Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jirza
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jirza

Well-Known Member
Tosiaan, muutama viikko vielä ja odotettu turnaus polkaistaan käyntiin! Kiekko siis isketään jäähän 12. päivä helmikuuta ja tämänlainen joukkue edustaa näillä näkymin Leijonia:

http://www.leijonat.fi/uutiset/tuor...a-leijonien-olympiajoukkue-julkistettiin.html

MAALIVAHDIT:
31 Niemi Antti(San Jose Sharks, NHL)
32 Lehtonen Kari(Dallas Stars, NHL)
40 Rask Tuukka(Boston Bruins, NHL)

PUOLUSTAJAT:
3 Määttä Olli (Pittsburgh Penguins, NHL)
4 Väänänen Ossi (Jokerit, Helsinki)
5 Kukkonen Lasse (Kärpät, Oulu)
6 Salo Sami (Tampa Bay Lightning, NHL)
18 Lepistö Sami (Avtomobilist Jekaterinburg, KHL)
38 Hietanen Juuso (Torpedo Nizhni Novgorod, KHL)
44 Timonen Kimmo (Philadelphia Flyers, NHL)
45 Vatanen Sami (Anaheim Ducks, NHL)

HYÖKKÄÄJÄT:
8 Selänne Teemu (Anaheim Ducks, NHL)
9 Koivu Mikko (Minnesota Wild, NHL)
12 Jokinen Olli (Winnipeg Jets, NHL)
15 Ruutu Tuomo (Carolina Hurricanes, NHL)
16 Barkov Aleksander (Florida Panthers, NHL)
21 Lehterä Jori (Sibir Novosibirsk, KHL)
27 Kontiola Petri (Traktor Tsheljabinsk, KHL)
28 Korpikoski Lauri (Phoenix Coyotes, NHL)
36 Jokinen Jussi (Pittsburgh Penguins, NHL)
41 Pihlström Antti (Salavat Julajev Ufa, KHL)
50 Aaltonen Juha-Matti (Kärpät, Oulu)
51 Filppula Valtteri (Tampa Bay Lightning, NHL)
64 Granlund Mikael (Minnesota Wild, NHL)
71 Komarov Leo (Dynamo Moscow, KHL)

Mitä odotuksia kisoihin? Itse olen muutamaa poikkeusta lukuunottamatta ylläoleviin valintoihin jotakuinkin tyytyväinen. Vielä en sen tarkemmin lähde spekuloimaan tulevaa, mutta eiköhän näillä kokoonpanoilla mitaleille pääsy ole melko varmaa.

Eli keskustelua ja spekulointia turnauksesta ja sen etenmisestä käynnistykööt!

EDIT: Lisätään vielä otteluohjelma.

http://www.ksml.fi/urheilu/talviolympialaiset/jaakiekko-ohjelma/
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Hyvä joukkue, aika lähellä sitä mistä puhuttiinkin, harmittaa vaan vähän Saku Koivun pois jäänti, mutta iso respect että pystyy myöntämään ettei ole peli kunnossa ja siten antaa paikan muille.

Jotkut valinnat vähän hämmästytti (Kukkonen,Aaltonen) ja Seanin pois jäänti, mutta turha vielä ruveta arvostelemaan, Aaltonen on kyllä hyvä pelaaja ja mitali peleihin mennää heittämällä! Sehän on jo päivän selvä asia!

Maalivahti pelistä ei ainakaan tarvitse näissä kisoissa murehtia! Eipä taida muissa joukkueissa olla noin kovia molareita.
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Kisojen alkuun on vielä parisen viikkoa ja sitä odotellessa voikin muistella ja fiilistella Leijonien edellisiä olympiamitaleja Yle Areenasta.

Jakso 5/5 Vancouverista ilmestyy ensi sunnuntaina.
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Olympialaisia ollaan odoteltu kovasti ja etenkin snoukka/vastaavaasuksillatemppuiluamikäsenoikeanimiolikaan sekä tietysti lätkäturnausta. En jääkiekkoa seuraa kuin vain änäriä, MM-turnauksia sekä tietenkin olympiaturnauksia. Slovakiaa olen kannattanut jo yli 10 vuotta, vuoden 2002 mm-kisoista saakka. Voin myöntää, että Suomi ei ole ihan niitä suosikkijoukkueita, mutta ei myöskää niitä inhokkeja. Tulevastakin turnauksesta on tulossa taas erittäin jännittävä ja on oikeastaan mahdotonta arvata mestaria (toki lähdetään siitä, että Kanada ja Ruotsi ovat selkeimmät ennakkosuosikit...USAa ei kannata tosin unohtaa). Suomella kasassa mukavan näköinen jengi ja näin Penguinsin kannattajana odotan erityisesti Määtän otteita. Barkov kanssa suurennuslasin alle, harmi että Bergenheim ei ole mukana (vielä on toivoa toki, joku Aaltonen voisi vaikka loukkaantua :D).
Voih, alkaispa jo kisat..

E: Tuo mainittu dokumenttisarja on ollut kyllä todella hieno
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Tosiaan suomella on kyllä hyvän mahdollisuudet kyllä mitaleja saada aika monestakin lajista. En kyllä ymmärrä miksei Barkovia ja Bergenheimia laitettu kimppaan, kun näytöt kyllä puhuvat puolestaan NHL:ssä. En halua olla ilkeä, mutta toivon et joku (tyyliin Aaltonen, Kukkonen) loukkaantuisi ja Bergenheim pääsis pelamaan!

Onneksi kohta alkavat kisat ja varsinkin jääkiekko niin päästään näkemään miten Suomi loistaa!
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Tässähän ei tosiaankaan ole enää kauaa kisojen alkuun.

Sellaista tuossa mietiskelin, että pitäisikö tämä ketju muuttaa koskemaan Putinin olympialaisia kokonaisuudessaan, muista lajeista kun tuskin niin paljoa keskustelua tulee, että niille omaa ketjua kannattaa avata?

Jääkiekkoa itsekin odotan lajeista eniten, maailman parhaat pelaajat ovat lähes kaikki mukana ja muutenkin lajina lätkä on (imo) talvikisojen viihdyttävin.

Yle näytti tuossa jokin aikaa sitten erinomaisen ulkolinja-dokkarin kisojen valmisteluista ja Venäjän korruptoituneesta systeemistä. En jaksa puhelimella kaivaa tähän linkkiä, mutta suosittelen areenasta katsomaan jos yhtään kiinnostaa. Melko kauhistuttavaa meno tuolla naapurin puolella meinaa on.
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Sellaista tuossa mietiskelin, että pitäisikö tämä ketju muuttaa koskemaan Putinin olympialaisia kokonaisuudessaan, muista lajeista kun tuskin niin paljoa keskustelua tulee, että niille omaa ketjua kannattaa avata?

Varteenotettava idea. Itse en tosin seuraa olympialaisista mitään muuta kuin lätkää, joten siksi kai puolivahingossa tuli aloitettua ketju vain jääkiekko aiheena. Fiksuinta tietty, että kaikki olympialaisiin liittyvä pulina olisi yhdessä ketjussa.

Ilmeisesti vain ylläpitäjillä on oikeus muokata otsikkoa? Joten joku ystävällinen mode voisi laittaa otsikon koskemaan koko olympialaisia?

Yle näytti tuossa jokin aikaa sitten erinomaisen ulkolinja-dokkarin kisojen valmisteluista ja Venäjän korruptoituneesta systeemistä. En jaksa puhelimella kaivaa tähän linkkiä, mutta suosittelen areenasta katsomaan jos yhtään kiinnostaa. Melko kauhistuttavaa meno tuolla naapurin puolella meinaa on.

Tuossapa toi http://areena.yle.fi/tv/2101782?ref=leiki-arp Kieltämättä aika karmaisevaa meininkiä.
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Viime aikoina on saannut lukea hyviä suomalaisuutisia(J.Jokinen, Granlund, Määttä, Filppula) änärin puolelta. Joten siinä suhteessa luottavainen olo, että taas voidaan hyvällä taistelulla päästä mitalipeleihin. Tosin Filppulan loukkaantuminen(jätti viime yön pelin kesken) on paha takaisku Suomelle. Toivotaan, että mobilat auttaa ja mies pääsee Sotshiin. Muuten ollaan säästytty isommilta takaiskuilta, kun M.Koivukin todennäköisesti tervehtyy kisoihin.

Pakko nostaa pari epäkohtaa Suomen rosterista esille.

1. Aaltonen vs. Bergenheim
Toinen takoo hyvää tahtia pisteitä kovatasoisessa änärissä. Toinen surffaa mielialasta riippuen heikkotasoisessa Liigassa. Barkov-Bergenheim akseli toimi todella hyvin ennen kuin Barkov loukkaantui. Joo hyvinhän Aaltonen veti mm-kisat, mutta nyt on kyseessä olympialaiset, missä pelaa parhaat kiekkotaiturit. Lisäksi Bergenheim on yleensä pelannut parasta kiekkoa keväisin ja playoffeissakin on tullut onnistumisia. Aaltoseen liittyy iso riski, koska koskaan ei tiedä millä mielialalla Juhi surffaa maalin taakse.

2. Pihlström vs. Hartikainen
Yhtä käsittämätön valinta kuin edellä. Hartikainen vahva maalinedusjyrä, jolla on kokemusta 3 kauden ajalta AHL:stä ja muutamia vierailuja änärin puolelle. 4. ketjussa tällainen ase olisi todella tärkeä. Hyviä otteita EHT-matseissa. Luistelunopeus riittää myös isoon kaukaloon. Kun vastaan asettuu isot ja vahvat änäripelaajat, tarvitaan enemmän Hartikaisen näköisiä pelaajia kuin mikkihiiriä, jotka koohottavat ympäri kenttää.

Molemmissa tapauksissa on varmaankin ajateltu ison kentän kokemusta, mutta ei mielestäni ole niin merkittävä asia, kun tehdään valintoja näiden pelaajien väliltä. Loppujen lopuksi Westerlund on joukkonsa valinnut ja tietää mitä tekee, joten näillä mennään sanoisi Virmasen Masakin.

Kannatan Julken ajatusta tehdä tästä koko olympialaisia käsittelevä ketju.

Ylen surullisen hauskasta dokumentista selviää mm. että viimeiset 3 talviolympialaiset on saatu kokoon noin 2 miljardin dollarin budjetilla per järjestäjä maa - Sotshi 2014: 50 miljardia dollaria and counting.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Lisäksi Bergenheim on todistanut Barkovin poissaollessa viime peleissä, että ei välttämättä tarvitse tutkapariaan ollakseen hyvä. Filppulan menetys olisi suuri, onhan kyseessä kuitenkin kuumimpia suomalaispelaajia ollut tällä kaudella. Ja joo, mielellään tämä ketju koko olympialaisia käsitteleväksi.
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Muutin ketjun otsikon yleisempään muotoon. Kommentointi varmasti keskittyy jääkiekkoon, mutta eiköhän tuossa kisojen alkaessa hehkutusta ala herua muistakin lajeista ja kommenttia Venäjän yleisestä kisatunnelmasta. Henkilökohtaisella tasolla en tiedä, mitä noista kuuluisista muista lajeista uskaltaa odottaa, mutta eiköhän niitäkin tule seurattua silti mahdollisuuksien puitteissa. Jääkiekon saralla en jaksa uskoa ihmeisiin, joten veikkaisin mestaria akselilta Kanada, USA ja Ruotsi. Mitalille Suomella on toki tsäänssit, ja kyllähän näissä lyhyissä turnauksissa niitä ihmeitäkin voi tapahtua.
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Medialle varatut hotellit ovat vielä vähän vaiheessa. Saksalaisen valokuvaajan Joerg Reuterin kokemukset ovat huvittavia:

"In some rooms you actually saw that there are still the construction workers sleeping and living,"
"When I came out of the elevator, there was the dog. I said, 'Right, that's it,'"

Lopulta Reuter pääsi kuin pääsikin huippuluokan hotelliin.

"I really feel safe and comfortable. I just wonder what happens to all the people who arrive in the next day?"

Sochi organizers: Only 6 of 9 media hotels ready - Wintergames.ap.org
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Onko tietoo milloin tuon ohjelmasarjan viides osa tulee yle areenaan? vai onko jo?, meikäläisellä ei ainakaa puhelimella löydy

PS. Upea ohjelma ennen kisoja, nostaa tunteet pintaa esim 2006 torino finaali.. niin lähellä, mutta niin kaukana..
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Henkilökohtaisesti ei jääkiekko kiinnosta olympialaisissa yhtään, mutta kaikkea muuta tulee varmasti seurattua ainakin ohimennen. Lumilautailut on aina hauskaa seurattavaa samaten, kuin nämä suksilla laskemiset ja temppuilut.
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Onko tietoo milloin tuon ohjelmasarjan viides osa tulee yle areenaan? vai onko jo?, meikäläisellä ei ainakaa puhelimella löydy

PS. Upea ohjelma ennen kisoja, nostaa tunteet pintaa esim 2006 torino finaali.. niin lähellä, mutta niin kaukana..

Tulee töllöstä kakkoselta klo 17.50, jonka jälkeen jakso ilmestyy Areenaan.
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Vancouver ei ollut enää niin huikea turnaus Leijonilta kuin aikaisemmat mitaliin päättyneet O-turneet. Tosin ei ollut pelaajistokaan enää parhaimmassa tikissä ja alla oli loukkaantumisia. Ja kuten dokumentistä käy ilmi Jukka Jalosen systeemit eivät ehkä olleet ideaalisia pikkukaukaloon. Tsekkejä vastaan hyvä matsi ja pronssimatsi oli hieno comeback voitto, jonka pääarkkitehtinä toimi itse Päällikkö OJ.

Leijonien Olympiamitalit: Vancouver 2010 - YLE Areena
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Yle Areena näyttää kisat Suomessa.
Mutta onko linkkejä / tietoa mistä kisoja näkisi ulkomailla tietokoneen ruudulta käsin siis, Yle Areena kun ei moista tee.
Näyttääkö Eurovision ytubessa esim?
 
Vastaus: Miesten jääkiekkoturnaus Sotshissa 2014

Tuossapa toi http://areena.yle.fi/tv/2101782?ref=leiki-arp Kieltämättä aika karmaisevaa meininkiä.

Mua ei sinäänsä kiinnosta nämä olympialaiset urheilun perspektiivistä, mutta mielenkiinnolla (ja kauhulla) odotan, että mitä niistä oikein tulee. Tuo tuossa dokkarissa kuvailtu kuvio, joka löytyy näiden olympialaisten takaa, ja miten se koko homma ollaan räitty kasaan, on kyllä jotain aivan käsittämätöntä.

Tässä vähän esimaistiaisia:

http://www.washingtonpost.com/blogs...-their-hilarious-and-gross-hotel-experiences/
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Dodii, siellä on käyty jo ensimmäiset kisailut näissä olympialaisissa kun sekä miesten että naisten karsinnat käytiin läpi lumilautailun slope-stylessä. Suomalaisiakin nähtiin mukavasti ja suoraan finaaliinkin pääsi suomalaisista Peetu Piiroinen, Roope Tonteri ja Enni Rukajärvi. Loput Suomalaiset joutuivat semi-finaaliin, mitkä tosiaan käydään hieman ennen finaalia (lauantaina). Mukava avaus siis Suomalaisittain.

Ja onhan tuo laji muutenkin erittäin coolia ja viihdyttävää seurattavaa. Niitä harvoja lajeja, mistä ei oikeastaan löydy ketään inhokkia.
 
Vastaus: Sotshin talviolympialaiset (7.-23.2.2014)

Ja niitä harvoja lajeja joissa jokanen ottaa rennosti ja hymyilee vaikka menis penkin alle. Nauttivat lajista, kisa on toissijaista ja nautitaan kaverinkin voitosta.
 
Ylös Bottom