J
Jussi U. Pellonpää
Guest

Elokuva
Kaikki Smurfit ovat saaneet nimensä jonkun kykynsä mukaan, mutta yksi heistä on yhä Nimetön (äänenä James Corden), joka Smurffiinan (Rihanna) avulla löytää yhtäkkiä kykynsä taikoa. Mutta maagisella kyvyllä on seurauksensa, sillä se johdattaa velhoveljet Gargamelin ja Razamelin (JP Karliak) viimeisen taikakirjan ja universumin herruuden jäljille. Kun ikävät velhot vielä kidnappaavat Suursmurffiinkin (John Goodman) mukaansa, on aika pelastusoperaation.
Tv:stä parhaiten tutut Smurffit ovat vierailleet valkokankailla aiemminkin semisuosituissa, mutta auttamattoman kehnoissa live-action elokuvissaan Smurffit (2011) ja Smurffit 2 (2013), jotka ohjasi Hollywoodin pohjasakkoja koko uransa myllännyt Raja Gosnell, sekä kivana perusanimaationa elokuvassa Smurffit: Kadonnut kylä (2017), jossa suitsia piteli aiemmin Shrekkien kanssa työskennellyt Kelly Asbury.
Nyt haasteeseen on tarttunut niin ikään Shrekkien kanssa kasvanut Chris Miller, joka yhdistelee perinteistä piirrettyä varsin psykedeeliseksi ja Mission: Impossible-henkiseksi heittäytyvään fantasiaan. Surrealistiset multiversumi jaksot toimivat, mutta reaalimaailman mukaan sekoittaminen 2D-animaatioon ei tuota alkuunkaan toivottuja tehoja.
South Parkiakin kirjoittaneen Pam Bradyn rustaaman Smurffit-elokuvan suurin synti on se, ettei sillä ole aavistustakaan kenelle se on tehty. Perheen pienimmille hassu kohellusanimaatio voi tuottaa muutaman kikatuksen, mutta selkeästi teineille suunnattu modernimpi hightech-läppä menee heiltä väkisinkin ohi. Yhtenä päävitsinä on se, että kaikki ”rumat” sanat on korvattu sanan smurf eri muodoilla, mutta herjan kierrätys tylstyy viimeistään viidennellä toistokerralla. Jo 1950-luvun lopulla belgialaisen Peyon kynästä syntyneiden Smurffien historiasta ripotellaan anekdootteja, jotka aavistuksen nostavatkin Smurffit -elokuvan liukuhihnatuotannon yläpuolelle.
Originaaliin ääniversioon on mukaan saatu nimekästä sakkia, kuten supertähti Rihanna (jolle luonnollisesti on annettu muutama tilaisuus laulaa), John Goodman, Nick Offerman, Kurt Russell ja Amy Sedaris. Suomeksi dubatussa esityksessä äänessä ovat Yasmine Yamajako (Smurffiina), Lauri Mikkola (Nimetön), Tapio Liinoja (Suursmurffi) sekä Tero Koponen (Gargamel ja Razamel).
Yhteenveto
Smurffit ilmestyvät elokuviin tasaisin väliajoin, vaikka mitään uutta ei olisi tarjottavanakaan. Nyt tarinaan sekoitetaan Marvelin malleja ja sillä kikalla saadaan kuin saadaankin synnytettyä muutama inspiroituneempikin hetki.
Lue sivustolla...