Vastaus: Viimeisimmät levyhankintasi
Jännä mitenkä LP:t ovat tehneet suuren comebackin.

Ne oli paljon tyylikkäämpiä. Tollasia isoja koteloita, niin niihin mahtu vaikka minkälaisia kuvia ja koristeita. Ja on ne muutenkin paljon nostalgisempia.
Ei kai tuo mikään ihme ole, kun levy-yhtiöiden ja julkasijoiden täytyy pyrkiä tarjoamaan kuluttajalle jotain sellaista, mitä se ei merirosvokeinon pysty saavuttamaan. Tämän takia suunnilleen kaikista yhtään merkittävämmistä levyistä, ja oikeastaan pienemmistäkin, tulee julkaisussa jonkinlaista komea erikoisboksia ja vinyyliä, jotka sitten näyttävät hyllyssä hyvältä. Vinyylit ovat jo vanhoja, mutta mieleen tule
Sentencedin Coffin,
Black Sabbathin kokoelma (perkele kun on muuten komia, pitäisiköhän....?

), Turisaksen tuoreimman (teko)nahkasta tehty kotelo, Avantasia/Edguy:n kirjat, Amon Amarthin figuuri-julkaisut, Bodomin ja Viikateen photobookit ja niin edelleen. Jännä muuten että nämä kaikki erikoisversiot mitä on tullut nähtyä ovat ennen kaikkea metallimusiikin saralla. Tosin taitaa olla niin, että metallimusiikki on se mitä maailmassa suhteellisesti kaupoissa eniten myydään, kun muut diskopopit ja muut joko waretetaan tai ostetaan iTunesista.
Tällä hetkellä soi Final Frontier ja täytyy sanoa, että oon positiivisesti yllättynyt. -- Mutta jo tää alun 8 minuutin intro-rimputus oli loistava. Ja täytyy sanoa, että tokana biisinä oleva El Dorado on aivan MAHTAVA. -- Mutta jo ekat pari biisiä kerto paljon tän lätyn tyylistä ja laadusta, eli raskasta Maidenia kunnon kitaroinneilla, mistä mä tykkään.
EDIT: Niin ja tän Final Frontierin lyhyin biisi on pituudeltaan 4:24, mutta sitten toisiksi lyhyin onkin 5:20 ja siitä eteenpäin biisit siis vain pitenee. Voi herrajeesus, täällä on 7 yli kuuden minuutin biisiä, mm. 4 yli kahdeksan minuutin biisiä ja kaikenkaikkiaan 3 yli yhdeksän minuutin kipaletta. Huhhuh, tässä riittää ainakin kuunneltavaa.
Heh, niin ne mielipiteet vaihtelee. Omalta osaltani vituttaa vieläkin, että maksoin tuosta levystä täyden hinnan, sillä eihän Maiden pysty tekemään kahta huonoa levyä putkeen. Pystyivät muuten, helposti. El Dorado on oikeastaan koko levyltä ainoa hyvä biisi, joka sekin tosin olisi ollut aiemmilla levyillä lähinnä pyhää keskinkertaisuutta. Etenkin tuo intro on omalla osallani ollut pahinta sontaa mitä on tullut bändiltä kuultua. Vieläkään en ymmärrä sen funktiota alkuunkaan. Musiikillista sisältöä ehkä 15sek mitalta, joka on sitten venytetty liian useaksi minuutiksi.
Lisäksi muuten erikoismaininta siitä perhanan rumasta tinaboksi-kotelosta. Mitähän on poijaat miettineet sitä kehitellessään? Mahdollista seuraavaa levyä en kyllä suostu ostamaan ennen kuin joko tiedän sen olevan laatua tai sitten hintalappu on jossain 5€ hujakoilla.
Yli 77 minuuttia kovaa kamaa.
Yleisesti pituuteen voin vain sanoa, että hyi hemmetti. Tajuaisivat nyt useammassakin ilmansuunnassa, että hyvin hyvin harva studioalbumi jaksaa kantaa edes yli 50min aikaa, puhumattakaan tuollaisista yltiöpituuksista. Samaan ongelmaan törmännyt muunmuassa Epican Design Your Universella (75?min) ja parilla viimeisimmällä Maidenilla. Vartti pois, niin pysyy paketti kasassa ja vieläpä kiinnostavana sellaisena. Livelevyt ovatkin sitten toinen tarina... Pituudeltaan oikeastaan Bodomin ja Turisaksen viimeisimmät ovat olleet täydellisiä: molemmat loppuvat juuri silloin kun niiden soisikin. Tiukkoja paketteja ja siitä plussaa.