Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Virallinen Halo-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paavi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Uusimmassa Bungie Weekly Updatessa päähuomion vievät saavutukset, joista paljastettiin kuvakkeet:

640x480.jpg


Näistä voi nyt sen verran ainakin päätellä, että kampanjassa lienee kymmenen tehtävää, tosin ensimmäiselle ei ole näemmä omistettu saavutusta, ainakaan samanlaisella logolla kuin muille. Saavutuksista 23 kuuluu kampanjaan, 7 Firefightiin, 4 kilpailulliseen moninpeliin, 6 harjoitteluun ja 9 kokemuspisteisiin. Luonnollisesti ainakin osan harjoittelusaavutuksista voi tienata sekä kampanjassa että Firefightissä, kun taas kaikki kokemuspistesaauvutukset voinee tienata pelaamalla pelkästään kampanjaakin. Kuusi saavutusta kuvailtiin tarkemmin:
  • A Monument to All Your Sins – Complete each Campaign Mission on Legendary – alone. (Lienee tuo neljäs ikoni)
  • Banshees, Fast and Low – Hijack a Banshee during the Reach Campaign. (lienee tokan rivin vika)
  • Yes, Sensei – Earn a First Strike Medal in a Matchmaking game. (Tokan rivin kolmanneksi viimeinen)
  • A New Challenger – Complete all of the Daily Challenges in a given day. (4. rivin toka?)
  • Make It Rain – Purchase an item from the Armory that requires the rank of Lt. Colonel. (tokan rivin toka?)
  • If They Came to Hear Me Beg – Perform an Assassination against an Elite to survive a fall that would’ve been fatal. (tokan rivin kolmas?)

Tuttuun tapaan jokaiselle kampanjatehtävälle on pyritty kehittämään oma erityinen saavutuksensa, kuten eismerkiksi tuo If They Came to Hear Me Beg. Osaa noista logoista on vähän paha veikata, mihin ne liittyvät, mutta osa on aika helppo arvata (pistän pitkähkön ja tarpeettoma nlistan spoilertageihin):
Läpäise kampanja Normalilla
Läpäise kampanja Heroicilla
Läpäise kampanja Legendarylla
Vaihda ase tekoälyhahmon kanssa
Tapa tietty määrä vihollisia pistoolilla
Tapa tietty määrä vihollisia DMR:llä
Tapa tietty määrä vihollisia Needlerillä
Tapa tietty määrä vihollisia tankilla
Tapa tietty määrä eliittejä
Osta jotain Armorysta
Hanki Killing Spree
Ansaitse Commendation
Käytä terveyspakkaus
Hanki Killionaire Firefightissä
TIenaa 15k pistettä Firefightissä
Tienaa 50k pistettä Firefightissä
Tienaa 200k pistettä Firefightissä
Tienaa miljoona pistettä Firefightissä
Läpäise 2. kampanjatehtävä
Läpäise 3. kampanjatehtävä
Läpäise 4. kampanjatehtävä
Läpäise 5. kampanjatehtävä
Läpäise 6. kampanjatehtävä
Läpäise 7. kampanjatehtävä
Läpäise 8. kampanjatehtävä
Läpäise 9. kampanjatehtävä
Läpäise 10. kampanjatehtävä

Moninpelisaavutuksia ei onneksi liiemmilti ole, eivätkä ne myöskään näytä erityisen vaikeilta.

http://www.bungie.net/News/content.aspx?type=topnews&link=BWU_070910
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Sanoisinko että aika perussettiä. Tämä on sekä positiivinen että vähän negatiivinen asia. Esimerkiksi tällaiset yksittäisten kampanjatehtävien läpäisystä annettavat achit voisi jättää pois ja luoda tilalle jotain omaperäisempää. Hyvää on ehdottomasti se, että kolmosen ärsyttävimmistä acheista on taidettu luopua. Artti on hienoa.

Firefight-achit ehkä mietityttävät eniten, sillä en tykkää jos achin hankkiminen vaatii tuntien puurtamista ilman tallennusmahdollisuutta.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Sanoisinko että aika perussettiä. Tämä on sekä positiivinen että vähän negatiivinen asia. Esimerkiksi tällaiset yksittäisten kampanjatehtävien läpäisystä annettavat achit voisi jättää pois ja luoda tilalle jotain omaperäisempää. Hyvää on ehdottomasti se, että kolmosen ärsyttävimmistä acheista on taidettu luopua. Artti on hienoa.

Bungie perusteli noita kampanjan suoritussaavutuksia sillä, että niistä saa revittyä hyvää dataa siitä, kuinka pelaajat pelailee Reachia. Toisaalta luulisi, että tuollaista dataa saisi muutenkin, mutta kai tuo on paras tapa.

Saavutuslistalla ei vielä mitään kauhean originellaja paista läpi, mutta toivottavasti myöhemmin saadaan jotain Annualin tyylistä vähintään. Eikä kannata unohtaa noita päivittäisiä ja viikottaisia haasteita, niillä bunglelaiset lupaavat tehdä "cooleja juttuja".

Firefight-achit ehkä mietityttävät eniten, sillä en tykkää jos achin hankkiminen vaatii tuntien puurtamista ilman tallennusmahdollisuutta.

Toisaalta kaikkien muokkausmahdollisuuksien kera ei miljoonan pisteen saavuttaminen välttämättä ole kovinkaan vaikeaa. Raketit ja jetpackit kaikille pelaajille, vastaan mahdollisimman löysiä gruntteja kahmalokaupalla ;)

Ehkä paras juttu koko listassa on, etteivät nuo moninpelin saavutukset näytä sellaisilta, että ne vaikuttaisivat pelaajien pelityyliin erityisemmin. First Striken, assassinaation tai tappoputken saavuttaminen ei mitään ihmeitä vaadi. Nuo haasteetkin on pyritty pitämään mahdollisimman yleisinä, eikä Halo 3:n tyylisiä ihmeellisyyksiä pitäisi olla sielläkään puolella.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Täältä rakkautta moninpeliacheista. Näitähän kovasti pelkäsin, sillä Halo 3:ssa saavutukset vedettiin aivan överiksi, aiheuttaen kiroilua ja surullisen vajeen täysistä pisteistä, jotka haaveissa keikkuvat. Tällä kertaa - ilmeisesti Commendationien kanssa pulatessaan - kehittäjät ymmärsivät oikean tien.

En valita enää ikinä mistään, paitsi sitten kun seuraavaksi keksin jotain maristavaa.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Saavutuslistalla ei vielä mitään kauhean originellaja paista läpi, mutta toivottavasti myöhemmin saadaan jotain Annualin tyylistä vähintään. Eikä kannata unohtaa noita päivittäisiä ja viikottaisia haasteita, niillä bunglelaiset lupaavat tehdä "cooleja juttuja".
HaloReachAchievementList-3.jpg

What say you?

Arvauslistaa tai ei, "unlockaa kaikki armorysta" on vähän turhan rivo yleiseen ennakoituun achievement-vaikeustasoon nähden...
("CTRL +" kun ei näy kunnolla tuo teksti.)
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Joku fani tehnyt varsin eeppisen, joskin pitkähkön trailerin Reachile:



Lisäksi The Official Anime Central Blog on kertonut jo toukokuussa, että Steve Downes (Master Chief) on käynyt tekemässä äänityötä Reachiin. Tämä tietenkin herättää kysymyksiä, minkälaisesta hommasta on kyse, kun Bungle on useasti kieltänyt, että Ylipursimies edes vilahtaisi pelissä. Avattava Firefight-ääni? Jonkinlainen easter egg?
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Uusin BWU räjäyttää pään aika pahasti informaatiovyöryllä. Mukana juttuja kampanjasta, pari uutta saavutusta, kuva Armoryn starttitarjonnasta ja kampanjan pääsunnittelijan haastattelun neljäsosa. Hullumonnia. Olennaisia juttuja:

Kaikki neljä moninpelisaavutusta tiedetään nyt.
  • Be My Wingman, Anytime: Tiimikaveri spawnaa Invasionissa luoksesi viisi kertaa yhden matsin aikana.
  • Skunked: Voita Invasion-matsi ekan vaiheen aikana
  • What's a Killing Spree?: Tienaa tappoputki.
  • Yes, Sensei: Tee kierroksen/matsin eka tappo moninpelissä.
Lisäksi samalla paljastettiin kaksi kampanjasaavutusta, joista toinen saattaa olla lievästi spoilerihtava:
  • I Need a Weapon – Complete the 4th mission on Normal or Harder.
  • Your Heresy Will Stay Your Feet – Kill the Elite Zealot before he can escape during the 5th mission.

Haarniskan muokkausmahdollisuuksista paljastettiin viimeisetkin kohdat. Armory Effectit ovat Grunt Birthday Partyn tyylisiä tehosteita ilmeisesti, eli jotain hassua tapahtuu kuollessa tai vastaavaa.
InlineArmory.jpg


Armoryn tarjonta heti alussa:
4tKU5.jpg

Viimeiset hahmot viittaavat avattaviin Firefight-ääniin, ei pelattaviin hahmoihin. Vasemmalta alkaen: Noble Six, Carter, viiksekäs Jorge, Jun, Emil, Kat, mystinen ääni, Pete Stacker (?), Nathan Fillion aka Buck, Johnson, Cortana, Master Chief.

Bunglen kaverit pelasivat ekan tehtävän kaikki kallot päällä läpi hiukan yli viidessä tunnissa. Tulee ihan mieleen mun ja Smiisin seikkailu Arkissa, siinäkin meni se nelisen tuntia. Kuvausten perusteella vastus kovenee aika paljonkin, kun pelaajia otetaan lisää messiin, joten Legendary neljällä pelaajalle ei ole enää välttämättä niin läpihuutojuttu. Noh, viimeistään noilla kalloilla sitä haastetta saa.

Jos kiinnostaa, kannattaa ehdottomasti käydä lukemassa nuo Opdahlin vastaukset ja Jarrardin hypetykset eeppisistä kampanja- ja moninpeliskenaarioista. Ilmeisesti pelissä on vielä uusi pelimuotokin paljastamatta. Ensi viikon torstaina alkaa sataa lisää informaatiota. Toivottavasti tuolloin kuullaan Forgesta.

Bungie.net : Bungie Weekly Update: 07.16.10 : 7/16/2010 4:32 PM PDT
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Jokainen saa miettiä itse mitä seuraavassa kuvassa herra itse tekee. :D Ei siis millään pahalla.

samppu98-albums-sekalaiset-picture4989-halo-3.jpg
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Viestini sisältää niin paljon Halon koko tarinaan liittyviä spoilereita, joten kaiken tämän lauseen jälkeen kirjoittamani teksti menee spoilereihin. :>
Tänään vedettiin kaverini kanssa Halo Warsi läpi, joka oli pelinä todella hyvä. Tarinassa päähahmona oli John Forge, joka "kuoli" lopussa, kun planeetta räjähti. (Sisällä tähti -> supernova ->pam) Ennen loppua jo kaverini kanssa tulimme siihen tulokseen, että John Forge on Master Chief, mutta jo loppu vahvisti kaiken.

Syitä miksi John on Master Chief/Master Chief on Halo: Reachissä salaa

  • John "kuolee" ja katoaa räjähdyksessä.
  • John osallistui kuusi vuotiaana Spartan-II -projectiin ja Master Chief on Spartan-II sarjaan kuuluva spartalainen,
  • Kummallakin Jonh nimi (sattumaako, ei)
    ----------------------------
  • Spartan-117 eli MC osallistui Reachin taisteluun.
  • Nyt Noble Tiimiin on julkistettu Noble6 - Tuntematon sotilas ilman kasvoja -> MC
  • Kaikki muut kuolevat paitsi Noble6 ja kaikki Halo: Reachissa tapahtunut kasvatti hänestä tuollaisen sotilaan mitä hän nyt on - Master Chiefin.
  • MC on ainoa Spartan -> Noble6 on ainoa spartan = John Forge -> Noble6 -> Master Chief.

Ja tietenkin Halo Reachin lopussa Noble6 paljastuu MC:ski 8)

Sori sekavasta viestistä :D

E: Onko kellään omia teorioitaan Master Chieftistä 8)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

^ Paitsi että Chieffi oli ihan muissa menoissa Reachin sodan aikana ja Reachin jälkeen oli vielä joku 4-XX Spartania elossa jotka jäivät Onyxiin vangiksi. Chief jäi "viimeiseksi" Spartaniksi vasta tämän jälkeen ja ei ole siis vieläkään viimeinen, siellä kun on kumppanit Onyxissa.

MUISTAAKSENI näin, on jo pitkän aikaa kun kirjat on viimeeksi luettu. Epäselvää itselle se että tietääkö Chief kavereiden kohtalosta. En muista mitä siellä teleporteilla tapahtu kun XX- määrä Spartaneita meni niistä teleporteista Onyxiin.

Eikös spekuloitu siitä että Chieffi ajelehtii Halo 3:n lopussa juurikin kyseiselle planeetalle tai sen jämille.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

^ Tähän pikku keskusteluun vielä lisäisin, että John Forge on syntynyt Maassa vuonna 2502, kun taas John 117 syntyi Eridanus II-planeetalla vuonna 2511. Eli siis melkein 10 vuoden ikäero. Master Chief on myös pitempi kuin Forge. Ja, noh, äänikin on hieman erilainen. :rolleyes:

Ja Chief oli tosiaan omalla tehtävällään avaruudessa(?) Reachin taistelun aikana(kirjoja en ole lukenut, mutta tiedän niistä muutamia tärkeitä seikkoja). Ja Bungie on tainnutkin jo sanoa, että MC:llä ei ole tärkeää roolia Reachissa, jos ollenkaan.
Eli siis ihan mielenkiintoista pohdintaa, iJonttu, vaikkakin teoriasi onkin miltei mahdoton. ;)

Bungien foorumeilla(ja varmasti monilla muillakin) on ollut monenlaisia ehdotuksia MC:n esiintymisestä Reachissa. Omasta mielestäni paras olisi se, että lopputekstien jälkeen näytettäisiin Pillar Of Autumniin sijoittuva pätkä, jossa esiintyisivät Cortana, Cpt. Keyes ja Chief.


Comic Coniin liittyen, Reachin vuoro alkaa klo 4.00. Luvassa pitäisi siis olla uusi pelimuoto, katsaus Kanjonin ulkopuolle ja mahdollisesti myös Forgea, jos olen oikeassa.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Uusi vidoccihan sieltä tuli. Sen voi käydä lataamassa Bungien sivuilta: Bungie.net : Forge World Vidoc : 7/22/2010 7:00 PM PDT

[MEDIA]2443[/MEDIA]

Näyttää aika hyvältä. Jättimäinen tuo Forge World kieltämättä, ja kaikki fanien lempparikartathan siellä jo on tehtynä melkeinpä. Sanctuary, Blood Gulch, Ascension... mmm...

Lisäksi paljastettiin Firefightin Versu-versio, jossa kaksi pelaajaa taistelee eliitteinä covenantin puolella ja kaksi yrittää puolustautua tätä vyöryä vastaan. Täällä vähän lisää infoa: SDCC 10: Halo: Reach Adds Versus Firefight - Xbox 360 Preview at IGN.

Ja tietenkin tuolla paljastettiin vielä uusi Reach-teemainen Xbox 360 -paketti. Aiheesta voi käydä kattomassa videon: Bungie.net : Halo: Reach Unboxed : 7/22/2010 6:59 PM PDT

[MEDIA]2444[/MEDIA]
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Niin se hypemittari vaan taas värähti ääriasentoon. Bungie se osaa aina yllättää. Jo Halo 3:n Forgella saatiin paljon hienoja juttuja aikaan vaikka työkalut olivat vähän kämäiset. Nyt ainoastaan mielikuvituksen puute on hidasteena. Musta ei ole kenttiä tekemään mutta odotan innolla muiden luomuksia. Ja Legendary Edition on niin cool.. Must have..
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Ehkä suurin negatiivinen juttu, jonka tästä uusimmasta paljastuksesta voi poimia, kilpailullisen moninpelin karttojen (tai ympäristöjen) vähyys. Tuossa videolla näkyvän listauksen mukaan kenttiä on yhdeksän, mukaan lukien Forge World. Onneksi se onkin aika vahva lisäys. Noita hyviä rakennuspaikkoja näyttäis olevan aika monipuolisesti tuolla maailmassa, joten eiköhän sieltä ilmesty karttaa joka lähtöön. Hauskasti monet noista oletuspalasista on valittu niin, että tietyt Halon klassikkokentät voi tehdä helposti uusiksi. Noita kääntelemällä ja yhdistelemällä tosin saa varmasti mielenkiintosia ja originelleja settejä aikaiseksi.

Tietenki vähän harmittaa, että koko kartta on visuaalisesti aika samanlaista (maamaista maisemaa ja forerunner-arkkitehtuuria), mutta ainakin noiden esineiden värejä muokkaamalla ja Halo 3:sta tuttuja filttereitä (joita varmaan on paranneltu myös) käyttämällä saa ainakin jonkinlaista vaihtelua aikaiseksi. Olisi tosin mahtavaa, jos ladattavaksi tuotaisiin jokin samantapainen setti eri teemalla, ei välttämättä hiekkaisella sellaisella. =P

Halo 3:n kohdallahan Forgen lähtökohtana oli toimia lähinnä yksinkertaisena editorina, jolla voi vaihtaa aseiden sijaintia ja niin poispäin. Pelin elinkaaren aikana tuo rooli muuttui, kun pelaajat hyväksikäyttivät ongelmia. Reachissa tämä on otettu heti alusta lähtien huomioon. Saa nähdä miten homma kehittyy pelin vanhetessa.

Mahtavaa nähdä vaikka jo kuukausi julkaisun jälkeen, minkälaista jälkeä porukka saa aikaiseksi. Tavispelaajan näkökulmasta katsottuna koko operaation kriittisin kohta on, kuinka hyvin Bungie saa nämä pelaajien luomukset kanavoitua matchmakingiin. Jos siinä onnistutaan ja ladattavat lisäkentät tuovat uutta kamaa myös Forgeen, ei tässä varmaan muita räiskintäpelejä tarvita pariin vuoteen.

P.S. Noissa uusissa kuvissa näkyi myös uusi ajoneuvo. Revenant on ghostin ja wraithin yhdistelmä, jossa voi hieman prowlerin tapaan chillailla sivulla kyydissä.

phpThumb.php


Pakko vähän mehustella myös päivitetyllä Overlookilla. Huh huh.

phpThumb.php
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Jahas, nyt on noista tavallisista moninpelikentistäkin saatu infoa. Kuten alustavasti oletettiin kuvausten perusteella, Reflection on Ivory Tower lupausten mukaan täydellisesti kopioituna, joskin hieman visuaalisesti päivitettynä.

Reflection - Galeras - LevelUp.Com

Midship tekee tavallaan sekin paluun: Zealot on rankasti muokattu Midship, jossa päästään myös aluksen ulkopuolelle. Avaruudessa kukaan ei kuule huutoasi, ja painovoima hieman erilainen.

Zealot - Galeras - LevelUp.Com

Spire puolestaan keskittyy ilmataisteluihin valtavan tornin ympärillä. Hissit ja mancannonit vauhdittavat matkaamista.

Spire - Galeras - LevelUp.Com

Kartat näyttävät kuvien perusteella fantastisilta. Mielenkiintoista nähdä, kuinka Ivory Tower toimii Reachissa. Toivottavasti tämän enempää remakeja ei enää näihin oletuskarttoihin kuulu.
 
Vastaus: Virallinen Halo-ketju

Hyvältä näyttää, varsinkin jos kentät sijoittuvat myös siis kampanjaan?

Firefightista varmaan kaikki kentät nähdään myös osana kampanjatehtäviä. Myös osa kilpailullisen moninpelin kentistä nähdään kampanjassa, mutta ei kaikkia. Esimerkiksi Forge World ei (erittäin todennäköisesti) kuulu kampanjaan.
 
Ylös Bottom