Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Phoenix Wright Ace Attorney

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kaba
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

Osuva arvostelu. Pelin viehätys perustuu mielenkiintoisiinn tarinoihin, ja jos niistä pitää niin pitää pelistäkin. Oikeastaan vain "steel samurai" pätkä tuntui huonolta, muut olivat mielenkiintoisia eikä pelaaminen tuntunut pakkopullalta.
 
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

Kuinka kovaa tässä pitäisi oikein huutaa sitä objectionia ristikuulustelussa? Olen yrittänyt puhua, huutaa, kiljua ja puhaltaa mikkiin mutta ei tehoa. Mikki on kyllä ehjä, kaikissa muissa peleissä se toimii. Lieneekö sitten ääntämisestä kiinni vai mistä?

edit.

Siitähän se oli kiinni. On näköjään aika tarkka ääntämisestä. Pienellä harjoittelulla ottaa ihan normaalilla äänellä lausutu komennot.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

Ei johdu ääntämisestä. Siihen mikkiin voi huutaa vaikka "no shit, Matlock", jos siltä tuntuu. Jotta komento menisi perille täytyy samaan aikaan pitää pohjassa tiettyä nappia, muistaakseni Y:tä.

E3:lla muuten kerrottiin upeita uutisia pelin faneille. Jatko-osa, Phoenix Wright 2: Justice for All, saa jenkkijulkaisun joko tämän vuoden loppupuolella tai ensi vuoden alussa. Kyllä kelpaa.
 
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

kaba sanoi:
Ei johdu ääntämisestä. Siihen mikkiin voi huutaa vaikka "no shit, Matlock", jos siltä tuntuu. Jotta komento menisi perille täytyy samaan aikaan pitää pohjassa tiettyä nappia, muistaakseni Y:tä.

Juu, yytä pitää painaa samalla mutta random älämölö kyllä ei toimi. Voin yytä pohjassa pitäen lukea, laulaa tai huutaa mikrofonille vaikka Mein Kampfin ilman mainittavaa tulosta. Jos häätöä asunnostani ei lasketa. Toisaalta rauhallisesti ja selkeäsi artikuloitu "hold it" tai "objection" tuottaa halutun tuloksen.
 
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

wellu80 sanoi:
Voin yytä pohjassa pitäen lukea, laulaa tai huutaa mikrofonille vaikka Mein Kampfin ilman mainittavaa tulosta. Jos häätöä asunnostani ei lasketa. Toisaalta rauhallisesti ja selkeäsi artikuloitu "hold it" tai "objection" tuottaa halutun tuloksen.


Outoo. Mulla tosin on itselläni jenkkiversio, joten ehkäpä kyseessä on vain Euroversion ominaisuus... Kuulostaa kyllä oudolta, että Eurooppalaisille olisi tuollainen ominaisuus laitettu, varsinkin kun tänne on tapana kääntää kaikki pelit mm. saksaksi ja ranskaksi, ja natiivien englannin puhujien määräkin on suht. pieni.
 
Vastaus: Phoenix Wright Ace Attorney

Play-asiasta näyttäisi irtoavan japsiversio (sisältää myös englanninkielisen version pelistä) hintaan $29.90 (~25 posteineen)
 
Ylös Bottom