Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Smurffi
Elikkä pelaako kukaan roolipelejä? Siis sellasia kirja sydeemejä.
Pelailen kyllä.

Seitsemän vuoden pelinjohtajan uran aikana on tullut kokeiltua varmasti kymmeniä eri pelejä. Nykyisiä suosikkeja ovat White Wolfin julkaisemat Exalted ja Werewolf, joiden kanssa on tosiaan käyty läpi aika ikimuistoisia tarinoita. Vampire on ollut pari kertaa kokeilussa, mutta se ei ole iskenyt samalla voimalla kuin susihukka-sisarpelinsä. Sen lisäksi ainainen kestosuosikki on kuolematon Warhammer (en tarkoita miniatyyripeliä, vaan ropea), jonka pariin on palattu lukemattomia kertoja.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Smurffi
Tunnelmasta tulikin sellanen mieleen, että onko kellään ollut tapana rankaista palaajaa pelissä jos tämä pilaa tunnelman ihan täysin?
En ole vajonnut natsimaisiin rangaistuksiin kuten epäonnenpotkuihin tai tappamiseen, enkä suosittele tuollaista käytöstä yhdellekään pelinjohtajalle. Sen sijaan yksinkertaisin, reiluin ja paras keino pelaajien ojennukseen on kokemuspisteiden vähennys. Ja sitten vielä perustelut päälle, miksi kokemusta tuli tällä kertaa niin vähän. Olen tosin joskus erehtynyt peluuttamaan myös äärimmäisen huonolla henkilökemialla varustettuja ryhmiä, jolloin asiallinen keskustelu on ollut mahdottomuus, ja toisinaan tulee kiusaus päästää koko porukasta ilmat pihalle ja lopettaa koko peli siihen paikkaan. Aina kannattaa yrittää keskustella häiriköiden kanssa, ja jos homma ei muuten selviä, niin ääritapauksessa "poistetaan" tympivä pelaaja porukasta.
Tappaminen tai epäonnenpotkut ovat joka tapauksessa todella huonoja ratkaisuja paitsi siksi, että pelaajien luottamus PJ:tä kohtaan laskee ja pelistä jää kaikille huono maku, niin myös siksi, että pelimaailma ei enää vaikutakaan niin uskottavalta paikalta. Pahimmassa tapauksessa porukalle voi kehkeytyä kammottava "Pelaajat VS. Pelinjohtaja"-asenne, mikä on ehkä pahinta mitä voi sattua.
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Zanis Dust
Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin se, että valmistelet nerokkaan seikkailun, jonka peliporukka kusee tekemällä järjettömiä tekoja. Etenkin kauhupeleissä tulisi porukan tajuta se, että ne asiat joiden kanssa ollaan tekemisissä, ovat yksinkertaisesti hengenvaarallisia.
Nerokkaan seikkailun? Onko sellainen seikkailu nerokas, jonka pelaajat ylipäätään
voivat kusta tekemällä järjettömiä tekoja?
Tietysti ymmärrän, että pelaajat saattavat tyhmyyksissään tapattaa itsensä tekemällä jotain enemmän tai vähemmän typerää, mikä harmittaa varmasti kaikkia. Minultakin on mennyt jokunen peli pilalle sen takia. Siksipä nykyään varoitan heitä pelin alussa tyyliin "Tämä peli on sitten poikkeuksellisen hengenvaarallinen, joten hyvät ihmiset, ajatelkaa ennen kuin toimitte. Tässä pelissä menettää todella helposti henkensä." Tuo on useimmiten auttanut, sillä siten saa pelaajat mukavasti varpailleen.
Mutta jos ei auta, ja joku aikoo kaikesta huolimatta tehdä ratkaisun, joka merkitsee varmaa kuolemaa (kuten esimerkiksi jos joku menee Cthulhussa availemaan huoletta jokaisen kirotun sarkofagin, jossa lukee isoilla punaisilla kirjaimilla "ÄLÄ AVAA TAI HUKKA SINUT PERII!"), on hyvä idea varoittaa pelaajaa jollakin tavalla. Esimerkiksi kertomalla, että hahmolle tulee "todella bad feeling about this". Tai sitten voi käyttää legendaarista Haluatko miljonääriksi -psyykkausta tyyliin "Oletko nyt...
aivan varma että haluat tehdä noin?". (Jälkimmäinen on myös mukava tapa saada pelaajat vapisemaan vaikka todellista vaaraa ei olisikaan.

)