Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Virallinen Mass Effect -ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja noose01
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Silmät on se viimeinen seikka mihin tuossa uudessa femshepin naamassa kiinnittää huomiota.
Näyttää joltain pieleen menneen kauneusleikkauksen uhrilta. Onneksi tässä on hahmoeditori.

Totta, taas kerran tuo FemSeph näyttää todella oudolta verrattuna MaleShepardiin. Mutta eikös tässä pitänyt olla mahdollisuus käyttää koko trilogiassa ME3 FemShepiä. Toki myös editori löytyy.
 
Mutta eikös tässä pitänyt olla mahdollisuus käyttää koko trilogiassa ME3 FemShepiä.
Tuohon vertailu kuva on juuri ME3 naamalla ME1 pelissä vai missaanko jotain?

Koska pelistä oli niin paljon pöhinää viime päivät niin päätin starttaa origin ja lähteä seikkailemaan Andromedassa mutta eihän se onnistunutkaan ihan heti...

mass effect 1 problem.jpg

Google käteen ja etsimään apuja:

"I went in to the direct Mass Effect Andromeda folder (located in >Program Files (x86) > Origin Games) and deleted every folder related to the DLC. (just searched DLC in the search bar and deleted all that stuff) then I opened up Origin and had the option to download the DLC again. Downloaded it, started an old save already on the Tempest, and received the items from the Delivery Cache. Not sure why this worked but completely uninstalling and re-downloading and installing the game didn't."

mass effect 2 problem.png

Joskus, vaan ihan joskus nämä PC puolen ongelmat ovat luokkaa "don't make sense"

Tämä sitten muillekin tulevaisuuden varalta neuvoksi jos sattuu samantyylisiä ongelmia.
 
Pitäisiköhän Samaralta laittaa paidasta muutama ylempi nappi kiinni remasterissa? Vai onko tämmöinen sitten sitä vahvaa itsenäisen naisen vapauttavaa kuvastoa? Varmuuden vuoksi kannattaa varmaan laittaa Mirandallekin ihonmyötäisen asun tilalle vaikka MC Hammerin haaremihousut ja reilun kokoinen villatakki yläosan muotojen peitteeksi.

Vaikeaksi menee tässä korkean moraalin suossa rämpiminen. Trilogian remasteri on ehkä se eniten odottamani kiillotusversio koskaan, mutta toistaiseksi on aika huolestuttavalta vaikuttanut. Voi olla, että tässäkin on lopulta paras ratkaisu jatkaa toksisen maskuliinisuuden linjalla ja modailla pelit henkilökohtaisella tietokoneella terävämmäksi - visuaalisen tyylin kärsimättä ja ilman puolestani tehtyä otsan kirkastamista.

samara.png
 
Tässä on loistava vertailu kuinka paljon enemmän detailia uusissa hahmo ja asemalleissa on ja kuinka yksityskohdat ei ole enään pelkkää mössöä, ympäristöissäkin on nähtävissä siellä täällä parannuksia ja ihan uusia yksityiskohtia. Kattaa koko trilogian joten spoilereita voi olla.

 
Ei pelkkää parannusta. Varsinkin ME1 värimaailma on muutettu videon perusteella harmaammaksi ja kontrastit ovat heikentyneet, mikä vie tehoa alkuperäisten grafiikoiden hengeltä. Detaljit on tietenkin kivoja, mutta muuta designia ei pitäisi uhrata niiden vuoksi.
 
Ja näyttäisi ME1 Remakessa olevan muillakin hahmoilla silmät pielessä kuin Sheppardilla. Ongelmaa ei vaikuta olevan jatko-osissa, missä on vähemmän parannuksia. Toivottavasti saavat silmät vielä korjattua paremmaksi.

Tosiaan myös visuaallinen puoli on paljon vaaleampi ykkösen Remakessa, mikä muuttaa tunnelmaa aika paljon. Se ei silti välttämättä ole huono asia, kun ykkönen on erittäin synkkä peli visuaallisesti ja kenties vähän liikaakin.

Muuten näytti vertailut ihan hyviltä ja voi herran jestas noita musiikkeja, rupesi heti tekemään mieli pelata MassEffect-sarjaa!
 
Itse pelasin joskus ykköstä Cinema Modilla varustettuna, se teki mielestäni hienot filmimäiset valaistusmodit peliin. Alla modin tunnelmallinen traileri.

 
Joo toki nuo valaistus muutokset on aina vähän kyseenalaisia koska ne muuttaa tunnelmaa kokonaan, varsinkin tolla ekalla planeetalla on se synkkä punainen taivas muutettu auringonpaisteeksi. Mutta sen näkee sitten kun peli on kätösissä miten se vaikuttaa.
 
Kokeilinpa tuossa pikaisesti muutaman suositellun modin kautta käynnistellä vanhaa sotaratsua, eikä pahalta näytä ollenkaan. Ohjaintuki ja jopa photo mode löytyi vaivattomasti. Valaistusmodit ja kaiken maailman lenseflarehässäkät jätin asentamatta, pyrin pitämään visuaalisen ilmeen mahdollisimman lähellä alkuperäistä. Tässä on oikeastaan nyt kaikki, mitä remasterilta odotan (odotin?). Tarkemmat tekstuurit, parannettu ruudunpäivitys, kaikki lisäsisältö, photo mode, sisältöön tai takapuolikuvakulmiin ei kosketa.

me_mod.png
 
Kokeilinpa tuossa pikaisesti muutaman suositellun modin kautta käynnistellä vanhaa sotaratsua, eikä pahalta näytä ollenkaan. Ohjaintuki ja jopa photo mode löytyi vaivattomasti. Valaistusmodit ja kaiken maailman lenseflarehässäkät jätin asentamatta, pyrin pitämään visuaalisen ilmeen mahdollisimman lähellä alkuperäistä. Tässä on oikeastaan nyt kaikki, mitä remasterilta odotan (odotin?). Tarkemmat tekstuurit, parannettu ruudunpäivitys, kaikki lisäsisältö, photo mode, sisältöön tai takapuolikuvakulmiin ei kosketa.

Näytä liitetiedosto 5943
Näyttää hyvältä. Sitten vielä tämä kaikki konsolille. Sen takia tässä tarvitaan remaster.
 
Olihan nuo täynnä epäreiluja taisteluja jos pelasi vaikeimmalla.
Muistaakseni tuo oli jopa niin typerästi tehty kakkosessa tai kolmosessa (vai molemmissa), että jopa eläimillä oli armor+shield käytössä.
Silti tuli kaikki pelattua vaikeimmalla, mutta valehtelisin jos väittäisin nauttineeni siitä.
 
No joo Insanity nyt oli epätasapainossa, mutta se ei ole mitenkään poikkeuksellista tuollaisissa peleissä. Eläinten shield ja armor oli kyllä hauska.
 
Olihan nuo täynnä epäreiluja taisteluja jos pelasi vaikeimmalla.
Muistaakseni tuo oli jopa niin typerästi tehty kakkosessa tai kolmosessa (vai molemmissa), että jopa eläimillä oli armor+shield käytössä.
Silti tuli kaikki pelattua vaikeimmalla, mutta valehtelisin jos väittäisin nauttineeni siitä.

Normaalilla nämä pelit läpipelasin, kuten pelit yleensäkin. Korkeammat vaikeustasot aiheuttavat yleensä vain tarpeetonta turhautumista siihen vaikeutta nostavaan mekanismiin (juurikin epäreilut taistelut, luotisienet yms.).
 

No nyt on kovia huhuja koskien uutta Mass Effectiä, jos Geralt/Teris liittyy mukaan tuohon uuteen Mass Effectiin. Cavillhan on henkeen ja vereen kovan luokan gamer mitä tullut eri haastatteluissa ilmi joten uskoisin että myös Cavillin lempipeli listoilta löytyy Mass Effect series. Ja uskoisin että se olisi kaverille suuri kunnianosoitus jos hänestä tehtäisiin uusi "Commander Shepardin" Joten vaikea kuvitella parempaa kaveria tuohon rooliin.
 
Ylös Bottom