Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

TimeSplitters 2

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Arcane
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Arcane

Active Member
On ehkä hiukan aikainen minun alkaa kyselemään näitä kysymyksiä, koska ostan pelin vasta joulun jälkeen (jos siis ostan pelin). Mutta ajattelin nyt kuitenkin kysyä jo nyt kysymykset, niin on sitten hyvää aikaa miettiä jotain toista peliä, jos ei jonkin takia ostakkaan kyseistä peliä.

Eli tässä on hiukan kysymyksiä kyseisestä pelistä. Olisi kiva, jos vastaisitte kysymyksiin vähän pidemmin, eikä vain "kyllä", "joo", "ei".

1. Kaverini ei käy super usein meillä. Onko siis pelissä pitkäkin yksinpeli? Jaksaako yksinpeliä pelata vielä senkin jälkeen kun se on kerran pelattu läpi (kuten Halossa)? Entä mitä kaikkia pelityylejä pelissä on?

2.Onko pelissä piilobonuksia? Eli siis esim. jotain uusia hahmoja, aseita, bonuskenttiä tai joitain muita vastaavia?

3. Yksinpelin pelaamisen jälkeen kiinnostaisi varmaan, jos pelissä olisi jonkinlainen Skrimish pelimuoto. Eli onko pelissä yksinpeliä moninpeli kentissä botteja vastaan? Entä saako itse moninpelissä botteja?

4.Miten ruudut jakautuu kolmen pelaajan moninpelissä? Samalla tavalla kuin Halossa vai?

Eli tälläisia. Vastauksilla ei ole hirveää kiirettä, mutta olisihan se kiva, jos vastaukset tulisivat aika pian. En nyt siis kuitenkaan vaadi, että vastauksia pitäisi tulla ihan tänä päivänä, mutta kunhan nyt tämän ja seuraavan viikon aikana niitä alkaisi tulemaan, niin kiva olisi.
 
No, ainakin PS2-kokemusten perusteella (voi spoilata!):

1.Yksinpelin varsinanin story-moodi on aika lyhyt sinänsä, mutta kun sen pelaa kaikilla vaikeustasoilla etsien eräitä pikku bonuksia ja vielä kaverin kanssa myös niin jupia riittää. Asia erikseen ovat Arcade Leaguet ja challenget, jotka ovat auki heti, mutta niissä avataan lisää hommia etenämällä ja menemällä aukinaisia läpi. Arcade Leaguessa on kolme liigaa; Amateur League, Honorary League ja Elite League vaikeusjärjestyksessä. Jokainen liiga sistältää viisi osiota joissa on kolme tietyn tyypin mäiskettä bottien kanssa, eli 3x5x3= 45 erilaista "matsia", joiden tyyli vaihtelee laukunryöstöstä tavalliseen tappomatsiin.

2. Jokaisessa yksinpeli-moodissa eteneminen avaa bonuksia, challengessa ja arcadessa palkinnon mukaan (pronssi, hopea, kulta ja paras platina), pronssilla ei taida saasa vielä mitään, muuta kuin seuraavan koitoksen auki, mutta hopeasta ylöspäin palkintoja ropisee. Hahmoja pelissä on jotain sata, eli niitä riittää, alussa auki on parikymmentä. Kenttiä taitaa olla 16, mutta niitä ei voi luonnollisesti käyttää joka moodissa. Kaikki kentät ovat auki esim. deathmatchissa. Aseita on myös parikymmentä, hieman yli 20 ja pelimoodeja on varmaan se 16. Ja onhan pelissä vielä se mapmaker-toiminto, jolla teet omat kentät. Niiden koosta en tiedä x-lootalla mitään.

3. Arcade valikon takaa löytyy myös Arcade Custom, jossa voi pelata kamun kanssa tai yksin. Botteja voi osallistua matsiin 10 ja siihen kun lisätään vielä 4 pelaajaa, on raakaa toimintaa tulossa. Hahmoilla on myös omat ominausuutensa, jotka voi säätää pois päältä. Säätämismahdollisuuksua löytyy yli-paljon.

4.Ruudut jakautuivat ainakin ykkösessa niin, että oli neljä ruutua, joista yhdessä näkyi tämänhetkinen tilanne.

Siinä hieman valaistusta. Näin kysymyksenä Xbox-miehille, kuinka isoja kenttiä saa rustattua?
 
Tässä keksin vielä lisää kysymyksiä:

Satuin lukemaan vähän aikaa sitten yhden arvostelun, jossa sanottiin että musiikit vaihtuvat teeman mukaan (eli varmaankin kenttien mukaan). Voiko pelissä saada omat musiikit taustalle?

Sitten en tuosta sinun tekstistäsi saanut vielä selvää, eli onko pelissä yksinpeliä botteja vastaan? Niistähän tulee vielä lisää hupia, vaikka hiukan tyhmiä olisivatkin. Ainakin Quake 3:sta jaksoi jonkin verran bottejakin vastaan pelata.
 
Ohans siinä niitä botej, joita voi olla mukan siis 10, vaikka pelaisit yksin tai kamun kanssa
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan paavi88
Ohans siinä niitä botej, joita voi olla mukan siis 10, vaikka pelaisit yksin tai kamun kanssa

Okei! Lisäävät pelin ikää vielä enemmän. :) Pakko kai alkaa säästämään rahaa, sen verran helmeltä kyseinen peli kuullostaa.

Vielä tohon musiikki kysymykseen tahtoisin vastauksen, ja sitten vielä sellainen kysymys, että kuinkas pitkiä nuo kentät siinä story modessa oikein on? Tuskin ihan Halon kenttien pituisia? Halossahan ei haitannut hirveästi pelien kenttien vähyys, kun ne olivat kumminkin todella pitkiä. Eli kuinkas pitkiä nuo story moden kentät on?
 
Niitä on kymmenen, ja jotkut aika pitkiä tehtävien polveillessa mukavasti, ja vaikeimmalla tosiaan saa yrittää aivan hiessä!
 
Enää ei ole muuta kysymystä kuin tällainen:
Montako niitä Challenge tehtäviä on?
Entäs monta niitä Arcade league tehtäviä sitten on?

Kuulin, että tuon story moden vetää helpoimmilla parissa parissa illassa läpi, mutta siinä ei taidettu laskea Challengea ja Arcade leagueta mukaan? PS2Finissä oli, että Challengen, Arcaden ja Story moden vetämiseen vierähtää enemmän kuin viikko, ja sen jälkeen vielä jaksaa moninpeliä ja botteja vastaan pelata.
 
Ylös Bottom