Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Vib ribbon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja da bomb
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

da bomb

New Member
Onko kukaan kokeillut tätä mestariteosta? On todella erikoinen rytmipeli, joka luo myös omista cd-levyistä uusia kenttiä. Päähahmona pelissä on Vibri-niminen jänis, jonka on selviydyttävä pelin musiikista luomista esteistä. Grafiikka koostuu parista valkoisesta viivasta mustalla taustalla ja peli on ehkä omaperäisimmän näköinen peli, jota olen koskaan pelannut. Laittakaahan vähän kommenttia!
 
Vastaus: Vib ribbon

Grafiikka koostuu valkoisista viivoista mustalla taustalla ja omia CD:tä voi käyttää tausta musiikkina. Pelattava demo löytyy ja sitä olen pelannut ns. huumorimielellä. Todella erikoinen peli.
 
Vastaus: Vib ribbon

da bomb sanoi:
Onko kukaan kokeillut tätä mestariteosta? On todella erikoinen rytmipeli, joka luo myös omista cd-levyistä uusia kenttiä. Päähahmona pelissä on Vibri-niminen jänis, jonka on selviydyttävä pelin musiikista luomista esteistä. Grafiikka koostuu parista valkoisesta viivasta mustalla taustalla ja peli on ehkä omaperäisimmän näköinen peli, jota olen koskaan pelannut. Laittakaahan vähän kommenttia!
Peli oli pakko ostaa aikanaan kun siitä näki sekalaisia juttuja netissä ja televisiossa, taidettiinhan se jopa Tiltissä esitellä. Kyllähän sitä hieman yllättäen Suomessakin myytiin, ja suoraan halpiksena. Konsepti nimenomaan vapaavalintaisten levyjen käyttämisestä ratojen generointiin on ilman muuta hauska, ja uudemmilla konsoleilla sitä pystyisi viemään paljon pitemmällekin. Playstationillahan suurin tekninen rajoite sille on kahden megan muisti, jossa koko pelin on äänianalysointeineen toimittava kun pelilevyä ei voida koko ajan käyttää. Hyvin retrohtava ulkoasu on silti varmasti tietoinen valinta, eivät laitteen rajoitukset ihan niin aikaisin vastaan tulisi.

Radanluontialgoritmi on kyllä hyvin mielenkiintoinen, musiikin monimutkaisuus ei usein tunnu olevan ihan verrattavissa radan vaikeuteen. Monimutkaisella progekikkailulla voi saada hyvin yksinkertaisen ja helpon radan, kun taas suoraviivaisella rock-biisillä tulee monella nopeudella eteneviä sekavia kiemuroita. Voipi olla, että levyn äänentason kompressointi vaikuttaa myös radan aggressiivisuuteen. Joka tapauksessa kyseessä on pienissä erissä oikein hauska pikkupeli. En sitä miksikään mestariteokseksi nostaisi, mutta hyvin ainutlaatuinen ja omaperäinen peli ehdottomasti.

Pelillehän tuli jatko-osakin jo toista vuotta sitten, mutta kuten niin usein, kaikki erikoisempi jää japanilaisten iloksi ja koetaan liian omalaatuiseksi länsimaiseen levitykseen. Tosin tässä tapauksessa se on voinut olla aika perusteltua, nimittäin Mojib-Ribbon nojaa vahvasti japanin kieleen, sillä siinä maalaillaan rytmissä japaniksi kirjoitettuja rap-lyriikoita. Toisaalta siinä ei myöskään saa käyttää omia CD:itä ratojen generointiin, joten yksi Vib-Ribbonin ehdottomista vahvuuksista on myös menetetty. Lisää pelistä vaikkapa osoitteesta http://www.gamespot.com/ps2/puzzle/mojibribbon/ .
 
Vastaus: Vib ribbon

Tuo kyllä löytyy hyllystä mutta hirveästi en ole pelannut. Omia CD:itä käytettäessä tuntui että radan "nuolet" (DDR-termistöä käyttäen...) ovat aivan hitusen myöhässä musiikkiin nähden joka sekoitti koko homman. Parhaiten pärjäsi kun pisti musiikin pois päältä ja seurasi vaan rataa, mutta eihän siinä nyt taas ollut mitään järkeä.

Pelin omat biisit toimivat täsmällisesti, tietenkin. Mutta ei niitäkään jaksannut jauhaa kuin sen verran että pääsi läpi.
 
Vastaus: Vib ribbon

Ainoa PSX-peli jonka säästin kun PS2:een siirryin. (no joo, Wip3out on myös tallella, mutta musiikkihyllyssä nykyään ;)).

Tuleehan tuota aina silloin tällöin pelailtua, omalla CD-kokoelmallani ainakin pelattavaa riittää..
Itseasiassa suorastaan erinomainen peli musiikin ystäville. Sääli, ettei tällaisia pelejä tehdä enemmän.
 
Vastaus: Vib ribbon

onko kukaan muuten päässyt pelin omissa biiseissä bronze tasolla ensimmäiseksi pisteissä?
itse kerran vedin kyseisen levelin virheettömästi läpi enkä silti päässyt ekaksi,ohjekirja tosin jotain väittää että siinä saisi jollain tietyillä liikkeillä lisää pisteitä mutta eihän noista suomi manuskoista selvää ota.
gold tasolla pääseekin helposti ekaks vaikka pari mokaakin tekisi,tuo on jäänyt mietityttämään.
 
Vastaus: Vib ribbon

Ostin tuon aikanaan. Kokeilin peliä taas kuukauden jälkeen. Ihan vänkä ja tyylikäs pikkupelihän se on, mutta ei kauan jaksa innostaa. Pelin omat radat/musiikit on pian tahkottu ja omilla levyiltä on vaikea löytää biisejä, jotka tarjoasivat sopivan haasteen.
 
Vastaus: Vib ribbon

Olen joskus aikoinani omistanut tämän pelin. Ei ssitä kerenny kovin paljon pelata ku levyt loppu kesken (ei ollu sillon vielä kovin paljon albumeja). Outo peli oli. Ja hetken hauska...
 
Ylös Bottom