Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

The Legend of Heroes: Trails (keskustelua pelisarjasta)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja MarcheM
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onko nää Trails sarjan pelit aina tällasia julkaisuja ettei peli ole edes ennakkotilattavissa missään storessa? Ihan mielenkiinnosta kysyn että onko normaali käytäntö.

Arvostelut on kyllä kovat kun sarjan paras peli taitaa olla 84 tähän mennessä, tosi niin vähän niitä on vielä että eiköhän se tuosta muutu jotenkin. Tämä peli tulee tarjoamaan paljon laatua, peliaikaa ja rahalle vastinetta. 60€ hinta? tuntuu mahtavalta nykypäivänä ja pelin menestys pienelle studiolle olisi tärkeää.
 
Onko nää Trails sarjan pelit aina tällasia julkaisuja ettei peli ole edes ennakkotilattavissa missään storessa? Ihan mielenkiinnosta kysyn että onko normaali käytäntö.
Cold Steel 4:n kanssa oli todella pahat ennakkotilausongelmat ja ennakkotilanneet eivät saaneet pleikkarilla ladattua peliä yli viikkoon julkaisun jälkeen. Sen jälkeen ei ole ennakkotilaaminen ollut enää mahdollista.
 
Uusi pelko avattu. En taida ennakkotilata enään koskaan mitään. :D
Joo se oli kyllä omituinen bugi varsinkin kun julkaisun jälkeen ostaneilla ei ollut mitään ongelmaa. Itse sain pyydettyä Sonyn kautta ennakkotilauksesta refundin ja ostin heti uudestaan niin sain aloitettua vain pari päivää myöhässä. Monet kuitenkin odottivat ja tuskailivat.
 
Trails in the Sky 2nd Chapter Remake on jo tosiaan varmistettu trailerikin tai siis Teaser trailer löytyy jo en sitä ala linkkaamaan koska se varmaan spoilaa ekan osan tapahtumia, jos pitäisi veikata niin kaikki jotka pelaa ekan osan läpi niin tulevat sen tosiaan näkemään, ja mut joo se löytyy jo tubesta, kohta mennään 1st Chapterin Remaken merkeissä, Aijai!
 
Viimeksi muokattu:
Joo kyllähän tästä saa vajaalla 60€ niin hyvää vastinetta rahoille että pakko oli ostaa ensimmäistä kertaa Trails sarjan peli täyteen hintaan. Fyysisenäkin irtoaa ainakin pleikalle 54€ VPD:stä että eikun jalat vipattaen ostoksille kaikki.
 
Itse suosittelen kyllä kattomaan rewikat ensin ja testaamaan demoa, ennenkö laittaa osto housut jalkaan koska tämä on kumminkin Trailsin ja Trailsin ja Cold steelien hidastempoisuus ja jopa visuanovelmaisuus tarinan kuljetuksen ja temmon suhteen ei sovi tunnetusti kaikille. esim Mrhappylle peli ei sopinut, ja ens usko että Cohh ja Dansgaming ja kumppanit myöskään peliä tulee pelaamaan, että ei ainakaan kannata ajatella suoraan että kun kyseessä on JRPG ja hyvät arvosanat, niin niiden perusteella ei ainakaan kannata peliä suoraan ostaa, Trailsin ja Cold steelit kun eroaa aika paljonkin monesta muista JRPG peleistä, juuri tuon hidastempoisuuden ja tuon visualnovelmaisen dialogin suhteen. ne jotka tosiaan ovat arvostelleet pelin ovat pääasissa myös Trailsin ja Cold steelin suuria faneja.
 
Noniin sen verran piti korkata kokoversiota että pääsin sillan yli Bosen puolelle ja tästä se matka alkaa. 7 ja puol tuntia takana. Trophyjä ei näyttänyt tippuvan joten jos niitä haikailee niin demosta jatkaminen pakottaa sitten pelaamaan alun uusiksi niiden takia. On myös 20€ kalliimpi versio jos haluaa kaikkea sälää mutta itse olen sen oppinut ettei noita ekstra asuja ja muuta turhaketta tule ikinä käytettyä joten suosiolla menen vain perusversiolla.
 
Ylös Bottom