Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Ketutuskeskustelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja henkettu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Gifun kanssa samoilla linjoilla. Alkuviikosta ennusteet lupasivat vielä tänne päin Suomea plussaa ja aurinkoa, nyt se on muuttunut TAAS kahteen tai kolmeen lumihiutaleeseen pe-su väliseksi ajaksi. Alkaa tulla korvistakin lunta ja tuo katolle kiipeäminen ei kyllä juuri houkuttele, kun lievää korkeanpaikankammoa on muutenkin havaittavissa.. :mad:
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Nyt ketuttaa. Joudutaan viemään meidän vanhempi koira Nanna piikille. :mad: Takajalat pettää alta ja kerää nestettä. Kaksi antibioottikuuria anettu ei apua. Eläinlääkäri oli sitä mieltä että koirientaivas alkaa olemaan paras paikka Nannalle. Ja sitten pitäisi vielä keksiä joku kaivamaan kaivurilla kuoppa.

Meillä oli musta kissa nimeltä Nanna. Katosi viime kesän jälkeen, eikä ole näkynyt. Etsinnöistä kuitenkin luovuttu jo aikoja sitten, ja kylmästi todettiin ettei se enää takasin tule. Tämäkin kissa oli 4-5 vuotias, eli vielä paljon olis ollut elämää jäljellä, harmittavia tapauksia nämä lemmikkien (ja perheenjäsenten) kuolemat :(

Mutta tsemppiä ja jakselemisia sinne.
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Itseltäkin kuoli tuossa toissa kesänä minulle hyvin rakas kissa, vain reilu vuoden ikäinen. Putosi ikkunasta, parempi se oli lopettaa muuten olisi kärsinyt lopun elämäänsä, hyvin vaikea päätös. Kyllä siinä kieltämättä oli itku kurkussa kun lääkäri antoi piikin :/ mutta jaksa jaksamisia sinne!
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Smirreä vaan väsyttää kaiken lätkänvahtaamisen jälkeen. ;)

Tässä on erittäin pirteä olo hyvin nukutun yön jälkeen, en herännyt yöllä kertaakaan :)

Meinasin räpiköidä päivän läpi autuaan tietämättömänä lopputuloksesta. Tarkoituksena oli sitten katsoa peli nauhalta. Otin tietoisen riskin vilkaisemalla Konsolfinin boardin aamusella. Olisihan joku voinut tehdä uuden threadin "Joukkue X jatkoon!!!" tyylisesti.

Aavistuksen närästi se, että Battlefield Bad Company 2 ketjussa kerrotaan olympiatuloksia.... :(

No hard feelings Laku, mutta prkl :D
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Nyt ketuttaa. Joudutaan viemään meidän vanhempi koira Nanna piikille. :mad: Takajalat pettää alta ja kerää nestettä.

Meillä jotakin saman tyylistä oli meidän koirassa. Apauttiarallaa 5vuotta sitten eräänä päivänä porukat soitti, että jos haluat vielä nähdä Hopoa, niin kannattaa nyt tulla samantien, lähdetään kohta viemään piikille. Kun pääsin sinne, niin koira makasi keittiönpöydän alla, eikä pystynyt kuin hädintuskin nostamaan päätään pariksi sekunniksi, jonka jälkeen pää kolahti lattiaan, jalat ei kestänyt ollenkaan.
No onneksi pääsin näkemään viimeistä kertaa, kyllä siinä koira yritti vielä olla iloinen kun menin katsomaan häntä, pussasi poskelle ja "hymyili" vartti siinä olin, jonka jälkeen kannoin farmariauton takakonttiin. Siitä sitten päivystävälle lääkärille...
Itse en pystynyt lähtemään mukaan. Lääkäri kuunteli koiraa ja sanoi, että on kuollut luonnollisesti matkalla sinne... Onneksi, sillä piikkiä ei oltaisi edes haluttu antaa.
Ja siitä sitten veivät mökin takapihalle kaivamaani ylisuureen ja syvään kukkapenkkiin, jonka näköjään sattumalta tein liian syväksi, hyvä, sillä siitä se hauta tuli. :)
Ikävä on koiraa vieläkin...
Ai niin, kuvaa ei ole koneella, mutta oli sekarotuinen n.50cm säkäkorkeus ja ikää oli 10vuotta...
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Varmaan pahin juuri nähdä lemmikki viimeistä kertaa, tietäen että se lähtee pois. Itselläni ei tälläistä hetkeä ollut, ja sen vuoksi varmaan pääsin helpommin yli tuosta katoamisesta.
Jäi sentään vielä toinen kissa ja kymmenvuotias sakemanni lohduttelemaan.

Kyllä tässäkin oli se "paras" kissa, joka lähti. Joka kesä oli hiiriä tuotu sisälle ja lintuja oven eteen, mutta eipä taida ensi kesänä näkyä. :(
Tämä norjalainen mettäkissa, mikä jäi ei ole mikään älyn jättiläinen, laiska kun mikä.
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Varmaan pahin juuri nähdä lemmikki viimeistä kertaa, tietäen että se lähtee pois.
Tämä norjalainen mettäkissa, mikä jäi ei ole mikään älyn jättiläinen, laiska kun mikä.

Jep, se on hemmetin kova kolaus, kun kuitenkin pienen elämän ajan ollut lemmikin kanssa...

Se mettäkissa on ottanu teikästä liikaa mallia, ku sä pelaat ja löhöät, ni se on oppinu sensiitä :D
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Aavistuksen närästi se, että Battlefield Bad Company 2 ketjussa kerrotaan olympiatuloksia.... :(
No hard feelings Laku, mutta prkl :D

Syvimmät anteeksi pyyntöni.

Viimenen päivä töitä tänään ja sit taas ollaan työttömänä ties miten kauan. ******* ***** *******! Motivaatio tehdä hommia meleko reippaasti pakkasen puolella..
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Ei kellään olisi lainata sanakirjaa, Naiset-Suomi-Naiset olisi siis haussa?
Joku kirja,mikä selittää niiden puheet ja käytöksen,niin että minäkin sen ymmärrän..

Nyt on siis kyse tuosta ex-emännästä,se kun sanoo yhtä ja käytös taas kertoo aivan muuta...
Palaa kohta päreet,prkle! :mad:
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Kyllähän se niin taitaa olla, että teet niin tai näin niin aina on väärinpäin.

Kannattaa punnita mielessään tarkkaan, onko järkeä olla missään tekemisissä ex:n kanssa jos hänen viestinsä ovat ristiriitaisia. Luultavasti ei tiedä itsekään mitä haluaa, tai sitten saattaa ihan ilkeyttään antaa sinun ymmärtää asioita eri tavalla kuin ne todellisuudessa ovat.

Oma neuvoni olisi: Ei muuta kuin uutta matoa koukkuun, järvet on kalaa täynnä.

Toistaaltaan:
Puolison kanssa tavattu yli 10v sitten, jossain välissä oltiin erossa ~½ vuotta,
palattiin yhteen ja nyt kaksi vuotta jo naimisissa, joten mikäs minä olen neuvomaan :D
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Veikkasinkin ettei sellaista opusta ole keksittykään. :D

En usko että ilkeyttään kiusaa,ei ole sen luontoinen tapaus.

Täytyypi varmaan kattoa että, jos siitä nyt sittenkin tulee vielä jotain. Käytös kun viittaa kovasti siihen suuntaan että siitä tulee,mutta puheet vaan ei oikeen tue tuota tulkintaa..

No täytyy vaan kattoa mitä tulevaisuus tuo mukanaan ja koittaa edes ymmärtää noita naikkosia.. ;)
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Niinhän se aina menee:
Ne kenellä on töitä, valittaa kun on töitä.
Ne kenellä ei ole töitä, valittaa kun ei ole töitä.

Näinä talouden aikoina en kovin herkästi ala valittamaan siitä, että pitää aamuisin töihin herätä.
Työkkärit on pullollaan paljon motivoituneempaakin sakkia, että melkein hirvittää :o
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Nyt ketuttaa. Joudutaan viemään meidän vanhempi koira Nanna piikille. :mad:
Osaanottoni, rankkaahan tuo on. Oma 2-vuotias Malinois kuoli kastroimisleikkauksen jälkeen ilmeisesti allergiakohtaukseen. Sydän pysähtyi ja nukkui samana yön pois kun pääsi kotiin. Siitä on jo pari vuotta aikaa.

Nyt varmaan samaa kohtaloa odottaa tyttöystäväni 12-vuotias gordonin setteri, ei varmaan enää vuotta selviä :( Lonkat pettää ja alkaa olla jo vähän sekaisin.
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

Kaksi ärsytystä samasta asiasta.

Osa1:

EA download manager resetoi modeemia vähän väliä, eikä webbiäkään saanut selattua samalla kun sitä käytti. Moodemin asetuksien ja muiden tuskailujen jälkeen hain komerosta toisen modeemin ja alkoi toimimaan. Tuohon modeemiin ei vaan saa kiinni kuin yhden laitteen joten WII/xbox360 on netittömiä parit seuraavat tunnit.
:mad:

Osa2:

Mass Effect 2 digital deluxe edition on suuginut koneelle suunnilleen samaan aikaan kuin suomen peli alkaa.. nyt onkin kova paikka valita kumman kanssa itseään illalla viihdyttää!
:eek:
 
Vastaus: Ketutuskeskustelu

nyt onkin kova paikka valita kumman kanssa itseään illalla viihdyttää!:eek:

Kysymys, kumpaa voi tehdä ihan milloin vain, ja kumpi ei odota hetkeäkään...
Tottakai katot lätkän... tai sitte soitat Vancouveriin ja sanot, että nyt en kerkee kattoo peliä, pelatkaa joskus myöhemmin :D
 
Ylös Bottom