Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

PlayStation 5

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Tunnisteet Tunnisteet
    ps5

Kumman PlayStation 5 -version aiot hankkia?

  • Perinteisen, tarvitsen sen levyn

    Äänet: 305 74,4%
  • Digital Edition, pelit ykkösinä ja nollina

    Äänet: 105 25,6%

  • Äänestäjiä yhteensä
    410
Tuon uuden SSD/huhutun RAM-määrän ansiosta Sonyn artistit pystyvät hyödyntämään laitteen tehoja uusissa peleissä enemmän kuin ehkä pelkällä CPU/GPU-lisäyksellä onnistuttaisiin.

Wiredin haastattelussa konsolin pääsuunnittelija Mark Cerny puhuu juuri siitä miten dramaattisesti parantunut kovalevyn nopeus on merkittävä pelintekijä uudessa konsolisukupolvessa.

Something that he calls “a true game changer,” something that more than anything else is “the key to the next generation.” It’s a hard drive.

“No matter how powered up you get as Spider-Man, you can never go any faster than this,” Cerny says, “because that's simply how fast we can get the data off the hard drive.”


Lähde: https://www.wired.com/story/exclusive-sony-next-gen-console/
 
Tuleekohan olemaan outoa pelata kun ei ole enää niitä pakotettua ahtaita tunneleita ja muita (joita mm. Tomb Raidereissa ja Fallen Orderissa oli tasaiseen tahtiin) kovalevyn pakottamia tasosuunnitteluelementtejä? Kentät on yhtenäisiä/yhtenäisempiä jne. Onhan tuota eroa tosin ollut jo aiemmin kun vaikkapa Resident Evileissä oli aikoinaan ne tuskalliset ovi-animaatiot. Osa pelin viehätystäkin ehkä mutta onhan RE2:n remake paljon parempi peli jo ihan tuonkin tuoman tunnelman takia: enää ei voi juosta pakoon "latausputken" taakse tilannetta nollaamaan, vaikka kyllä uudessakin jonkinlaisia rajoja vihollisten siirtymisessä oli.

Viimeksi (Fallen Orderin lisäksi) tuli tuo kenttien jakaminen osiin mieleen Death Strandingissä. Onko siinäkin kartan jakaminen osiin juuri kovalevyn syytä vai onko takana joku muu suunnitteliratkaisu? Onko ne siirtymiset osioiden välillä osa alkuperäistä ideaa/tarinaa vai teknologian tuoma pakko?

Huhut on tietenkin huhuja mutta onhan tuo Xboxin muoto parempi ja tietyllä tapaa pienentää sen kokoa. Tuo PS5 (devkit tosin) on järkyttävä möhkäle, joka on vieläpä omaan silmään todella ruma kapine. Ikävä kyllä uumoilen että ei se lopullinenkaan mikään kaunokainen ole. Ehkä se on mustana tuo sama mötikkä? Perus-Sonya.

^ Tuurista kiinni millaisen koneen saa. Oma pro on varsin hiljainen eikä sen ääntä pelaamisen aikana kuule vaikka äänet on niin hiljaisella, että normaali keskustelu peittää ne jo ihan kohtalaisesti.
Oma xbox one x on kyllä hiljaisempi, mutta pelaamisen aikana eroa ei huomaa ollenkaan.
Tällaista on niin vaikea uskoa että pitäisi melkein kysellä jostain lähistöltä tämmöinen ihme ja mennä itse kuuntelemaan. Johan tuo on joku maailman kahdeksatta ihmettä vastaava hämmästys, joten pistä pääsymaksu ovelle ja kyltit että "täällä on hiljainen Pro".

(Okei, kai niitä oikeasti on, älkää ottako liian tosissaan. Vaikea vain uskoa kun lukee vaikkapa näitäkin foorumeita kun porukka vaihtaa kolme kertaa tahnoja ja tilanne ei ilmeisesti kauheasti muutu?)
 
Tällaista on niin vaikea uskoa että pitäisi melkein kysellä jostain lähistöltä tämmöinen ihme ja mennä itse kuuntelemaan. Johan tuo on joku maailman kahdeksatta ihmettä vastaava hämmästys, joten pistä pääsymaksu ovelle ja kyltit että "täällä on hiljainen Pro".

(Okei, kai niitä oikeasti on, älkää ottako liian tosissaan. Vaikea vain uskoa kun lukee vaikkapa näitäkin foorumeita kun porukka vaihtaa kolme kertaa tahnoja ja tilanne ei ilmeisesti kauheasti muutu?)
Itsekkin haluaisin tuommoisen "äänettömän" Pron löytää mitä porukoilla tuntuu olevan, kun useampia foorumeita lukenut. Omassa Prossa nestemäiset metallit nyt ja siitä on enää paha parantaa, mutta kyllä tuo silti ääntä pitää.

10 Prota avannut ja tahnat vaihtanut ja edelleen etsin sitä täydellistä yksilöä :)

Mutta jos jollakin täällä on äänetön tai melkein äänetön yksilö, niin toivottavasti myös pysyy semmoisena (luultavasti ei)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Viimeksi (Fallen Orderin lisäksi) tuli tuo kenttien jakaminen osiin mieleen Death Strandingissä. Onko siinäkin kartan jakaminen osiin juuri kovalevyn syytä vai onko takana joku muu suunnitteliratkaisu? Onko ne siirtymiset osioiden välillä osa alkuperäistä ideaa/tarinaa vai teknologian tuoma pakko?

Pelintekijät ovat mestareita naamioidaan lataukset taustalle. Eiköhän nämä putket kenttien välissä, hissit, kapeikot, hitaat pakotetut kävelyt jne. ole kaikki tätä kuvaa.

Veikkaan latausnopeuksien kasvun myötä pelien muuttuvan, niin että havaitsemme nämä entisaikojen lataushetket nykyistä selvemmin näistä vanhoista peleistä. Mainitsemasi Resident Evilin oven aukaisu on juuri tällainen hauska huomio. Osa pelin DNA:ta, mutta tällä taustalla. :D
 
Viimeksi muokattu:
Amd taitaa tämän ihmeen takana olla. Eli ps5 ja xbox series x käyttävät ssd:tä näyttiksen ramin jatkeena. Ne on kaikki integroitu yhteen.

Xbox lupailee 12 tflopsin ja Sony 9 tflopsin tehoja.
Joo, siellä on Xboxilla vielä luultavasti omat vippaskonstit tuohon päälle. Tiedonsiirtonopeutta pitäisi olla ihan mukavasti.

Foundry also posted its own speculation video on this very topic a few days ago, postulating that the Xbox Series X could be using some of the tech featured in the Radeon Pro SSG (Solid State Graphics) workstation presented a few years ago by AMD.
......
But the ability to directly supply data to the CPU and GPU via the SSD will enable game worlds to be created that will not only be richer, but also more seamless. Not only in terms of pure loading times, but also in terrain mapping. A graphic designer no longer has to worry about when GDDR6 ends and when the SSD starts.


SSD:n kiinnittäminen suoraan emolevyyn auttaa myös:
The Xbox Series X will reportedly ship with a solid-state drive (SSD) that stores its data on flash memory. It will be a non-volatile memory express (NVMe) SSD, which plugs directly into a motherboard's PCI Express slot and transfers data roughly four times faster than cable-based SATA SSDs.
 
Viimeksi muokattu:
Loistava uutinen. Sattuu löytymään yli vuoden vanha DS4 ohjain avaamattomana kirjahyllyssä "pahan päivän varalta" :D
 
Ikävä kyllä. Saisivat tehdä "hieman" paremmat vehkeet "jo" seuraavaan sukupolveen.

Kyse on ohjaimien yhteensopivuudesta yhdessä PSVR:n kanssa. Täällä vuonna 2010 ostetut kapulat heiluvat yhä edelleen ja taitavat tehdä vielä jonkin aikaa PS5:n aikana.

Eiköhän sieltä uudet ole tulossa PSVR2:n mukana. Patentit ainakin lupaavat niin.
 
Kuvissa näkyy ensimmäisen (?) kerran peliohjain, mahdollinen Dualshock 5.

LuoSuzm.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Näyttää aika huonolle muovivalun laatu kun kuvia zoomailee. Tulee väkisinkin mieleen jonkun oma 3d-tulostus(tai sitten Sony on lähtenyt todelliselle säästölinjalle)
 
Näyttää aika huonolle muovivalun laatu kun kuvia zoomailee. Tulee väkisinkin mieleen jonkun oma 3d-tulostus(tai sitten Sony on lähtenyt todelliselle säästölinjalle)

Eikös nämä ole prototyyppejä eikä lopullisia tuotteita?
 
Eikös nämä ole prototyyppejä eikä lopullisia tuotteita?
On, mutta tuskin nekään laadultaan mitään huonoja 3D-tulostuksia on. Miksi tehdä vähän sinne päin oleva prototyyppi, kun pienellä lisärahalla saisi jo lähellä myyntituotetta olevan kapulan.
 
Ehdin jo toivoa, että olisivat luopuneet touchpadista ja kaiuttimesta, kun ei niille nykyäänkään ole pahemmin käyttöä.
 
Ehdin jo toivoa, että olisivat luopuneet touchpadista ja kaiuttimesta, kun ei niille nykyäänkään ole pahemmin käyttöä.
Turhia gimmickejä ovat, mutta toisaalta ihan hauskoja sellaisia. Pelinkehittäjien pitäisi vaan tehdä niillä jotain. Niinkuin sanoit, nythän ne ovat lähinnä tyhjänpanttina.

Se mikä uudessa ohjaimessa on hyvää, on pulleampi muoto. Ollaan lähempänä Xboxin padia ja kun tietää sen sopivan niin hyvin käteen, niin ei yhtään haittaa että tämä menee samaan suuntaan.
 
Ylös Bottom