Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia
Nämä "epäluonnollinen" ja "luonnollinen" paikka tatille ovat koomista jauhantaa. Ei ole olemassa mitään yleisesti luonnollista paikkaa peliohjaimessa. Luonnollinen ja hyvä paikka määräytyy ohjaimen kokonaismuotoilun perusteella sen mukaan, millainen ote ohjaimesta kuuluu ottaa tai otetaan.
Jos peukalot osuvat yhteen, sanoisin, että kyseessä on user error. Miten nämä, joilla peukalot osuvat yhteen, pitävät ohjaimesta kiinni ja millä osalla peukaloa käsittelette tattia? Onko peukalon kärki vai keskiosa? Jos käsittelee keskiosalla, niin tällöin ongelma on todellinen (tällöinhän peukalot osuvat yhteen jo lähes silloinkin, kun tatteja ei käännä lainkaan), mutta itselläni ei ainakaan miljoonan pelitunnin aikana ole koskaan ainakaan häiritsevällä tavalla osunut peukalot yhteen (ja käsittelen siis enemmän peukalon kärjellä kuin tuolla keskiosan "taipumiskohdalla"). Toki nyt on Dualshock nelosessa vähän leveämmällä tatit toisistaan, joten ehkä tämä korjaa näitä keskiosalla ohjaavien ongelmia.. Pitääkin seurata nyt tietoisesti seuraavan kerran, kun pelaa, että osuvatko peukalot yhteen lainkaan. Itse en ainakaan koskaan ole tätä huomannut.
Ja Larzi, tarkoitin siis sitä, että kun vasen tatti on niin paskassa ja luonnottomassa paikassa Dualshockissa joidenkin mielestä, niin miksi oikea tatti sitten on kuitenkin loistava, vaikka nimenomaan oikean tatin paikka se pitäisi enemmän haitata, kun sillä tehdään kuitenkin tarkempia liikkeitä tähdätessä. Eli siis sama pointti kuin sinulla: miksi oikealla oleva, jolla tehdään vielä tarkempia liikkeitä, on oikeassa paikassa alhaalla ja vasen on kuitenkin aivan mahdoton alhaalla?
Hacan perustelu on sinänsä ihan ok. Joku voi noin asian kokea. Itse koen taas, että symmetrinen sijoittelu tuntuu vain jotenkin järkevämmältä aivoille. Toki näissä on aina kiinni ohjaimen yleisestä toteutuksesta. Kokonaisote on se, joka ratkaisee. Dualshock-haterit kuitenkin puhuvat asiasta yleisenä totuutena ja tämä on se, joka itseäni ainakin ärsyttää. Vähän sama kuin tattien jäykkyys koetaan toisessa leirissä yleisenä totuutena niin, että jäykät analogit ovat objektiivisesti tarkasteltuna paremmat. Näinkään ei todellakaan ole. Itse aikoinaan kulutin aina joissain ohjaimissa PS2:lla, joissa oli jäykemmät tatit, tarkoituksella tatteja, jotta pystyi tähtäämään kunnolla. Dualshock kolmosen tatit ovat olleet yleensä kaikki yhtä jäykkiä. Tosin en ole koskaan erikoisvärejä ostellut, niissä voisi olla erijäykkyyksisiä.