Lebe80
Well-Known Member
Tänään pitäisi tulla isoja gamepass uutisia.
Varmaan hinnat nousee

Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Tänään pitäisi tulla isoja gamepass uutisia.
Veikkaan kanssa tätä tai nyt kun omistaja vaihtuu EA:lla niin miten käy EA playn kuuluminen gamepassi tilaukseen. Jotain huonoja uutisia nyt ainakin tuleeVarmaan hinnat nousee![]()
PC Gamepass going away and will be GamePass Standard and GamePass Core and no day 1 games.
Increase in price for GamePass Ultimate to $25 (this may be delayed to 2026)
Cloud streaming included in all tiers
Subscription name changes,similar to PSN tiers (unconfirmed):
Gamepass core -> gamepass essential
Gamepass Standard -> Gamepass premium
2026:
cheaper ad based tier
streaming only free/cheap tier, time based and forced ads
"New Mission: find 100 Doritos"cheaper ad based tier
streaming only free/cheap tier, time based and forced ads
Kovat on huhut... Jääkö game pass ultimate ainoaksi varteenotettavaksi myös PC puolelle. Microsoft on pistänyt tulevaisuuden panostuksia paljon PC puolelle et siellä on kyllä hinnan nosto paineita. PC gamepass kun on vain 11.99e kuussa kaikilla herkuilla. Tuossa nyt puhutaan 25 euroa/dollaria kk tämä rupeaa olemaan kyllä ihan liikaa jopa ultimatesta. PC:llä hinnan nousu olisi aivan älytön näin kerta rysäyksenä ja eihän tuota enään voisi paljon nostellakaan sit tulevaisuudessa. No odotellaan nyt mitä sieltä tulee...Toivottavasti nämä kaikki eivät pidä paikkaansa.
![]()
[RUMOR] Big changes to Gamepass, including a free/cheaper tier with ads Rumor
I will preface this by saying i am not an insider but I happen to know some super reliable people and this came to me second hand but from a source that been right in the past. PC will be rolled into Standard and core will not have access to Day One launch games. Ultimate will be the only tier...www.resetera.com
Jos tämä tulee USA:n ulkopuolelle. "Select markets only"PS: saadaan pelaamisesta pisteitä joilla voi ostaa xbox storesta ?? oli nyt sellainen info paketti meni mulla ohi jotain??
Omasta mielestäni myös aika hintava jos tiedot pitävät paikkansa itsellä ultimate tilaus.Kovat on huhut... Jääkö game pass ultimate ainoaksi varteenotettavaksi myös PC puolelle. Microsoft on pistänyt tulevaisuuden panostuksia paljon PC puolelle et siellä on kyllä hinnan nosto paineita. PC gamepass kun on vain 11.99e kuussa kaikilla herkuilla. Tuossa nyt puhutaan 25 euroa/dollaria kk tämä rupeaa olemaan kyllä ihan liikaa jopa ultimatesta. PC:llä hinnan nousu olisi aivan älytön näin kerta rysäyksenä ja eihän tuota enään voisi paljon nostellakaan sit tulevaisuudessa. No odotellaan nyt mitä sieltä tulee...
Noi mainokset johki halpaan/ilmaiseen tieriin olis ihan ok. Saisivat käyttäjiä myös rikkaiden maiden ulkopuolelta.
Day One kuuluu vain Ultimateen. Nuo pelit sitten lisätään vuoden sisään julkaisusta Premiumiin.Jos nyt ymmärsin oikein niin tuolla premiumilla saa PC pelit käyttöönsä joka on siis tuon 15 dollaria kk. Kuuluuko tuohon nyt sitte Day One julkaisut? Eli kovaa vauhtia olen menossa PC:lle jos näin on.
Vaikka tänäkin vuonna olen pelannut Game Passista niin paljon uutuuspelejä, että tuollakin hinnalla saisi edelleen vastinetta, mutta toisaalta hinta alkaa olla sellainen ettei enää tunnu halvalta. Vielä loppuvuoteen on luvassa Ninja Gaiden 4 ja Outer Worlds 2, kunnes joulukuussa Ultimate tilaus loppuu. Sitten pitää miettiä uudelleen mitä tekee.Ultimaten hinta 30$
Näytä liitetiedosto 19799
![]()
Updates to Xbox Game Pass: Introducing Essential, Premium, and Ultimate Plans - Xbox Wire
Introducing the new upgrades to Xbox Game Pass, including Essential, Premium and Ultimate. Details inside.news.xbox.com
Tai sitten siirtyy PC-puolelle moninpeleissä, kun siellä se on ilmaista.Joka tapauksessa joku taso näistä on pakko olla, kun tulee niin paljon moninpelejä pelattua. Autopelit ja räiskinnät etunenässä.
Mitä enemmän pelit tukee Xbox PlayAnywherea, niin sen lähempänä moninpelien pelailun siirtyminen PC:n puolelle on. Tietysti vaikka kaikki pelit olisi Xbox PlayAnywhere, niin siinä menettäisi silloin olohuoneen sohvalta tapahtuvan moninpelailun kokonaan, joten en tiedä onko tuo sitten kuitenkaan omassa tilanteessa kovin kiva.Tai sitten siirtyy PC-puolelle moninpeleissä, kun siellä se on ilmaista.
Eniten ehkä harmittaa, kun tuli pelattua joku 300 tuntia ESO:a Xboxilla ja nyt se jäi maksumuurin taakse ehkä lopullisesti. En viitsi sen vuoksi ostaa mitään halvempaa tasoa.
Laitoinkin jo aikaisemmin, mutta siis suomi hinta on 26.99e ultimatelle.Tuskin silti 30 euroa kuussa tulen palvelusta maksaamaan, kun tähän mennessä Ultimatea on saanut noin 10 eurolla kuussa.
Ei tuokaan halvalta tunnu, vaikka siis edelleen vastinetta rahalle saisi.Laitoinkin jo aikaisemmin, mutta siis suomi hinta on 26.99e ultimatelle.
Osta Xbox Game Pass Ultimate – Xbox Game Pass Ultimate, 1 kuukausi | Xbox
Uudet pelit julkaisupäivänä. Yli 300 konsoli- ja PC-peliä. Suoratoista ja pelaa missä tahansa.* Saat kaikki edut. Ansaitse vielä enemmän ainutlaatuisia palkintoja.www.xbox.com