Mä olen sitä mieltä ettet näe metsää puilta. Isoa kuvaa.
Minä taas koen että me puhutaan vähän kyllä nyt eri asioista. Alla tarkemmin.
Jos tietokonevalmistajat ei valmistaisi kun USB-C ränkylöitä - niin sitten noi oheistuotevalmistajat ei valmistaisi kuin USB-C ränkylöitä. Ja ongelma olisi näin ollen ratkaistu.
Täh? Mitä ihmettä nyt oikein selität? Olen jo kahdesti kirjoittanut että ihmisillä on niitä vanhoja laitteita, joissa on eri liittimiä kuin mitä uudet on, joten niiden vuoksi niitä vanhojakin liittimiä yhä tarvitaan.
Se että nyt tehtäisiin vain tiettyä liitintä käyttäviä laitteita ei aiheuta kuin sen ettei niitä vanhoja laitteita voi käyttää uusien kanssa. Ainakaan ilman jotain adaptereita, kuten Applen laitteissa usein on pakko tehdä. Ei ole kauhean kätevää ja ainakin itse valitsisin yhä tietokoneen, jossa on myös vanhan mallisia USB-portteja.
Mutta ko jotkut valmistajat edelleen roikkuu tuossa USB-Assa niin tietysti sitten valmistetaan laitteitakin tuolle jo nyt vanhentuneelle 'formaatille'(?) Onko formaatti vai standardi? standardi varmaan. Ainiin btw, se mun Dellin 5550 ränkylä, ei muuten ollut siinäkään ko USB-C portteja.
Vai että roikkuvat. Sitä valmistetaan mille on tarvetta tai tilausta. Ihmisillä nyt vain sattuu olemaan ihan hirveästi laitteita, jotka käyttää sitä yhä yleisempää liitintä.
Itseä jo kyrsii se että PS5 Pro:ssa ei ole edessä kuin C-liittimiä, joten en saa pidempää USB-A-piuhaa siihen eteen kiinni. Tässä oikein oiva esimerkki siitä miten voi olla joku laite tai tässä tapauksessa piuha, joka tarvitsee eri liittimen mitä laite tarjoaa. Ei minkään konsolin mukana tule yhtä pitkää USB-piuhaa mitä Series X:n mukana tuli. Se on USB-A/USB-C-piuha eli toisessa päässä C ja toisessa A. On paras latauspiuha mikä itselläni on kun voi laittaa ohjaimeen kiinni ja jatkaa pelaamista kauempaakin kuin 1,5 metrin päästä.
Joku väkivaltainen USB-C pakko hoituu adaptereilla. Mitkä koetaan hankaliksi (kuten minä koin).
Niin, hankalia, tympeitä, ärsyttäviä ja epäkäytännöllisiähän ne on ja vaikka sillä asia "hoituukin", niin paska vaihtoehto se on.
Reippaasti nyt vaan sinne tulevaisuuteen. Vanhat ränkylät kyllä aina saa toimimaan tavalla tai toisella. Mutta ko kauppaan menee ostamaan uutta ränkylää niin ohan se hienoa että jos ois standardi ja tietäisi ilman mitään tutkimista että on yhteensopiva. Eli just tää nykyinen USB-C. Tätä sinäkään et varmasti voi kiistää.
Mitä sinä nyt selität että "tietää että on yhteensopiva"? Eihän se ole yhteensopiva jos tarpeet on laajemmat kuin yksi liitäntä.
Ja yhä toistan itseäni: se että uudessa laitteessa on vain yhtä liitäntää ei muuta niiden vanhojen laitteiden yhteensopivuutta yhtäkkiä sopimaan siihen uuteen laitteeseen. Sinulla ilmeisesti kaikki laitteet on yhtäkkiä yhteensopivia jos ostat laitteen, jossa on vain USB-C:tä?
Ja ei ole sitä ihme, mikä se semmoinen scroll wheel. Koska touchpad. silittelee sormella sitä hiirtä ylös-alas vaikka nettisivuja scrollaillessa- tiedän että toi kapistus näyttää vähän hölmöltä, mutta se nyt vaan toimii eikä varaa mitään portteja tietokoneesta.
Ei kai mikään hiiri varaa portteja jos toimii vaikka bluetoothilla, jos sen nyt näkee merkittäväksi eduksi.
Mullon tuossa 3 USB-Ctä. Yksi on ulkoiselle näytölle, toinen nyt vaan roikottelee tuossa, kännykkää latailen sillä ja kolmas on vapaa. Niin, voihan vaikka PS5 ohjainta latailla kanssa tuolla. Tai vaikka niitä ihme ohjaimia mitkä tuli sen PSVR2 kanssa. PSVR1 niissä ohjaimissa oli joku micro/mini USB tms, ihanaa. ku niitä johtoja sitten ikinä mistään löytänyt ko ole ollut juurikaan yleisiä niin niitä sitten kaappien pohjalta tahtonut löytyä ylimääräisiäkään. Karmeeta paskaa.
Itsellä taas niin päin että ei ole yhtään (kaksipäistä) USB-C-piuhaa Dualsensen latauspiuhan lisäksi, joten se on se erikoispiuha, jota aina ärsyttää etsiä. Se on katsos siitä kiinni mitä laitteita, piuhoja ja tarpeita itsellä on. Kaikissa puhelimien latureissakin USB-C-piuhat on aina toisesta päästä sitä vanhempaa USBia. Ja se on järkevää, koska kaikki laturitkin on aina sillä. Yhtään sellaista laturiakaan ei ole mistään talouteeni eksynyt, missä olisi USB-C-reikä.
Joten yhä: käyttäjiä ja tarpeita on hyvin erilaisia. Väitän että monet tarvitsee yhä paljon muitakin liittimiä kuin pelkkää C:tä.
Olisiko unelmatietokone semmoinen missä olisi USB-C (vaikka pari kappaletta näitä), Micro-USB (yksi), Mini USB (yksi), USB-A (ehkä 2 tai 3), HDMI (2 varmuuden vuoksi), Display port (1). Noihan on kaikki edelleen elossa. Ainiin, USB-C osaa kaiken mitä nuokin. Mä olen kolme näyttöä saanut yhdellä johdolla näkymään tosta läppäristäni kun uteliaisuudesta testailin. Turha varmaan kertoa enempää mitä mallia oli johto. (johdot)
Huoh. Mitä hyötyä sen USB-C:n monipuolisuudesta on jos ei ole laitteita joita siihen saa kiinni?
Olemassa olevat laitteet on yhä se ongelma eikä se etteikö voisi olla laitetta, jossa on vain C-reikiä. Jos sinä päivität minulle kaikki laitteet toimimaan C-piuhalla/liittimellä niin tervetuloa. Tai jos se uusi laite, jossa on vain C-liittimiä tekee sen, niin joo, voin harkita ostamista. Sekin riippuisi vielä hinnasta ja tarpeesta, koska minulla nyt on kaikki tarpeelliset laitteet, niin en näe syytä vain jonkin vähempien liittimien vuoksi ostaa uutta. Tuntuisi jopa typerältä panostaa laitteeseen, jonka kanssa joutuisin säätämään enemmän kun ei saa nykyisiä laitteita siihen kiinni ilman adaptereita ja muuta säätämistä.
Ainiin vielä semmoinen että joo, SD kortit unohtu, lukijatpitää löytyä SD, miniSD, microSD.
No mites ajattelit tämän ratkaista? Kameroihin USB-C-kortit? Itsellä on kameroita myös useita ja kyllä ne muistikortit vain lukijan vaatii. Nekin on järjestään olleet kaikki vanhempaa USB-liitäntää eikä edes uusin ja kallein ole minulla USB-C. Enkä tiedä miksi olisikaan koska olisihan se paljon heppoisampi. A-liitin on paljon jämerämpi.
Joskus muutos sattuu mutta niinko sanoin, pitkässä juoksussa, saattaa olla ihan ok. Less is more.
Joo, ajan myötä varmasti voi olla pelkkää C-reikää mutta siihen menee aika paljon aikaa että kaikki laitteet on saatu päivitettyä siihen. Kyse ei ole siitä että ostat laitteen tai pari ja homma on ok. Tai ehkä sinulla on vain joku puhelin ja läppäri eikä mitään muuta?
P.s. joo muistitikku ja USB-C - yllätyin kuinka oli harvassa nämä. Herran vuonna 2025 kun kävin kaupoilla. Just tuosta syystä olisi tietokonelaitteistovalmistajilla aika lopettaa tietokoneiden valmistaminen tuolla USB-Alla
Mielestäsi ratkaisu tilanteeseen on siis että tehdään SER-jätettä hirveistä määristä laitteita vain sen takia että voidaan omenoida laitteet käyttämään mahdollisimman vähän erilaisia liittimiä?
Ei ne vanhat muistitikut ja muut laitteet häviä mihinkään vaikka valmistajat lopettaisi just nyt kaiken muun kuin USB-C:n lisäämisen vehkeisiinsä. Ei minulla ainakaan ole halua "päivittää" toimivia laitteita vain sen takia että pitäisi muka olla joku USB-C. Jos ne toimii, niin ostan laitteita joilla niitä voi yhtä käyttää.
Toinen esimerkki missä harvemmin kai C-liitintä näkee on ulkoiset kovalevyt. Niitäkin luulisi aika monella olevan.
Vaikka C-liitin on kätevä ja yleistynyt niin en vain jaksa uskoa ettäkö vanhempi liitin koskaan kuolisi kokonaan. Niitä laitteita ja tarpeita liittimellä on vain niin järkyttävästi. Apple ja muut "futuristiset" valmistajat toki jättää pikku hiljaa kaiken pois ajattelua myöten, sillä nythän siihen ollaan jo tekoälyn muodossa menossa.
--- aiheen vaihto ---
Vähän eri aiheesta tähän väliin. Toimituksen postilaatikkoon putoilee jatkuvasti aika erikoisia lehdistötiedotteita, joilla ei ole mitään tekemistä pelaamisen kanssa, mutta tämä oli mielestäni ihan lukemisen arvoinen. Eli kännykän käytön vaikutus silmien terveyteen.
Mielenkiintoinen aihe tämäkin. Voisin vähän omia kokemuksia kommentoida (tähänkin) asiaan:
Ennen arki tarjosi luonnostaan hetkiä, jolloin silmät saivat lepoa lähelle katsomisesta. Älypuhelinten aikakaudella näiden hetkien määrä on kuitenkin pudonnut murto-osaan. Instrumentariumin kyselyn (n=1002) mukaan 73 % suomalaisista ottaa puhelimen esiin lähes jokaisella tauolla.
Tämä on niin totta. Jo vuosia sitten huomannut asian. Itse olen oikeastaan aina auto- ja muilla matkoilla ollut se, joka lähinnä katselee ulos ikkunasta tai muita tuijottamassa ruutujaan. Pidemmillä juna-matkoilla toki sitten on läppäri käytössä osan matkaa mutta ei kuitenkaan jatkuvasti.
Mikään ei rasita silmiä niin paljon kuin lähietäisyys, pieni teksti, kirkas ruutu ja loputon sisältövirta", Torvela sanoo.
Tässä on "hauskaa" se että itsellä menee homma niin että ensin töissä ruutujen edessä, sitten kotona vielä pelaamista (sentään yli metrin päästä) ja kirjojen lukua. Kaikki sitä mikä rasittaa silmiä. Ei ole ihme että tarvitsee silmätippoja kun silmät kuivuu. Puhelinta en tosin käytä juurikaan. Kerran parissa viikossa selaa Instagramin seuratut läpi ja hoitaa pakolliset viestittelyt ja muut kuten pankkiasiat ja siinäpä se. En ole ikinä ollut niitä, jotka on kasvaneet puhelimeensa kiinni vaan miettinyt jopa useamman kerran että pääsisipä siitä kokonaan eroon. Vaan ei voi, pakollinen se nykyihmiselle on. Itsellä vain niin vähän käyttöä että jos ei olisi pakollisia asioita sillä tehtävä, usein siis liikkeelläkin, niin voisi oikeasti harkita että ei olisi ollenkaan.
Instrumentariumin kyselytutkimuksessa 76 % suomalaisista kertoo silmiensä väsyvän ainakin välillä ruutujen katselusta ja 77 % kertoo kärsineensä jonkinlaisista silmäoireista vuoden sisällä.
Itsellä oli niin pahat silmäoireet että sain jopa laseille reseptin. Myöhemmin huomasin toki että väärä diagnoosi, sillä silmätipoilla homma parani. Oli vain niin helvetin kuivat silmät että haittasi jo näköä. Lasitkin ehdin ostaa ja vahvuudet sellaiset että joku sitä mietti jo että mitä järkeä edes olla noin pieniä mutta joo, totta kai ne minulle ne siellä myi ja itsekin luulin että nyt alkaa rillipäänä elo. Siinä laitteessa, millä ne lasien vahvuuksia tai jotain asettelevat, oli ero lasien ja ilman kanssa huomattava, joten totta kai itsekin luulin että ne tarvitsen.
"Ensin tuli koronapandemia, sen jälkeen etätyön yleistyminen. Kun kasvokkaiset palaverit, luennot, kahvihetket ja lounaat ovat vaihtuneet ruutuaikaan, silmien lepohetket ovat vähentyneet radikaalisti", Torvela kertoo.
Siis millä logiikalla kahvihetket ja lounaat on korvattu ruutuajalla? Itse kyllä yhä juon kahvin ja syön lounaan noissa kohtaa eikä siihen ole milloinkaan kuulunut mikään ruutu mukaan.
Ruutujen ketjukäyttö korostuu nuorilla aikuisilla. Instrumentariumin kyselyn mukaan 18–34-vuotiaat kaivavat kännykän taskustaan kaikkein herkimmin. Nuoret myös katsovat puhelinta lähempää kuin vanhempansa.**
Ei mitenkään yllättävää. Itse elin aikaa ennen kännyköitä ja vielä täysi-ikäisenäkään en ollut niissä kiinni. Tosin silloin ne oli tosiaan vain kännyköitä eikä mitään älyluureja. Älyluurinkin hommasin melko myöhään, joskus 2014 tai 2015 muistaakseni. Eikä se ikinä ole ollut sellainen vehje, mitä tulisi tuntikausia katseltua.
Digitaalinen näkökuorma voi aiheuttaa kymmeniä erilaisia oireita. Yleisimpiä niistä ovat päänsärky, silmien kuivuminen sekä erilaiset väsymyksen ja kivun tuntemukset silmissä.
"Hyvä uutinen on, että terveet silmät palautuvat kovastakin rasituksesta. Silmät eivät voi mennä pilalle digitaalisesta näkökuormasta", Torvela sanoo.
Näistä itsellä kokemusta ainakin silmien kuivumisesta ja väsymyksen ja kivun tunteesta silmissä. Tosiaan niin paljon että lasitkin ehdin hommata asiaa korjaamaan vaikka pelkät silmätipat onneksi auttoivat. Niitä nyt käyttänyt siitä lähtien aamuin illoin. Päänsärkyäkin on ajoittain ollut mutta se nyt voi olla myös lihasjumitusta, joten en tiedä miten paljon liittyy silmiin.
Suvussa on myös glaukoomaa, minkä vuoksi kävin myös kuvauttamassa silmänpohjan. Onneksi ei ainakaan vielä ollut merkkejä siitä. Silmänpainetauti siis, joka voi viedä näön jos ei hoideta. Isällä näkö sen vuoksi mennyt todella huonoksi.
1. Haasta itsesi pitämään täysin ruutuvapaita taukoja.
"Luo itsellesi vähintään yksi uusi, täysin ruutuvapaa rutiini päivässä. Katso koko bussimatka ulos ikkunasta, sovi kollegoiden kanssa kännykkäkielto lounastauolle tai ota ruutuvapaa tunti iltoihin."
Pyöräily töihin ja takaisin onkin näköjään luonnollisesti luonut yhden tällaisen hetken. Samoin toki kotona arkiaskareet kun ei ruuan laittamisen, pyykkihommien tai siivouksen aikana nyt mitään ruutuja toljoteta.
3. Suorista kättäsi puhelinta katsoessasi.
"Moni katsoo puhelinta 20–30 sentin päästä, siis äärimmäisen kuormittavalta etäisyydeltä. Pidä puhelin ja muut ruudut vähintään 35–40 sentin päässä. Tämä vaatii käden suoristamista noin 90 asteen kulmaan."
Tämän suhteen on varmaan ollut huono valinta valita pienempikokoisempia puhelimia, joita tietysti joutuu vähän lähempää katselemaan. No, ei auta, en minä halua mitään isoja vehkeitä käyttää vaan pitää voida yhdellä kädellä käytellä jne.
4. Säädä näytön kirkkaus vastaamaan ympäristöä.
"Jos istut hämärässä huoneessa ja tuijotat kirkasta ruutua, silmäsi väsyvät nopeasti. Älypuhelimista ja tietokoneista löytyy automaattinen kirkkauden säätö, ja suosittelen sen käyttöä. Kontrastia voi tasoittaa myös lisäämällä valaistusta huoneessa."
Kysyisin että eikö kaikilla muka ole tuo automaattinen asetus päällä jos se on olemassa? Samoin vaihtelen valaistusta aina sen mukaan, mitä vaikka televisiosta katselee tai jos lukee kirjaa, niin on erilainen valaistus.
5. Tarkista silmiesi kunto ja silmälasiesi toimivuus säännöllisesti.
"Jos ihmisellä on hoitamaton silmävaiva, heikentynyt näkö tai sopimattomat lasit, silmät ylikuormittuvat helposti. Ajantasaiset lasit ja kostea silmän pinta ovat kovaa valuuttaa digintäyteisessä elämänmenossa."
Muistakaa että ilmaiset näöntarkastukset saa aika monessa liikkeessä. Saattaa pöljälle tietysti maksaa lopulta turhien silmälasien hinnan vaikka selviäisi silmätipoilla mutta jos on fiksu niin pääsee ilmaiseksi - siis jos ei tule tarvetta laseille tms.
---
No, tiedä miten tekniikka toimii mutta kyllä se toimii pimeällä ja puhelimen kamera on aika laajakulmainen niin kaikki vaan sujuu luontevasti. Siis ettei tartte tunkea sitä luuria siihen silmien eteen jne. vähän kurkkaa sinnepäin niin avautuu se luuri. Ja ihan sama onko mulla rillit päässä vai ei.
Tämä meni aiemmin ohi. Onko se tunnistus siis joku IR-homma vai miten se voi toimia pimeässä? No, ihan sama minulle vaikka toimisikin, en silti halua kameralla lukitusta avata. Kunnollisen sormenjäljenlukijan puuttuminen on siis yhä ja aina minulle iso miinus puhelimessa.