Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

The Legend of Zelda: A Link Between Worlds

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Poistettu jäsen 16872
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: The Legend of Zelda: A Link Between Worlds

Totesin tuossa viime vuoden lopulla, että olisi aika tutustua Nintendon peleihin, koska niiden konsolia en ole koskaan omistanut. Käteen tarttui 3DS ja kasa Marioita, Zeldoja ja tietysti uusin Pokemon. Ocarina of Time ei oikein lähtenyt, jäi huono fiilis karttasysteemistä ja ylipäätään näiden vanhojen pelejen tyylistä olla kertomatta mitään mistään. Ei nykypäivänä oikein jaksa juosta paikasta toiseen ja selvittää mitä tehdä seuraavaksi, siihen on menty.

Tällä viikolla sain käsiini Link Between Worlds, sillä peli näytti hyvältä ja arvostelutkin ovat aika korkealla. Ei voi muuta sanoa kuin huhhuh. Peliä takana 5½h ja peli hipoo mielestäni täydellisyyttä. En osaa sanoa, pystyvätkö vanhat zelda nikkarit innostumaan pelistä yhtä paljon kuin minä, mutta itselleni peli on vaikea laskea alas. Tällä hetkellä en keksi pelistä mitään negatiivista sanottavaa. Tällä hetkellä 3DS on todella ostamisen arvoinen laite, jo vaikka ihan tämän pelin takia. Jatketaan peliä ja katsotaan mihin päästään.
 
Nostetaas super vanhaa ketjua, mutta kun hankin tytölle 3DS:n ja kasan pelejä ja sen jälkeen sorruin hankkimaan itselle N3DS XL:n, niin täytyy pokemon sunin kylkeen saada jotain pelattavaa. Kahlasin pelikauppoja läpi ja lopulta aivan vahingossa törmäsin tähän. YouTubesta katselin pienen pätkän ja totesin heti olevani myyty. Tuo kuvakulma ja kuitenkin 3D, niin näytti kivalta.

No sitähän se on nyt ollut, siis ihan mielettömän kova peli kyseessä. En tajua miten en tälläisestä ole kuullut ennen, vaikka 3DS:kin olen ennenkin omistanut.

Itsekin suomalaisesta kaupasta sain uutena posteineen 18eurolla, niin en näe yhtään syytä, miksi jokainen 2DS/3DS omistaja ei tätä ostaisi.
 
Vastaus: The Legend of Zelda: A Link Between Worlds

Itsekin suomalaisesta kaupasta sain uutena posteineen 18eurolla, niin en näe yhtään syytä, miksi jokainen 2DS/3DS omistaja ei tätä ostaisi.

Todellakin. Tuolla hinnalla tämä voi olla ihan perusteltu ostos myös ladattavana versiona eShopin kautta.

Tämä oli jo 3 vuotta sitten myynyt 2,5 miljoonaa peliä, ja tuo Nintendo Selects -halpisjulkaisu tuli vasta paljon myöhemmin, joten eiköhän tämä ole ollut peluussa jo melko monella laitteen omistajalla. Sen verran laadukas peli kuitenkin kyseessä, että erittäin hyvin voi nykyäänkin suositella uusille 2DS/3DS-ostajille sekä niille joilta tämä on jostain syystä mennyt ohi.
 
Ylös Bottom