Vastaus: XBoxin vaisu alku Japanissa...
Solid Snake sanoi:
Onko kellään konsolien myyntitilastoja? Siis koko maailman myynti? Eikä mitään viimeisen kahden kuukauden vaan kokonaistilastoja?
Siis minkäänlaisia järkeviä tai luotettavia myyntilastoja ei ole olemassa, koska minkäänlaista toimivaa keskusjärjestöä ei ole olemassa ja listat jotka ovat olemassa ovat aina jonkun valmistajan suuntaan tai toiseen manipuloimia. Jonkinlaisia faktoja voidaan kuitenkin vetää, kuten valmistajien itsensä sanomat tärkeimmät markkinalueet (perässä myytyjen laitteiden määrä):
MICROSOFT: Yhdysvallat, Eurooppa, Japani (10 miljonaa myytyä konsolia?)
NINTENDO: Japani, Yhdysvallat, Eurooppa (12 miljonaa?)
SONY: Yhdysvallat, Japani, Eurooppa (72 miljonaa?)
Eurooppa on siis pienin markkina-alue kahdella valmistajalla. Tämä ei ole mitenkään ihmeellistä ajatellen kuinka pieni alue euroalue oikeasti on, kuinka monelle kielelle pitää kääntää ja kuinka ongelmallinen PAL-standardi on ohjelman käännöstyön kannalta.
Mutta pelien myynnistä. Mitä eräs pelinsuunnittelija kerran minulle sanoi, sellainen viisi miljonaa myytyä peliä on todella erinomainen suoritus ja yli kymmenen miljonaa kopiota jotakin aivan uskomatonta (tyyliin Vice City, Sims, tms.). Wanha kunnon Super Mario Bros on tähän sääntöön luonnollisesti poikkeus, koska silloin isolla N:llä oli monopoli ja se tungettiin jokaisen laitteen mukaan lähes jokaisella markkinointialueella.
Mutta takaisin nykyaikaan. Nintendo itse on julkistanut parhaiten menestyneiden peliensä myyntilukuja, ja tästä olikin jopa myös Konsolifinissä uutinen. Joka tapauksessa myyntiluvut olivat jotakuinkin tällaiset (luvut ulkomuistista, voivat heittää):
Mario Kart Double Dash: 3,6 miljonaa kipaletta
Legend of Zelda: Wind Wanker: 3,2 miljoonaa
Pikmin: 2,8 miljoonaa
Vertailun vuoksi sanottakoon että Mortal Kombat: Deception myi kahdessa viikossa sen miljoona kappaletta. Sinänsä on myös jännää ajatella että Zelda hävisi Mario Kartille, mutta syyttäkää jenkkejä. Vielä mielenkiintoisempaa on se, että jos Gamecubeja on tosiaan myyty arvioitu 12 miljonaa, joka kolmannella Cubepelaajalla on Double Dash.
Japanissa pelinmyynti (luonnollisesti) vaihtelee kuukauden mukaan. Normaalisti viikon hittipeliä myydään se 40 000 kappaletta, mutta jos tulee jotakin todella tärkeää, pelimyynti voi kepeästi nousta jopa 300 000 kappaleeseen (mm. Dragon Warriorin kohdalla tuli tällainen piikki). Tieto on japanilaisesta Famitsu lehdestä, jonka tilastoja voi katsoa myöh ihkuihansa Lik-Sangista. Tilastoissa on kuitenkin jotakin hämäävää, eli pienet myynnit. Jos noihin numeroihin on poleasto uskomista, Japanin markkinoista voidaan vetää seuraavat johtopäätökset:
a) Japani on markkina-alueena kutistumassa. Lama on luultavasti tähän suurin syy.
b) Media romantisoi liikaa Japanin tärkeyttä.
c) Microsoft on tehnyt asiaankuuluvat laskelmat ja tajunnut, että se kannattaa voittaa enemmin Yhdysvalloissa kuin taistella tuulimyllyjä vastaan Japanissa.
Kannattaa kuitenkin muistaa että japanin valloituksella on kaksi tärkeämpää tavoitetta kuin rahakirstun kasvattaminen suoraan. Ensinnäkin sen valloittamisella saadaan japanin pelitalot mukaan tekemään pelejä konsoleille, jolloin saadaan pakostikkin tiettyjä hittipelejä mukaan valikoimiin (kuten japsuroolipelejä). Lisäksi onnistuneella japanin valloituksella on helppo kerskailla ja parantaa imagoa, ja tätä kautta parantaa myös maailmanlaajuista tuottoa.
Suunnittelijapiireissä on kuitenkin puhuttu pelibisneksen kriisistä. Myyntiluvut ovat ehkä kohtuullisen isoja ja niissä on suuri kate, mutta on se pelienkin tekeminenkin kallistunut. Viidellekymmenelle korkeastikoulutetulle ohjelmoijalle, markkinoijalle, organisoijalle ja pomolle palkkojen maksaminen vuoden ajan (tai pitempäänkin) on vähintäänkin kallista ja siitä kertyy iso lasku. Jos sitten tämä kauan tehty peli ei onnistukaa markkinoilla, se saattaa hyvin helposti olla menoa ko. firmalle. Ubisoft, Eidos ja monet muut ovat saaneet huomata tämän parin huonosti menestyneen pelin jälkeen (Beyond the Good and Evil, Tomb Raider: Angel of Darkness).