuna. Halvimmalla pääsee Helposti-kuorilla ja kuplamuovirullalla.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Paavin ja ATomiH:n keinot ovat hyvä startteri pakkausmateriaalin saamiseksi. Samalla tavoin itsekin säästän verkkokauppahankintojen kulpamuovikirjeitä sekä pahvisuojia "jatkojalostusta" varten.

Myös isompien hankintojen yhteydessä saatavat suojaeristeet kannattaa säilyttää. Viimeisin oma jättihamstraus tuli muutaman viikon takaisen mekanismisohvaa suojaavan, kuplamuovia muistuttavan kennomuovisuojan tallettamisesta komeroon, joskin paksu metritavara vei melkoisen säilytystilan mennessään. Mutta ei ainakaan tarvitse miettiä mihin tavaran kääräisee, kun suojaa löytyy vuosikausiksi eteenpäin.

Varasuojaksi voi hyvin käyttää myös pahvin palasta, taitettua talouspaperia ja ihan vaikka sanomalehtipaperiakin, kunhan sen niputtaa sopivasti kerroksittain levyn/kannen suojaksi. Keinoja on monenlaisia ja moni niistä puoli-ilmaisia. Mielikuvitusta vaan kehiin. :)
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Paavin ja ATomiH:n kierrätysniksit ovat toki toimivia, mutta pelikaupoista tulee vain kerran viikossa jotain ja sen pakkausmatsku ei vielä riitä.:(

Jospin ehdottama markettiin turvautuminen ois jees, jos joku luovuttaisi sitä ihan ilmaiseksi.
Cittarissakaan ei tietääkseni myydä kuplamuovia - ehkä bauhaussissa. Jos saisi isohkon rullan hyvään hintaan niin ois aika jees.

Corcan mainitsemat kalustewrapit tuli juuri käytettyä loppuun. Uudet tuolit vaihdettiin kk. sitten, mutta harmillisesti niissä ei ollut enempää kuplamuovia.;)
Eli sekin kikka on vedetty hihasta.

Sanomalehti-/talouspaperi-/pahvi-viritelmiä pidän epäsopivina.

Polyuretaani "matto"-kamaa voisi saada jostain "roskana" eli ilmaiseksi, mutta mistä - kas siinä pulma.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Itse ainakin sain kuplamuovia äidin työpaikalta, joten kannattaa katsoa työpaikoilta koska sieltä sitä voi aina ottaa jos kukaan ei huomaa ;)

Joskus käärin sanomalehteä GB Playerin pahvilaatikon kaveriksi kun laitoin sen pahvilaatikon isompaan, eikä se minusta ollut epäsopiva. Laitoin myös talouspaperia GameBoy Playerin ympärille koska laatikon seinän ja playerin väliin ei mahtunut kuplamuovia...
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Jiikax sanoi:
Kannattaa katsoa työpaikoilta koska sieltä sitä voi aina ottaa jos kukaan ei huomaa ;)
:D
Jiikax sanoi:
Joskus käärin sanomalehteä GB Playerin pahvilaatikon kaveriksi kun laitoin sen pahvilaatikon isompaan, eikä se minusta ollut epäsopiva.
Sanomalehti on jees semmoisena täytteenä/fyllinä, jos sen voi rypistää -> usein käyttänyt.

Tavalliseen (kirje)kuoreen se ei passaa kylläkään.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

toimisto-hommia paiskivat voivat työmaalta kysellä pehmikkeitä paketteihin,
ainakin meidän konttorille tulee värikasetteja ja muita roippeita kuplamuoveissa.
myös kaikkien sähkövermeiden kaukosäätimien päällä on kuplamuoveja, joita auki leikkaamalla saa aivan loistavia suojia.
polyuretaani- "mattoa" voi saada ilmaiseksi kalustetehtailta (keittiöfirmat jne.), kun noita altaita ja graniittijljitelmiä tulee PU-mattoon käärittynä.

ja yksi hyvä pakkausmateriaali-idea syntyi, kun jouduin nokian akku-vaihtorumbaan aiemmin tänä vuonna.
pienellä leikkaa & teippaa-projektilla pahvilaatikosta saa mainion suojan esineelle kuin esineelle.
pistän kuvan jahka löydän idean alkulähteen kaapin perukoilta.

muoks:
ja aaltopahvihan on hyvää pakkausmateriaalia, rullan saa 9 euron hintaan (25 cm leveä, 75 m pitkä) täältä.
saman firman sivuilta löytyy kuplamuovi-pusseja edullisesti, monenkokoisia.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Kirja/paperikaupoissa kuplamuovikuoret ovat yleensä Postia halvempia, ja jos ostaa ison satsin kerralla, voi siitäkin hinnasta saada vielä vähän alennusta.
 
Vastaus: Pakkausmateriaalia!

Vinnien heittämä kuplapussin myyntipaikka tarjosi siis 0,36e hintaan yhtä - keskikokoista (vetää 2 peliä).

Aattelin että jos tuosta leikkaisi aina kahtia, niin saisi yhden kuplakuoren pelille hintaan 18c. Ei paha :)

Aaltopahvia on myös muut suositelleet, joten kenties sitä pitää kokeilla. Ei ole itselle kyllä tullut mieleen olleskaan, vaikka sitä vintissä onkin(!).

Tuota huonekalukauppa-juttua mietin sen PU-maton kanssa. Siellähän toimitetaan kaikennäköiset palaset aina wräpättynä semmoiseen tavaraan, joka sopisi hyvin kirjeiden pehmukkeeksi kaksinkerroin.

Ehkäpä käyn huomenna raidaamassa parit alan liikkeet ja katson mitä tarttuu onkeen.

Paskartelusta viel sen verran, että pahviloodista saa saksimalla kyllä sopivan aivan mille tahansa, mutta ei sellaista viitsi yhtä peliä varten alkaa väsäämään. Jos on joku ohjain tms "isompi" lähetys niin ehkä sitten...
 
Ylös Bottom