Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Pikmin ongelma

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mikkoz81
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Mikkoz81

New Member
Joo elikkä oon kerääny 9 osaa ja seuraavaks pitäis kai tappaa se 3 kentässä oleva 4 jalkainen "hämähäkki". Kuinkas tämä tapahtuu?
 
No kun se avaa siipensä niin että selkää näkyy, niin heitä sinne sitten pikmineitä. Itse vaan komensin ison armeijan pikmineitä kantamaan sen aluksen osan. Enkä edes menettänyt kun n.5 pikminiä.
 
Aleksi1, väärä peto.

Hämähäkki lannistuu sillä tavalla, että yrität pitää kaikki pikminisi valittuina koko ajan, ja juoksutat ne hämähäkin jalkojen alta pois aina kun se yrittää litistää ne. Sitten vaan heittelet pikmineitä otuksen keskellä olevaan palloon. Voit myös käskeä pikmineitä jalkojen päälle, niin ettei hämähäkki jaksa nostaa niitä, eikä siksi myöskään voi litistää niitä.
 
Nyt tarttis jeesiä, sillä en millään tajua sitä The Forest Navelissa sijaitsevaa saarta, jolla pitäisi olla yksi aluksen osa. Sitä kun ei silmin näe, niin ei myöskään pikminit hiffaa.:(
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Legomancer
Kumppe, selittäisitkö tarkemmin? Voisin ehkä muistaakin tuon kohdan.
Joo tuo oli kyllä aika sekavaa, oliskohan tää selkeempää:
Kyseisessä kentässähän menee se pitkä käytävä sielä reunassa, jonka varrella on semmoisia tultasyökseviä vempeleitä. Kun menee sitä aivan perille, saa yhden osan, en kyllä muista minkä. Mutta tämän käytävän varrella on sillanrakennuspaikka, ja kun rakentaa sillan, niin sitä pitkin pääsee semmoiselle pienelle "saarelle", jolla on 1 osa. Kyseinen saari on semmonen pieni, ja siinä on pieni vesiallas, ja muuten se onkin sitten kiveä.

Jag behöver hjälp!:(
 
Okei.

Tarvitset kaikkia eri pikminejä. Ota niitä mukaasi yhteensä 60 (20 20 ja 20), jotta sinulla on niitä tarpeeksi. Muistaakseni sen osan, joka on siellä saarella, tarvitsee 15 pikminiä jotta sen voi kantaa Dolphinin äärelle.

Eli ensin seilaat sitä käytävää pitkin sille sillalle. Rakenna silta. Kuudellakymmenellä pikminillä sen pitäisi sujua aika nopeasti. Kun silta on valmis, erottele pikminit siihen sillalle ja ota kaikki siniset pikminit mukaasi. Siellä saarella pitäisi olla semmoinen pieni vesiallas, jossa on sellainen samanlainen mainitsemasi "härveli", mutta se syökseekin vettä. Anna pikminien hakata sitä niin, että se on valmis. Tämän pienen härvelin avulla pääset korkeammalle.

Nyt, mene sillalle, jätä siniset sinne, ja ota keltaiset pikminit. Heitä keltaiset pikminit siihen vihreän osan äärelle. Kun olet heittänyt kaikki, mene siihen vesisyöksyn päälle. Nyt lennät pikminien vierelle. Sitten vaan komennat ne kantamaan sen alas. Kun olet alhaalla, ota keltaiset pois ja pistä punaiset pikminit kantamaan se osa. Tämä siksi, että ne kestävät tulta, ja muut pikminit varmasti kuolisivat matkalla liekkien läpi kantaessaan sitä osaa.

Tarkempi selitys: eli heitä ne keltaiset pikminit sinne ylös tasanteelle. Mene sen suihkulähteen kautta sinne itsekin, ja komenna ne kantamaan. Keltaiset pikminit siksi, että niitä voi heittää korkeammalle kuin muita pikminejä.
 
Perkule nyt on enää yks osa poimimatta, ja viimeisenä esteenä kotiinpaluulle on Jabba The Hut-mäinen rumilus, jolle ei pärjää kukaan. Oisko teillä antaa pieniä vinkkejä sen kukistamiseksi?
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Kumppe
Perkule nyt on enää yks osa poimimatta, ja viimeisenä esteenä kotiinpaluulle on Jabba The Hut-mäinen rumilus, jolle ei pärjää kukaan. Oisko teillä antaa pieniä vinkkejä sen kukistamiseksi?

SPOILAA PIKMINIÄ (THE FINAL TRIAL)

Tarkoitat varmasti sitä Emperor Bulbaxia, eli loppuhirviötä. Yritä heittää pikminejä sen huulille ja naamaan. Vältä sen kieltä ja jalkoja. Tarkkaile sen säännönmukaisia liikkeitä. Se helpottaa ajoittamaan hyökkäyksiä ja vetäytymisiä.

Toinen taktiikka on hakea pommeja, heittää pommi oikein ajoitettuna Bulbaxin eteen (suurin piirtein hieman ennen kuin se kieli tulee ulos), jolloin Bulbax nielaisee kielen mukana pommin ja lamaantuu hetkeksi, jolloin sen kimppuun on helppo hyökätä.

Tuolta löytyy video, josta näkee miten Emperor Bulbaxin saa tapettua ilman pikminien menetyksiä:

ftp://ftp.cygnus-software.com/pub/day9.zip

Koko: 11,9 MB
Lähde: http://www.cygnus-software.com/papers/pikmin/
 
Ylös Bottom