Vastaus: Grand Theft Auto Online
Varsinkin kun tuolla ei ole millään jengillä mitään valtaa. Minä voisin vaikka heti mennä onlineen ja tappaa muutaman jonkun "kovan" jengin tyypin. Mitä siitä seuraisi? No ei mitään koska voin välittömästi mennä passiveen tai lähteä ajamaan vaikka kilpaa. Tosin jos menee passiveen niin varmaan 10s päästä on social clubissa kuva jossa lukee "killed two of our guys and went into pussy mode". Joo on ne vaan kovia.
Tai sitten voitaisiin vaan tappaa toisiamme kunnes toinen kyllästyy. Tosin tuonkin jälkeen tulisi joku leveily kuva social clubiin jossa todettaisiin kuinka luovutit.
No ehkä joku sitten tuntee sen jotenkin erityiseksi, että kuuluu johonkin tiettyyn virtuaali jengiin ja on sen takia valmis tekemään mitä isot pomot käskee jotta saa sen logon rotsin selkään. Kuka tahansa voi kuitenkin tehdä oman jengin ja vaikka sen saman logon jos vaan osaa ja lisäksi saa tehdä ihan sitä mitä haluaa. Kuten sanottu niin tuolla ei millään jengillä ole mitään valtaa joten kukaan ei ole mitenkään toista paremmassa asemassa.
Olisi myös kiva tietää mitä vaikka ihan oikeat helvetin enkeleiden jäsenet ajattelee siitä, että random gta pelaajat käyttää niiden logoa virtuaali jengeissään. Tuskin ne kuitenkaan ilosta hyppii.
Itse näen kritiikin noita kohtaan täysin asiaan liittymättömänä, koska noillakin realistiset esikuvansa joita haluavat toimintatavoissaan noudattaa. Noihan tuovat pelin sisältöön vain oman panoksensa ja MC maailman, johon liittyminen kaikille vapaaehtoista. Itsellä tanskalainen pelikaveri, joka liittyi Sons of Anarchy MChen viimeviikolla ( yli 700 jäsentä ), ja jolta tullut sen jälkeen tukku intoa hehkuvia privaviestejä ja postauksia feediin SCn puolella.
Onhan tuolla myös kaikenlaisia hauskoja "sunshine" hippies jengejä, jotka hengailee jossain "vinewoodstockissa" ja tekevät "festarireissuja" kimpassa niillä wolkkaripakuilla ja myöskin snapmatic art crew, jonka sivuilla huimia kuvia ja jossa jengi myös arvostaa toistensa kuvia niitä paljon peukuttaen, joka harvinaisempaa perus jengeissä.
Pellellekin sopiva crew esim. PINK, joka on tyttöjen crew, kun pellellä nuo kaikki autotkin pinkin värisiä ja pelaa tyttöhahmolla

( eli näin läppäpohjalta ).Racing osastollakin omat jenginsä, niinkuin esim. Russault Motorsport jonka perustajan hyviä kisoja olen ajanut ja jolta aikoinaan crew invitenkin sain. Noita Russaultin kisavideoitakin YouTubessa.
Eli antaa kaikkien kukkien kukkia myös gta online maailmassa. Tokkopa pelin tekijätkään osasivat hahmottaa, että minkälaisia kaikkia jengivariaatioita sinne syntyy.
edit : ihan minkä tahansa randomien tai "kovien" peruscrew tyyppien kanssahan saat halutessasi tapella. Mielestäni noilla MC kavereilla tyyliä tuossakin että taistelevat ensisijaisesti lähinnä siis muita MC maailman nemesiksiä vastaan jättäen "siviilit" rauhaan.
edit2 : enkelit tuskin viisveisaa, tai korkeintaan naureskelevat että kaikki esilläolo/mainos, huonokin, on hyvää julkisuutta ja korkeintaan tuo lisää porukkaa tyrkylle jäseniksi ympäri maailman vielä näin globaalin ja suositun pelin ollessa kyseessä