Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Yleinen pelialan uutisketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JTahti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tästä tein jo oman oletukseni muutama viesti takaperin, mutta en usko että PS6 tulee sisältämään levyasemaa. Ei edes lisävarusteena.
Tässä voi käydä niin, että nämä nykyiset konsolit roikkuvat jo pelkän backlogin takia aika pitkään aktiivisina laitteina, kun kerran meininki on tällaista. Varsinkin siis jos ei seuraavassa Xboxissakaan ole levyasemaa. Elättelin vielä ennen tätä uutista pieniä toiveita, koska taaksepäin yhteensopivuus on ollut niin iso juttu Xboxin puolella, mutta nyt ei voi kyllä odottaa enää mitään.
 
Onhan tuo sinänsä ihan ymmärrettävä päätös liiketoiminnan kannalta. Sony on aiemmin kertonut että tilivuoden 2025 aikana myydyistä peleistä 85% oli digitaalisia ja tuo osuus varmasti vain kasvaa tänä vuonna. Huono homma kyllä sen osalta että Sony on jo pitkään huonontanut first party pelien alennuksia pleikkakaupassa ja tämä päätös ei varmastikaan tule muuttamaan tilannetta yhtään paremmaksi.

En usko että third party pelien aleihin Sony tulee vaikuttamaan ollenkaan, joten niiden osalta elämä jatkuu normaalina ainakin näin digiostajan näkökulmasta.
 
Mulle siis pelaaminen tulee vähenemään huomattavasti. Backlog toki kantaa vielä useita vuosia, mutta uusien pelien ostaminen loppuu käytännössä kuin seinään.
Aika vähän tälläkin suunnalla on tullut ostettua täysihintaisia digipelejä. Tuskin tulen tapojani muuttamaan, joten Game Passin ulkopuolisten uutuuspelien pelaaminen tulee kyllä jatkossa jäämään tosi vähiin. Isoista alennuksista sitten joskus. Se on vaan niin hurja pelin arvonalennus kun ei ole mitään jälleenmyyntiarvoa.
 
Jännähän tuossa on myös tuo tapa. Kielletään uusien valmistus kokonaan jo nykyiseltä konsolisukupolvelta. Jengi kuitenkin ostanut oevyasemallista malliakin jne. Olisivat tehneet tuon niin, että sony ei itse tee omista julkaisuista ja seuraava sukupolvi olisi ollut levyasematon jos kerran tähän halutaan mennä.
 
No onpahan harvinaisen perseestä. No ovatpahan ilmoittaneet asian suoraan, sen sijaan että vähitellen julkaisevat tuopinalusia kotelossa niin kuin eräät. Eipä tarvitse siis seuraavaan sukupolveen lähteä ollenkaan. Samaan aikaan kun tuo on typerää, se on myös helpottavaa. Nyt tällä harrastuksella on tosiaankin jonkinlainen alku ja loppu, jonka sisällä keräillä ja pelata pelejä.
 
Jännähän tuossa on myös tuo tapa. Kielletään uusien valmistus kokonaan jo nykyiseltä konsolisukupolvelta. Jengi kuitenkin ostanut oevyasemallista malliakin jne. Olisivat tehneet tuon niin, että sony ei itse tee omista julkaisuista ja seuraava sukupolvi olisi ollut levyasematon jos kerran tähän halutaan mennä.
Asiasta mitään tietämättä, niin voisiko tämä liittyä jotenkin myös levyjen valmistukseen? Lyödään lappu luukulle PS5 levyille, niin ei siinä jää kolmannen osapuolen julkaisijoille paljon sanansijaa.
 
Eniten tuossa nyt ihmmettelet että mitenkäs levypelien taakse...eteenpäin yhteensopivuus? (ps5->ps6) postitetaanko levy sonylle ja sitten ne lisää ao. pelin digikirjastooni?
En ole kyllä iloinen asiasta.. itsellä useita kymmeniä levypelejä (x360, xsx, ps4, ps5)
 
Ymmärtääkseni Sony valmistaa käytännössä kaikki PS4- ja PS5-pelien fyysiset levyt tehtaissaan, joten jos Sony lopettaa niin kaikki muutkin lopettavat. Erikseen on sitten tietysti nämä Limited Runit ym. pienemmät pajat.
 
Sellaista.

Levyasema on itselleni hyödyllinen varmaan vielä vajaa pari vuotta, kun löytyy uutta (tai käytettyä) pelattavaa. Onneksi pelejä ei ole levynä kuin yksi. Se on näköjään selvää, että seuraavaan konsolisukupolveen ei levyasemaa tule.

Pelien ostaminen varmaan vähenee, koska Storen hinnoilla en viitsi uutuuksia täyteen hintaan ostella poikkeuksia lukuun ottamatta. Pelaaminen ei silti lopu, se on selvä. Aivan luonnollinen kehityskulku tämä on vrt. musiikki, leffat ja pc pelit.

Sinänsä olen tyytyväinen muovikrääsän ja rahtien vähenemisestä, mutta harmissani käytettyjen myynnin loppumisesta ja keräilijöiden tilanteesta.

Jäin pohtimaan, että olisikohan GTA VI hinta ollut korkeampi, jos kyseessä ei olisi ollut digi only? Nythän Rockstarin pitäisi saada enemmän myyntiä, kun käytettyjen markkina jää pois.

Lisäksi seuraan mielenkiinnolla, miten Storen monopoliasema säilyy vai avautuuko pelien ostaminen jollain tavalla.
 
Eniten tuossa nyt ihmmettelet että mitenkäs levypelien taakse...eteenpäin yhteensopivuus? (ps5->ps6) postitetaanko levy sonylle ja sitten ne lisää ao. pelin digikirjastooni?
En ole kyllä iloinen asiasta.. itsellä useita kymmeniä levypelejä (x360, xsx, ps4, ps5)
Lyhyt vastaus: ei mitenkään

Pidempi vastaus: Jokunen kuukausi sitten twitterissä kiersi juttua, kuinka Xbox olisi nimenomaan pohtimassa tämänkaltaista digiöintivaihtoehtoa. Oikean elämän käytännön toteutuksesta onkin sitten todella hankala sanoa mitään. Mutta tosiaan ei tämä nyt oikein luo uskoa siihen että seuraavassa Xboxikaan olisi levyasema. On ollut niin huippua, kun Series X:n sisuksiin on voinut törkätä Xbox 360 -levyjä ja jopa originaalin Xboxin levyjä. Ehkä tällainen taaksepäin yhteensopivuus tulee nyt tiensä päähän.
 
Yksi epätodennäköinen vaihtoehto on ulkoinen, erikseen myytävä levyasema. Silloin vanhojen levypelien omistajat voivat pelata pelejään, mutta se ei ole konsolin hintaa "rasittamassa."

Sonyn jälkeen ei jää enää kuin Nintendo, joka sekin on pelleilyn makuun päässyt koodilapuillaan ja Key Cardeillaan. Microsoft on myynyt jo hyvän aikaa pelkkiä tuopinalusia, joissa saattaa olla muutama megatavu sitä varsinaista peliinkin liittyvää sisältöä. Onhan tämä koko ala tällä hetkellä ihan yhtä sirkuksen takapihaa.

Tähän se digitaalisuuteen ja tilauspalveluihin vapaaehtoisesti siirtyminen sitten johtaa. Ei tarvitsee menettää yöuniaan siitä ajatuksesta, että voisi omistaa enää mitään.
 
Eikö Xbox ole sitten vienyt alaa digitaaliseen suuntaan? Sehän on nimenomaan karsinut näitä fyysisiä julkaisuja, vaikkei siitä virallista ilmoitusta ole tehnytkään. Levyjen sisältö kyllä puhuu puolestaan.
 
Kopioin viestini PS6-ketjusta koskien ilmoitusta fyysisen pelimedian loppumisesta myös tänne:

Samalla ilmoitettiin myös PS3 Storen sulkemisesta (taas). Viimeksihän joitakin vuosia sitten Sony pyörsi päätöksensä Storea koskien massiivisen palauteryöpyn jälkeen. Ihan en tiedä uskaltaako toivoa että niin kävisi enää PS3:n kanssa, mutta fyysisen pelimedian kuolemantuomion kanssa menossa on kuitenkin vasta ensimmäinen kierros.

Sonylle voi antaa palautetta heidän ilmoittamiinsa aikomuksiin liittyen myös suomeksi sähköpostiosoitteeseen support@fi.playstation.com.

Ihan vain vinkkinä.

Edit:
Jaahas, Sony on poistanut automaattivastauksensa mukaan tämän sähköpostiosoitteen käytöstä. Siitäkin huolimatta että se löytyy vielä Sonyn omilta sivuilta yhteydenotto-osoitteena. Vastaus ohjaa hakemaan "ohjeita" osoitteesta https://www.playstation.com/support/playstation-support-contact-guide/

Ihan kuin aavistaisivat että minkälaisen sävyistä palautetta tästä "käyttäjien kulutustottumuksiin mukautumisesta" seuraa.
 
Viimeksi muokattu:
Joo kaikki on syyttänyt xboxia kuinka tuo vie alaa digitaaliseen suuntaan. No olihan kuitenkin melkoinen pommi ja varsinkin tuo mistä tämä ilmoitus tuli. Voidaan siis virallisesti sanoa että ohi on yksi aikakausi pelaamisessa.
Joo, näinhän se on. Xbox on ollut kokoajan syypää ja sitten käy näin.

Eipä sillä, nyt kun markkinajohtaja näin tekee, niin se on huono uutinen myös Xboxilla pelaaville. Olisi varsinainen ihme, jos Xbox ei seuraisi perässä.
 
Viimeksi muokattu:
  • Like
Reactions: Zak
Eikö Xbox ole sitten vienyt alaa digitaaliseen suuntaan? Sehän on nimenomaan karsinut näitä fyysisiä julkaisuja, vaikkei siitä virallista ilmoitusta ole tehnytkään. Levyjen sisältö kyllä puhuu puolestaan.
Joo kaikki veivät alaa sinne. Tosin tuon kirpaisevan tappoiskun teki itse Sony jonka ajateltiin taistelevan jokaisen hyllyn täyttäjän puolesta. Saattaa muuten tulla ihan viihdyttävät seuraavat viikot kun seuraa internettiä. Fyysisen puolen soturit kun rupeaa uhriutuun youtubessa ja twitterissä. Moni saattaa jopa uhota lopettavansa pelaamisen..
 
Ylös Bottom