Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Uusi MiniDisc Hi-MD

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Prisoner
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Prisoner

Active Member
Sony on julkaissut uuden MiniDisc-malliston, jota voi käyttää myös
tietokoneen levyasemana. Vanhoille MD-levyille voi tallentaa 305 Mt ja
uusille HiMD-levyille jopa Gigan. Ääntä näkyis mahtuvan myös melkoiset
määrät eri formaateissa. Vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta. Mullakin on iso
läjä levyjä, mutta soitin on puuttunut jo kauan, kun pelkkää musiikki MD:tä
en tarvitse. Taitaa tulla myöhemmin tänä vuonna levyille hyötykäyttöä.

Tässä jotain linkkejä:


http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=20463&tyyppi=1 http://www.minidisc.org/
 
Erittäin mielenkiintoinen. Hinta vain pitäisi saada erittäin alhaiseksi, MP3-soittimet kun on nykyään varustettu n.30 gigan tiloilla, niitä saa 400-500:lla.
 
Arvasin että tuollainen tulee heti kun sain uusittua itselleni uuden MD-soittimen. :mad: Tuollainen tulis tarpeeseen, johon voi laittaa muitakin tiedostoja kuin musiikkia.
 
Tota onkin odotettu jo muutamia vuosia. Itse asiassa siitä lähtien kun totesin perus-minidiskin ongelmaksi musiikin hitaan siirron (ensimmäisissä 1x siirtonopeus). Nyt vain tuli myöhässä. iPod mini Halvempi, pienempi ja musiikkia mahtuu täysin riittävät 4 GB.

Tosin tietysti MiniDiskin etuna on vaihdettavat levyt, niitä voi ottaa mukaan vaikka tuhansien teratavujen edestä... Idea on kyllä loistava tuossa, toivottavasti siirtonopeus on järkevä. Ei vaan taida tukea mp3-tiedostoja? Varmasti mukana oleva ohjelmisto kääntää mp3:t tuossa toimiviksi, mutta toimenpide tuskin parantaa laatua ja vie aikaa. Tietysti CD-kokoelman voi ripata koneelle suotaan tuossa muodossa, mutta turha työvaihe sekin jos levyt löytyvät kiintolevyltä jo mp3:na.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Lastsoul
iPod mini Halvempi, pienempi ja musiikkia mahtuu täysin riittävät 4 GB.
iPod minin hinta on kyllä ihan älytön (250$), kun 300 dollarilla saa 15 gigan "oikean" iPodin.
iPod minin suomi-hinnoista ei taida olla vielä tietoa? (15GB iPod on 350)
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Oliver
iPod minin hinta on kyllä ihan älytön (250$), kun 300 dollarilla saa 15 gigan "oikean" iPodin.
iPod minin suomi-hinnoista ei taida olla vielä tietoa? (15GB iPod on 350)

Toisaalta pieni koko on huomattava etu, vaikka eipä perus-iPodikaan kovin iso ole.
Tietysti suomi-hinnat voi olla aika toista maata, tosin se on varmaa että 4 GB versiosta menee vähemmän maksuja Teostolle kuin 15 GB-serkulleen ;-)

Itse varmaan ottaisin tuon pienemmän, vaikka hinta olisi sama. Yksinkertaisesti sen tila riittää, ja pienestä koosta ja painosta ei ole mitään haittaa - varsinkin kun akun kesto on sama. Isompi olisi kyllä tyylikkäämpi...
 
4GB käy nopeasti pieneksi, jos meinaa koko musiikkikokoelmansa tuohon survoa (ja juuri siihen tarkoitukseen ainakin itse tuon haluaisin). 192kbps laadulla menee viitisenkymmentä levyä.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Shaban
4GB käy nopeasti pieneksi, jos meinaa koko musiikkikokoelmansa tuohon survoa (ja juuri siihen tarkoitukseen ainakin itse tuon haluaisin). 192kbps laadulla menee viitisenkymmentä levyä.

Tarvetta olisi vekottimelle millä saisi PC:n kovalevystä varmuuskopion. Tuo Hi-MD voisi olla hyvä vaihtoehto jos hinta on kohtuullinen. Toinen vaihtoehto olisi joku ZIP-asema, mutta ei nekään ihan halpoja ole.

Dataa saa pakattua kohtuullisen hyvin, mutta MP3-tiedostot eivät enään pakkaamalla juuri kutistu. Eli levyjä tarvitaan joka tapauksessa melkoinen määrä...
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan spacedeep
Tarvetta olisi vekottimelle millä saisi PC:n kovalevystä varmuuskopion. Tuo Hi-MD voisi olla hyvä vaihtoehto jos hinta on kohtuullinen. Toinen vaihtoehto olisi joku ZIP-asema, mutta ei nekään ihan halpoja ole.

Dataa saa pakattua kohtuullisen hyvin, mutta MP3-tiedostot eivät enään pakkaamalla juuri kutistu. Eli levyjä tarvitaan joka tapauksessa melkoinen määrä...

Eiköhän halvinta ole ottaa varmuuskopiot kiintolevystä ostamalla toinen levy ja heittämällä sinne kaikki tarvittavat? Vie sen vaikka jonnekin pommisuojaan säilöön tms, jos ei halua ottaa pienintäkään riskiä :p

Esimerkiksi 120 GB levyn backuppaaminen 1 GB MiniDiskeille ei kuulosta kovin helpolta/järkevältä/nopealta. Tosin MiniDisk-levyt ovat kyllä paljon tyylikkäämpiä kuin kolhot kiintolevyt... ;)
 
Hrmpf... lainaus tekstistä:

"Sony yrittää estää musiikin kopiointia tallennuksessa käytettävällä Magicgate- ja Openmg-suojaustekniikoilla.
"


Mitäköhän tuo tarkoittaa käytännössä? Ei ole kiva laittaa satoja euroja poppivehkeeseen, vain todetakseen, ettei siihen saakaan siirrettyä omistamiaan levyjä. Tietääkseni samanlaisia systeemejä on ollut käytössä aiemminkin, joten osaako joku kertoa tarkemmin?
 
Käsittääkseni biisejä pystyy vain siirtämään tietokoneesta MD:lle, mutta ei toisinpäin. Mikkilinjasta äänitettyä ääntä pystyy myös siirtämään MD:stä tietokoneelle. Vanhossa MiniDisceissähän digitaalisesti tallennettua ääntä ei pystynyt kopioimaan uudelleen. Tää on vähän niinku sama homma.

MP3-tiedostoja toi laite ei kai soita, mutta luulisi sen käsittelevän niitä tavallisina tiedostoina eli niitäkin vois sit ainakin tallentaa ja siirtää, vaikkakaan ei soittaa.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Prisoner
Käsittääkseni biisejä pystyy vain siirtämään tietokoneesta MD:lle, mutta ei toisinpäin.

Mitäs ideaa tuossa olisi? Mitä hyötyä olisi siitä, että korppuja voi käyttää muuhunkin kuin äänitiedostojen tallentamiseen, jos niitä ei kuitenkaan voi siirtää takaisin koneelle?
 
Siis tarkoitin, että ATRAC3-tiedostoja eli niitä, joita tuo kone suostuu soittamaan ei voi muutakuin tallentaa yhteen suuntaan. Muut tiedostot on eri juttu, mutta niitä ei myöskään voi kuunnella tuolla soittimella.

Näin ainakin olen itse käsittänyt.
 
Typerää tehdä tuollainen kone, muttei siihen MP3-tukea. Aika monella nyt kuitenkin on koneella jo valmiiksi kaikki musat MP3-muodossa.

Tai sitten tiedostoja siirrettäessä soittimeen ohjelma muuntaa MP3:t Haluamaansa muotoon.

Ja näitä ei enää saakaan vaikka kaverin koneelle. No warezz.
 
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Knight
Typerää tehdä tuollainen kone, muttei siihen MP3-tukea. Aika monella nyt kuitenkin on koneella jo valmiiksi kaikki musat MP3-muodossa.

Sony haluaa käyttää omaa ATRACiaan koodauksessa. Enkä kyllä voi heitä syyttääkään, atrac-pakkaus toimii IMO paremmin kuin MP3.

Tälle tuotteelle kyllä olisi ollut kysyntää jo ajat sitten, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
 
Tietääkö kukaan pystyykö näillä "vanhoilla" md-soittimilla kuuntelemaan/tallentamaan musiikkia noille uusille md levyille. Ei huvittais nyt ostaa uutta soitinta kun toi nykynenki on ollu vasta puol vuotta.
 
Ärsyttävää huijausta tuossa Stockmannin kanta-asiakaslehdessä: "Tukee ATRAC, MP3, WMA ja WAV -formaatteja."

Olis hauska käydä ostamassa ja palauttaa sitten harhaanjohtavan markkinoinnin perusteella.
 
Prisoner sanoi:
Ärsyttävää huijausta tuossa Stockmannin kanta-asiakaslehdessä: "Tukee ATRAC, MP3, WMA ja WAV -formaatteja."

Olis hauska käydä ostamassa ja palauttaa sitten harhaanjohtavan markkinoinnin perusteella.
Oho! Oliko tosiaan noin? Tuosta kannattaisi ilmoitella Stockalle. On meinaan sen verran paha virhe.
 
Ylös Bottom