Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Ico and Shadow of the Colossus Collection

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TT-2k
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection [Hype]

Digital Foundry on päässyt kokoelmaan jo käsiksi ja tehnyt kolmisivuisen teknisen artikkelin Icon ja Shadow of the Colossuksen HD-käännöksistä. Lyhyesti voisi summata, että Ico on lähes virheetön ja pyörii aidolla 1080p-tarkkuudella. PS1:llä kehityksensä aloittanut peli pyöri PS2-aikoina vaivaisella 512x256-resolla 25 fps:n ruudunpäivitysnopeudella. PS3:lla Icosta pääsee nauttimaan 30 fps:nä riippumatta siitä, onko käytössä 720p- vai 1080p-tila ja 3D vai ei. Kuva ei nyi eikä repeile missään tilanteessa. Reunanpehmennyksestä huolehtii yhä useammassa PS3-pelissä nähty MLAA-tekniikka. Harmittavasti 60 fps -valintaa ei ole tarjolla.

In actual fact we see a locked, v-synced 30 frames per second with Ico no matter which PS3 resolution you choose, which is obviously a good thing. However, bearing in mind that the game runs with ease at both 1080p and stereo 3D, there is a little lingering disappointment that 60Hz wasn't offered as an option at 720p - the PS3 could easily manage it based on the evidence we have from the more demanding display modes.

Shadow of the Colossus oli PS2:lle suorastaan liiankin raskas peli, ja vaikka PS3:ssa potkua onkin ihan eri malliin, tippuu ruudunpäivitysnopeus jonkin verran 1080p-tilassa. Itse asiassa SotC:n natiivitarkkuus ei edes ole aito FullHD, vaan 960x1080, joka skaalataan PS3:n toimesta ylöspäin. Skaalaus tekee samalla hallaa MLAA:lle, eli parhaan kuvanlaadun saakin pakottamalla Pleikkarin 720p-tilaan. 3D:n kanssa pelimoottori yskähtelee paikoitellen jo todella pahasti tippuen jopa 10 ruutukuvaan sekunnissa. Ulkomaailmassa ratsastettaessa kaukana olevat objektit hyppivät esiin ehkä jopa PS2-versiotakin tökerömmin.

Performance is the real issue here, though. In many respects, running Shadow of the Colossus in 3D is highly reminiscent of playing the PS2 game. We see the same problems with frames rendered over-budget causing sustained frame-rate drops: the smooth 30FPS of the 720p version regularly drops down to the 20 and 15FPS we experienced with the game's original release. In really stressful scenes, we've actually witnessed it go lower than that. You'll also note that the 1080p mode's performance takes a hit once we're in battle with the second Colossus - disappointing, but not really surprising.
Vaikka HD/3D-aikakauteen tuodut PS2-klassikot eivät puhtain paperein analyysista selviäkään, on kyseessä kuitenkin sen verran kova paketti, että eihän sitä voi kuin suositella jokaisen PS3-pelaajan pelihyllyyn. Myös 91 Metacritic-pistettä tukevat tätä näkemystä.

In the final analysis, it's safe to say that Bluepoint has done some solid work in bringing these legendary games to the PlayStation 3. Perhaps we aren't quite seeing the level of attention put into the overall remastering work that we saw in the superb God of War Collection: Volume II, but it's safe to say that the class and quality of the original games more than makes up for it.

Ico and Shadow of the Colossus are timeless classics that transition beautifully into the high-definition era - and as such, this compilation package is highly recommended.

PS. Jos tiedonnälkä ei vieläkään sammunut, lukaise vielä Digital Foundryn aiempi Ico/Shadow of the Colossus: PS2 vs. PS3 -blogahdus

Lähde: Eurogamer
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection [Hype]

Team Ico hirteen siis SoTC:n paskasta porttauksesta.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection [Hype]

Launch Trailer

[video=youtube;eo0k0q7X47w]http://www.youtube.com/watch?v=eo0k0q7X47w[/video]

Oho! Huomenna se tippuukin jo postiluukusta :) Pitäisi jaksaa ensin olla töissä 19:00 asti.
 
Tänään tippui postilaatikosta Ico/SotC ja kumpaakaan peliä en ole ennen pelannut joten odotukset kohtuu korkealla. Tai olenhan minä nyt Icoa pelannut jo tunnin. Vaikuttaa juuri siltä mitä olen kuullut ja lukenut, eli tunnelmallista ja minimalistista seikkailua. Colossukselta odotan tietysti samaa.

Sopii hyvin vastapainoksi muille kesken oleville peleille (Gears of War 3, Disgaea 4). Vähän hirvittää miten aika riittää näihin kaikkiin, vieläpä kun loppuvuonna on tulossa valtava määrä kovia pelejä, mutta eiköhän tässä pärjäillä. Esim. tämänhetkinen sairausloma auttaa asiaa... :)
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Kotelon kansilehden voi muuten kääntää toisinpäin jos haluaa pelkät taidekannet kummastakin pelistä esille. Myös silloin selkämyksessä on ICO & Shadow of the Colossus -teksti, eli peli löytyy myös hyllystä näillä hienommilla kansilla. Tyylikäs yksityiskohta.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection [Hype]

Toimiiko muilla tuo koodi mikä pelin mukana tuli? Ärsytää kun olisi poltellut katsoa Team ICOn tuumailuja ja PSN herjaa että koodi on väärä. :mad:
Pelin julkaisu laajemmin Euroopassa on vasta 30. päivä, joten ennen sitä koodia ei kannata yrittääkään käyttää.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Onko kukaan vieläkään onnistunut syöttämään pelin mukana tullutta koodia onnistuneesti?

Koitin itse myös heti keskiviikkona syöttää koodia mutta palkkioksi sain vain virheilmoituksen. Pelottaa vaan että menetin tuossa operaatiossa koodini, mitenköhän on?

Tuo video kiinnostaisi kovasti.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Onko kukaan vieläkään onnistunut syöttämään pelin mukana tullutta koodia onnistuneesti?
Ei varmastikaan, sillä SCEE:n edustajan uusimman tiedon mukaan koodit aktivoidaan vasta 10. lokakuuta.

The game will come with an in-pack voucher code which when redeemed through the store will provide additional content.

The additional content will not be made available until Monday 10th October, so we would advise to redeem the code on or after this date- the code will not work prior to this.

Lähde: PlayStation.com
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Colossus aikanaan läpi PS2:lla :) ICOa en ole koskaan pelannut. Hmmmh... tilipäivä, jos vaikka ytimen kautta kotiin kolossi takataskussa. Jos kerran ICOkin on yhtä mahtava...
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Jos kerran ICOkin on yhtä mahtava...

Melkein voisi sanoa, että Ico tykitti jopa kovempaa. Johtuiko sitten siitä, että pelasin ensin Icon ja sitten heti perään Shadow of the Colossuksen. Peleissä on kuitenkin tietty yhteinen tyyli, joten se alun innostus oli ehkä vähän laantunut. Eipä sillä, että kolossikaan olisi mitenkään pettänyt, niin kuin arvostelusta voi lukea.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Colossus aikanaan läpi PS2:lla :)
Pelihän piti pelata läpi n. 6 kertaa läpi, jotta pelaajan staminaympyrä kasvoi tarpeeksi isoksi, että pääsi kiipeämään sinne "salaiseen temppeliin".

edit:
Mutta kuten arvostelusta käy ilmi, pelillä ei juurikaan muuta uudelleen pelattavuusarvoa ole. Kannattaakin siis pysyä kaukana YouTubesta, jottei peleissä olevat pulmat paljastu, sillä veikkaan että 4 vuoden pelaamattomuuden jälkeen SotC:n ratkaisut olisi vielä kuitenkin tuoreessa muistissa, sen verran peli säväytti parikymppistä pleikkapoikaa.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Huikeaa, varsinainen kulttuuriteko kun nämä pelit tuotu ps3:selle! Vasta Icon kimpussa ja ihan koukussa.
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Onko joku jo kokeillut miten 3D toimii?
 
Vastaus: Ico and Shadow of the Colossus Collection

Icoa pelaan nyt uudestaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen, ja voi jeebus että onkin yhä hieno peli. Tunnelma on aivan omaa luokkaansa, mistä iso osa on kaikista valikoista ja toimintakehotuksista puhtaan hudin ansiota. 10 vuotta sitten vakuuttanut hahmoanimaation taso on yhä ihan hyvää, vaikka tönkköyksiäkin toki löytyy. Myös kontrollit ovat hiukan vanhentuneet, ja hutihyppyjä tulee toisinaan, vaan ei häiritsevän paljoa.

Mikä parasta, taukoa pelistä on ollut niin paljon, että ongelmien ratkaisutkaan eivät ole enää selkeänä muistissa muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Graafinen loisto saa silmät vuotamaan hunajaa. Tuulimyllykohtaus oli vielä paljon upeampi kuin muistinkaan ja yleisilme on äärimmäisen skarppi.

Ylisanojen jälkeen on vielä mainittava, että Colossuksen uudelleenpeluuta odotan Icoakin enemmän. Alkuperäisen tunnelma kärsi pahasti siitä, että se tehtiin jo vanhentuneelle PS2-raudalle.
 
Ylös Bottom