Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

pelit.fi-foorumin nykytila

stay-retro

Member
Pelit-lehden foorumi on avoinna vain tilaajille, ja alueella keskustellaan käytännössä aina omalla nimellä (tulee tilaajan tiedoista). Aiemmin palstalla oli mahdollisuus kommentoida vapaasti ainakin (harvakseen julkaistuja) uutisia, mutta tästä on sittemmin ilmeisesti luovuttu (tyhjä etusivu).

pelit.fi on luultavasti pelkästään viestimäärässä mitattuna sijoittunut ainakin kotimaan foorumien kärkikymmeneen iät ja ajat — noin vuoskymmen sitten laskin karkeasti tuhatkunta viestiä päivässä. Nykytahti tosin lienee hidastunut.

Kiinnostuin ja huolestuin asiasta IO-techin uutiskeskustelussa, jossa useampi keskustelija väittää Nirvin aktivoivan käsityönä tilaajien foorumioikeuksia (valokuvattujen lehtien perusteella). Olen aloittanut uuden tilausjakson sekä Sanoman että Fokuksen (alku)aikana (syksy 2014 →) ja tunnuksilla pääsi suoraan sisään keskustelemaan, muistaakseni.

---

Pelitillä ei näytä olevan täällä omaa ketjua, Pelaajalla on kylläkin.

Onko tällä saitilla vielä pelit.fi:n aktiivikäyttäjiä asiasta kertomaan? Voisin sinällään tilata lehden kokeiluluontoisesti, mutta olen lukenut kirjastossa viime vuodet, eikä oma budjetti oikein anna myöten.
 
Ylös Bottom