"Mutta jos hyvin monet alkavat yhtäkkiä haluta elokuvissaan ottaa huomioon kaikki vähemmistöt, ja tuo ilmiö vieläpä ajoittuu siihen historialliseen hetkeen, kun näistä asioista on paljon puhetta..."
Eli ongelma on se, että nyt huomioidaan kaikki, ei vain itsensä kaltaiset, ja vieläpä huomioidaan paljon? Eli pitäisi olla joku säännöstely kuinka paljon niitä erilaisia ihmisiä saa huomioida ja tuoda esiin? Ja niin, maailma muuttuu. Nyt näistä asioista on paljon puhetta KUN ENNEN OLI VÄHÄN VAIKEA NIISTÄ PUHUA!
Yhtäkään tekijää ei varmasti uhata aseella ja sanota "Nyt lisäät sinne naisen, nyt lisäät sinne homon, nyt lisäät sinne tummaihoisen jne." mutta jossain päin maailmaa taas voidaan uhata aseella, jopa tappaa, jos otetaan huomioon ne vähemmistöt.
Maailmassa on 8 miljardia ihmistä. On mahdotonta tykätä kaikista tai kaikesta. Mutta se, että pahoitetaan mieli kun maailmaan mahtuu erilaisia ihmisiä ja hekin haluavat tulla nähdyksi ja kuulluksi, heidätkin otetaan huomioon, sitten sitä kutsutaan joksikin "agendaksi" ja aletaan vetoamaan "taiteenvapauteen" mutta sitten tuo ei muka ole samalla tavalla toiseen suuntaan päläpälä... En vittu tajua, en ymmärrä.