Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

The King of Fighters -sarja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja zacharia
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Hex sanoi:
Eikös vastustajan tekemä vahinkokin ollut eri kuin pelaajan tekemä?

Joo todellakin! Pitkään etsiskelin jotain "handicap" säätöä settingseistä mutta eipä löytynyt. Mihinkäs asti KOF:eja oli Saturnilla? Voisi kyllä harkita jonkun muun version hankkimista...
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

xevious sanoi:
Joo todellakin! Pitkään etsiskelin jotain "handicap" säätöä settingseistä mutta eipä löytynyt. Mihinkäs asti KOF:eja oli Saturnilla? Voisi kyllä harkita jonkun muun version hankkimista...
Saturnille löytyy myös 96 ja 97. 96 on huomattavasti hauskempi yksinpelinä. Niin on kai myös 97. En ole sitä itse pelannut. Muistaakseni kaikki Saturn-versiot ovat hyviä (ainakin 97), mutta omaa kokemusta niistä minulla ei ole.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Onhan noita nyt viime aikoina aika hyvin tullut, mutta menee aika varmasti ensi vuoden syksylle.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Hex sanoi:
Saturnille löytyy myös 96 ja 97. 96 on huomattavasti hauskempi yksinpelinä. Niin on kai myös 97. En ole sitä itse pelannut. Muistaakseni kaikki Saturn-versiot ovat hyviä (ainakin 97), mutta omaa kokemusta niistä minulla ei ole.
Kaikki kolme ovat ihan hyviä versioita, KOF '95 on vielä pelinä varsin old schoolia. Mikä ei ole huono asia. KOF '96 iski todella lujaa ja hyllyssäni jo kauan luikerrellut KOF '97 vaikuttaa myös mahtavalta. KOFfia sen olla pitää! ;)

"Ysivitonen" on todellakin ärsyttävä yksinhakattavana. Vastustajat ovat klassisia logaritmihirviöitä, jotka joko eivät arvaa oikein tai arvaavat aina oikein. Yritä siinä sitten kuvitella pelaavasi ihmistä vastaan. Ysiseiska on vähällä huomiolla, mutta ysikuutosessa homma oli yksinkin yllättävän hauskaa. On hyvä muistaa KOFien loistava ominaisiuus tallentaa menossa oleva matsi, josta voi jatkaa sitten myöhemmin. Auttaa loppukuvien saamisessa ja säästää aikaa.

Hex sanoi:
Ei tuosta tosiaan oikein ole yksinpeliksi. Eikös vastustajan tekemä vahinkokin ollut eri kuin pelaajan tekemä? Omani myin pois, kun hermot menivät.
En muista. Tekken 2-tyylinen pirun ärsyttävä "luen kaikki ajatuksesi"-keinis ärsytti siinä pirusti enemmän. Hyvä myös muistaa, että SNK:n supermittari antoi täydempänä enemmän voimia. Eikä sen muistaakseni tarvinnut olla ihan täynnä.

EIhän tuo wanha juttu sinällään välttämättä peliä pilaa. SF2-peleissä tasoitus oli ihan älytön tietokonevastustajien eduksi, mutta mainio keinis pelasti hermot. Kuka muuten muistaa milloin handicapit tietokoneelta lähti vkes tai vähintäänkin tasoittuivat kummasti? SF Alphassa oli vielä handicapit, mutta myös ehkä sarjan paras keinis...

Janne-94 sanoi:
Minulla on yksi King of Fighters-sarjan peli PS2:lla. Se on King of Fighters Maximum Impact. Se on 3D ja on todella loistava peli minun mielestäni.
En nyt provoa mitenkään, mutta nämä Mutant Academyjen tyyliin väännetyt pseudo-3D-väännöt tuntuvat oudoilta. SF EX-pelit vielä menivät ihan kympillä, koska ne olivat hitaampia ja animaatio oli pehmeämpää. En nyt ota kummempaa kantaa pelin laatuun, en ole pelannut kuin demolla.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Oliver sanoi:
Onhan noita nyt viime aikoina aika hyvin tullut, mutta menee aika varmasti ensi vuoden syksylle.
No hyvä juttu, jos kuitenkin tulee. Tietääkseni siinä on uudistettu vähän grafiikkaa, vaikka 2D-peli kyseessä onkin. Ainakin kuvien perusteella siinä näytti olevan myös jonkinlainen customointi.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

[/QUOTE]
En nyt provoa mitenkään, mutta nämä Mutant Academyjen tyyliin väännetyt pseudo-3D-väännöt tuntuvat oudoilta. SF EX-pelit vielä menivät ihan kympillä, koska ne olivat hitaampia ja animaatio oli pehmeämpää. En nyt ota kummempaa kantaa pelin laatuun, en ole pelannut kuin demolla.[/QUOTE]
Ethän sinä täysin väärässä olekkaan, mutta on sitä ainakin mielestäni hauska pelata. KOF Maximum Impact on mielestäni tosi hyvä peli. Street Fighter EX 3 on myös hyvä peli, siinä vaan oli suurin ongelma se, että mielenkiinto katosi varsin äkkiä. Hyviä pelejä molemmat.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Jos PS2-tasoa heikompi grafiikka ei haittaa, niin suosittelen lämpimästi SF EX 1 & 2 -pelejä. Kolmosessa on enemmän hahmoja, mutta kahdessa ekassa osassa on loistavat treenimoodit, joissa voi opetella sarjalle ominaisia linkkikomboja. Kolmosessa toimivat samat systeemit, mutta niistä ei tiedä mitään jos ei ota muuten selvää, koska tuo treenimoodi puuttuu. :rolleyes:

Muistin juuri että minähän omistan tuon Mutant Academy 2:n. Ihan mukavaa mättöähän se. Diggaan vain hlökoht. enemmän Capcomin X-Men peleistä.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Löysin KOF:MI2:den trailerin. Se löytyi itseassia SNK PLaymoren sivuilta, kun klikkasi kuvaa joss luki Tokyo Game Show 2005. Traileri oli kuitenkin ihan hieno ja MI2 kiinnostaa! Luise Mayrink on SNK:n paras design pitkään aikaan! Toisaalta Falcoon on piirtänyt pelin hahmot ja voi olla että hän on vaikkutanut paljonkin Luisen ulkonäköön.

http://www. eteen

MI2 traileri: snkplaymore.jp/game/event/tgs/2005/report/movie/mi2.exe

KOF: Another Day Anime traileri: snkplaymore.jp/game/event/tgs/2005/report/movie/kifmim2_ani.exe

Toi anime trailerikin on ihan kiva. Yllättävän paljon hahmoja ne siihen laittaa. Toisaalta osalla niistä voi olla yhtä iso osa kuin Billyllä tai Duck Kingillä Fatal Fury anime leffassa.

Main osa varsinkin on hieno ja kaikki tietää mitä mä tällä tarkoitan...

Onko kukaan muuten pelannut MI1:tä?

EDIT: Latasin myös jonkin Neo Geo Freakin TGS spesiaalin jossa on kaikista SNK:n tulevista sydeemoista kuvia. KOF NW:n konsoli versioon tulee May Lee ja Kusanagi. Tuon PDF tiedoston saa täältä: snkplaymore.jp/game/event/tgs/2005/report/pdf/neogeo_gs_all.pdf
 
NewsFlash

KOF 2006 kolmiulotteisena 30.03.2006

SNK Playmore USA julkaisee The King of Fighters 2006 -3D-taistelupelin Pohjois-Amerikassa kesällä. KOF 2006 on jatkoa 2D-peleistään parhaiten tunnetun SNK:n ensimmäiselle 3D-mätölle, The King of Fighters: Maximum Impactille. Pelattavana ovat kaikki Maximum Impactin hahmot, joukko uusia tuttavuuksia sekä monia vanhoja suosikkeja pian 12-vuotiaan pelisarjan historiasta.

Eurooppaan The King of Fighters 2006 saapunee joskus ensi talven aikana.


Eli Maximum Impact 2 on nyt The King of Fighters 2006
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Keskinkertainen 3D-mätkintä kaappaa hienon 2D-sarjan nimen.

Toisaalta onko paljoa väliä, kun sarja on jo niin vanha ja paikalleen jämähtänyt? Ja KoF XI, joka on 2D:tä, on vielä tulossa ainakin Japanissa.

KoF 2002 maksaa Playssa tälle hetkellä £7.99.
 
Vastaus: The King of Fighters -sarja

Hex sanoi:
Toisaalta onko paljoa väliä, kun sarja on jo niin vanha ja paikalleen jämähtänyt? Ja KoF XI, joka on 2D:tä, on vielä tulossa ainakin Japanissa.
XI on tullut jo arcadella ja tulee kesällä PS2lle. Vaikuttaa ihan hyvältä pelilä joskin top-3 (Kula, Gato ja Oswald) ovat melkoisia omistushahmoja. Eivät kyllä läheskään niin älyttömiä kuin Duo Lon 03:ssa.

MI2 vaikuttaa ihan hyvältä. Luise on hienon näköinen hahmo.
 
The King of Fighters XI

Nyt kun KOFXI:n Japanin PS2 julkaisusta on kulunut noin vuosi, saapuu peli vihdoin tänne vanhalle mantereelle. Ensitunnelma on se että peli vaikuttaa nopeampi tempoiselta kuin vanhemmat KOFfit. Monet vanhat KOF94:stä asti mukana olleet hahmot, kuten Joe, Chang ja Daimon, ovat astuneet syrjään ja tehneet tilaa uusille hahmoille, sekä muista peleistä ja vanhemmista KOFfeista palaaville hahmoille mm. Duck King ja Eiji Kisaragi.

Konsolijulkaisu sisältää arcade tilan lisäksi vakio lisukkeet kuten practice, survival (nimellä endless) ja pari vaihtoehtoista taistelutilaa (perinteinen team battle ja single battle). Mukaan mahtuu myös Challenge tila, josta löytyy 40 (helppoa) haastetta joita tekemällä saa palkinnoksia uusia hahmoja.

Sekä peli itse, että konsoliversion sisältämät extrat tekevät KOFXI:stä jokaisen KOF-fanin pakko ostoksen, eikä hintakaan ole paha (yleensä n. 25) joten eiköhän kaiveta se PS2 esiin ainakin vielä yhtä peliä varten.
 
Ylös Bottom