Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Podcast-posse katsasti Vitan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jryi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

jryi

Vastaava päätoimittaja, teknoniilo
Ylläpitäjä
KonsoliFIN Podcastin helmikuun julkaisuksi on valittu pelin sijaan laite, eli käsikonsolien uusi kuningas Playstation Vita. Jotta kokemuksesta saadaan mahdollisimman kouriintuntuva, kokoontuu seurakunta yhden pöydän ääreen koskettelemaan ja klähmimään vimpainta. Tämä tapahtuu sunnuntai-iltana 5.2, ja sitä ennen voimme yrittää udella vastauksia mahdollisesti esitettäviin kysymyksiin maahantuojalta.

Mitä haluat kuulla, nähdä tai kommentoida? Jätä kommenttisi tähän ketjuun tai lähetä postia osoitteeseen podcast@konsolifin.net.
 
Vastaus: Podcast-posse katsastaa Vitan

Onko Vitalle, tai kannettaville pelilaitteille yleensäkään, vielä markkinoita? Nyt kun iPadit ja muut ovat tuoneet ihan järkeviäkin pelejä mukana liikkuvan hyötylaitteen kylkeen, niin väkisin herää epäilys mielekkyydestä kantaa pelkästään pelaamiseen keskittyvää laitetta. Ja toisaalta pidemmälle matkalle "oikeita pelejä" kaipaava ottaa herkästi läppärin mukaan, jolloin kannettava pelilaite ei sitäkään vastaan kykene juuri kilpailemaan. Kysymyksen toisaalta voi kääntää sitenkin, että olisiko aika nyt kypsä jonkinsorttiselle N-Gagelle, joka olisi "todellinen" pelialusta, mutta josta kuitenkin löytyisi myös puhelin sekä muut vastaavat perinteiset ominaisuudet?

Ja myyntipuheen haluavana haluan tietää, että MIKSI minun pitäisi marssia kauppaan ostamaan Vita, jonka pelit ovat pääasiassa PS3-versioiden pikkuveljiä ja edellisten käsikonsolien perusteella paraskin viidennes peleistä on paljon suppeampia kuin kotikonsolien huonoin viidennes. Ja miksi Vita ei jäisi muutaman tunnin kokeilun jälkeen vain hyllyyn homehtumaan, kuten DS ja GBA ovat tehneet?
 
Vastaus: Podcast-posse katsastaa Vitan

Kannattaa myös kysyä mitä grillaavimpia kysymyksiä 3G-mallista ja sen liittymävaihtoehdoista, koska haastattelen jaksoa varten Elisan vastuuhenkilöä. Nämä kysymykset tarttisi saada kerättyä perjantaiaamuun mennessä.
 
Vastaus: Podcast-posse katsastaa Vitan

En ole seurannut 3G-liittymiä, Mokkuloita sun muita, joten olen niistä aivan pihalla. Kysytään siis tällä tavalla. Millainen on nopein 3G-liittymä, jonka saisi Vitaan Saunalahdelta? Paljonko maksaa kuukaudessa? Onko siinä joku tiedon siirtoraja vai voiko käyttää rajattomasti? Kuinka nopea? Miten käytännössä toimii, onko se joku kortti, joka laitetaan Vitaan? Onko sellainen, että sitä voisi käyttää myös esim. iPadin liittymänä?

Millainen Vitan nettiselain on, onko rajoittunut, vai pystyykö sitä käyttämään suht kivuttomasti selailuun?
 
Vastaus: Podcast-posse katsastaa Vitan

Itselle Vita on day-one-ostos mutta kysytäänpä nyt jotain, että saatte keskusteltavaa:

Minkälainen akun kesto todellisuudessa on pelatessa, nettiä selaillessa tai musiikkia kuunnellessa?

Mikä peli olisi teidän mielestänne sellainen jonka voisi julkkarissa Vitalle ostaa Unchartedin lisäksi?

Kuinka hyvä kamera on? Voisitte vaikka vertailla muihin kannettaviin laitteisiin tai jotain.

Uskotteko laitteen menestykseen lännessä, kun Japanissa on mennyt hieman heikosti?
 
Vastaus: Podcast-posse katsastaa Vitan

Kaikki se kiinnostaa, jossa Vita toimii yhteistyössä PS3:n kanssa. Trophyt yhteiseen koriin, kaverilista, pelien jatkaminen mobiililla alustalla jne. Näkyykö ensiaallon peleissä jo tälläisestä merkkiä ja mihin ollaan (huhujen perusteella) teidän mielestä menossa?
 
Ylös Bottom