Call of Duty 4: Modern Warfare (2019)

Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Tämä on kuitenkin ikäänkuin "identtinen" CoD4:MW tarinan, tehtävien, yms suhteen - vain Wiille mukautettuna?

Henk.kohtaisesti en ihan ymmärrä miksi peli on haluttu kääntää "suoraan" Wiille, kun kuitenkin se tulee kalpenemaan väkisin muiden konsolien vertailussa (ja peli on jo "vanhempi" muutenkin). Itse näkisin, että homma olisi toiminut paljon paremmin niin, että Wiile olisi tehty jonkinlainen MW spin-off samaan tyyliin kuin tuleva CoD:MW DS-konsolille. Eli oma tarina, omia tehtäviä, henkilöitä yms.

Sen verran sotapeli-friikki kun olen, niin tuollainen "spin-off CoD:MW" Wiille olisi varmasti jossain vaiheessa tullut hankittua. Nyt ei kauheasti kiinnostusta ole, jos "vanha" CoD4 julkaistaan vain ikäänkuin "light"-versiona Wiille..

Mutta - toki hyvä uutinen niille pelaajille, joita CoD kiinnostaa ja jotka omistavat vain Wiin.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Spinoffien ongelma on se että ne on harvoin hyviä. Varsinkaan jos vertaa cod-pääsarjaan codin spinoffeja.



Kohtuu hyvälaatuinen pätkä online pelistä. Kaveri pelaa toooodella isolla dead zonella, mutta siinäkin on periaatteessa omat hyvät puolensa. Tasaisempi tähtääminen, toisaalta lähimähinöissä tulee ongelmia. Tuollaisella tähtäämisellä ei muutenkaan mitään tule, mitä tuossa videossa on.. Hiukan arabeilla tiimipelaamista havaittavissa.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Tuskinpa tätä onkaan tarkoitettu varteenotettavaksi kilpailijaksi niille joilla on jo PS3 tai XO versio Cod peleistä. Kun niin moni on kehunut Motea paremmaksi kuin perinteistä ohjainta (minulle kyseessä on vain erilainen tapa tehdä sama asia) niin päätin kuitenkin peliä kokeilla.

Odotukset ovat normi-Wii-peli tasolla, lupaan kyllä yllättyä iloisesti jos peli kiinnostaa sen verran että kokeilun jälkeen pelaisin ennemmin sitä kuin PS3/XO versiota.

Kun kerta Wiin puolella the Conduit ei vienytkään pelaajia Cod:WaW:lta odotetusti vaan oli tavallaan pettymys niin tottakai Wiin moninpelikuninkuus jatkossakin kiinnostanee "light" porttauksella Treyarchia. Alla olevasta jutusahan näkee miten helppoa porttaus on. :rolleyes:

Myyntimääristä ja parhaimman moninpelin paikasta kai tässä pohjimmaltaan on kysymys. Ja jos peli myy paljon, niin jatkossa Wiin pelaajat voivat odotella MW:n kakkososankin porttausta.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Saattaa olla aika saattaa ensimmäinen Modern Warfare lepoon. Loistava peli ja tuli paljon pelattua.
 
Vastaus: Call of Duty 4: Modern Warfare [PS3]

Joo kyllä tämän pelin on aika jäädä hyllyyn tältä osin. Tuskin tätä enää myydäkään kannata, tai tuskin kukaan ostaa sitä.. Mutta ehkä on parempi antaa tämän kerätä pölyä hyllyssä ja sitten joskus vanhana kiikkutuolissa muistella menneitä.. :D

Tänään vedin tuon viimeisen chapterin yksinpelistä läpi, ja oli muuten aika huikea se loppu! Ensimmäistä kertaa menin siis tänään pelin yksinpelin läpi.. =) Ei haitannut pätkääkään putkimaiset kentät, sillä ns. "mentiin matka päätökseen tämän osalta" ja en tiennytkään, että yksinpelin läpimenosta aukeaa se arcade mode ja sitte joku lentokone tehtävä.. :eek:

Tai no vielä huomenna ehtii vetää viimeisen adrenaliiniannoksen CoD4:n parissa, kun oman MW2:seni haen tiistai-aamuna Gigantista. ;)
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)


Onnea isosti voittajille :) Ei kun kovaa pelaamista vaan! Ja saa laittaa fiiliksiäkin foorumille pelistä.

Tässä on vielä yksi hyvä videonpätkä missä pädi-ihminen pelaa wiin codia. Informatiivinen sellaiselle pelaajalle joka ei ole ennen wii FPS:ää pelannut. Kaveri on kyllä ihan käsi, ja sen huomaa. Hän tosin avoimesti surkuttelee classic controller-tuen puutettakin :D

 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Hyvä peli, parempi moninpeli kuin the conduitissa, imho. Ainoa häiritsevä tekijä ollu selvästi havaittava lagi joka johtunee wlanista tai sitten jostain muusta. Vaikka lagi onkin ikävä haitta, muutoin kelpo peli eikä Wiille mikään hassumpi esitys. Grafiikka nyt ei kannata verrata HD konsoleihin.

Kyllä motella pelaaminen ihan hauskaa vaihtelua on. Moten käyttö ei vaan ole ollenkaan niin tarkkaa kuin padin, mutta toisaalta siitä tulee "aidompi" fiilis. Siksi kai tätä on tullut jopa pelattuakin vaikka hyllystä CoD:WaW ja Cod4 ps3 löytyykin.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Pitää hakea ensi viikolla kaupasta. Hyvä artikkeli jossa vertaillaan graffojen eroja hd ja wii-versioiden välillä :D
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Tämähän olikin varsin mallikas yllätys. Ensimmäiset kuvat nähneenä naureskelin muitten matkassa ja tuomitsin pelin siihen. Nyt on toinen ääni kellossa, kummasti nuo videot valoivat uskoa. Ostoon tämä menee, mutta hinta hirvittää... onhan kyseessä kummiskin kaksi vuotta vanha peli ja vielä on tullut tämä pelattua lävitsekkin aikoinaan. Perjantaina Jyväskylään katsomaan tilanne.

Wiillä en ole aikoihin pelannut mitään netissä, mutta tästä voisi saada mukavaa ajanvietettä aina välillä... varsinkin jos täältä saa seuraa harrastamaan rentoa pelailua.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Kun kerta Wiin puolella the Conduit ei vienytkään pelaajia Cod:WaW:lta odotetusti vaan oli tavallaan pettymys niin tottakai Wiin moninpelikuninkuus jatkossakin kiinnostanee "light" porttauksella Treyarchia. Alla olevasta jutusahan näkee miten helppoa porttaus on.

Jaa mistä alla olevasta?

Vaikka Conduitista ei mitään Half-Life 2:ta tullutkaan, niin kyllä selvästi näkee että Conduit on vaikuttanut Treyarchiin heidän rakentaessaan MW Reflexiä. Niitä vaikutteita sieltä on haettu ja jos Wiille ei tänä vuonna uutta CoDia tulisi niin jokin muu peli voisi päästä valtaamaan jalansijaa, ehkä juuri se Conduit.

Treyarchin onneksi merkittävä siirto tätä versiota varten oli tehty jo viime vuonna kun MW-moottorista tehtiin Wii-versio WaWia varten, nyt sitten hassusti se moottori pääsi alkuperäiseen tarkoitukseensa myös Wiillä vuoden kokemuksella ja parannuksilla ryyditettynä.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Yllä olevasta...mutta kun näitä kirjoittelee niin aiemmat viestit näkyy alempana. :D

Kun oon pelannu sekä PS3 että Wii versioita niin voinen antaa palautetta käytännön kokemuksesta. Ero grafiikassa on kuin laittaisi silmälasit päähän, siis tarkkuuseron huomaa heti, toki tekstuurit ja efektitkin ovat HD konsoleilla tarkkuuden ohella maittavampia. Summittaisena arviona kentät näyttäisivät about samoilta, siis kenttien koosta ei olisi tingitty.

Tosin minä pelaan 96" videotykillä 720p natiiviresoluutiolla, jolla Wii vs. PS3 ero voi olla näkyvämpi kuin vaikkapa 32" lcd töllöllä jonka natiiviresoluutio on mitä on. Tykin 480p->720p skaalauskaan ei välttämättä ole huippua.

Se ei kuitenkaan tarkoita että Wii-versio olisi jotenkin huonompi, kunhan grafiikan heikommuus ei häiritse. Oleellisesti heikompaa on minusta lagi, voi olla että nintendon wi-fi palvelu + wlan itsessään on syynä siihen, mutta eron huomaa. Ja verkkoräiskinnöissä se vie iloa.

Mutta motella pelaaminen on taasen sen verran erinlaista että jaksoin ainakin S&D pelimuodon aukenemiseen tahkota (lvl 12). Conduitin moninpeli ei kiinnostanut pätkän vertaa, tätä olen jopa pelannut enempi kuin PS3 versioita viime päivinä. Ohjaustapa näemmä virkistää.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Tänään tuli mukava paketti activisionilta onnittelu lapun kera :)

Mut joo ekan tehtävän ja tunnin moninpeluu session jälkeen fiilikset ovat siellä plussan puolella. Pelihän on siis hyvässä, että pahassa sama wanha cod4. Grafiikkaa on aika rankalla kädellä muuteltu, mutta kyllä tästä codin tunnistaa ja peli pyörii tasaisella fps:llä. Ohjaus taas on tuntuu luontevalta. Asetuksia en pahemmin katsellut, joten en tiedä voiko niitä conduitin tapaa muutella. Moninpeli taas toimii kuin juna vessassa. Inviteä voi laitella, privapelejä tehdä eli samaa kuin tehokoneilla. Moninpeli oli aika hektistä aluksi, mutta kun ohjauksee pääsi kiinni niin johan alkoi porukkaa tippumaan. 42 tappoo ja 9 kuolemaa oli viime pelissä ;)

Täst sais kyllä hyvän (ekan?) konsolifin turneen.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Aika pitkälle samat kuin alussakin.

Kyllä tätä pelaa mutta lagi syö miestä. Yhdessä TDM pelissä oli kaveri joka ei kuollut millään. Kun se oli alussa tehny 6 tappoa peräkkäin niin ammuin sen noin neljällä lippaallisella (!) + pistoolin yhellä lippaalla. Sen jälkeen metsästin kaveria systemaattisesti kraneeteilla ja rynkyllä niin että sen tapot jäi kuiteski pienemmäksi kuin muutoin. Käytännössä kaveri juoksi avomaastossa kentän läpi ampuen 4-6 kaveria ilman että siihen osui juuri millään. Selvästikkin tiesi kykynsä...

Ehkö SD tai HCSD on immuunimpi lagille.
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Aika pitkälle samat kuin alussakin.

Kyllä tätä pelaa mutta lagi syö miestä. Yhdessä TDM pelissä oli kaveri joka ei kuollut millään. Kun se oli alussa tehny 6 tappoa peräkkäin niin ammuin sen noin neljällä lippaallisella (!) + pistoolin yhellä lippaalla. Sen jälkeen metsästin kaveria systemaattisesti kraneeteilla ja rynkyllä niin että sen tapot jäi kuiteski pienemmäksi kuin muutoin. Käytännössä kaveri juoksi avomaastossa kentän läpi ampuen 4-6 kaveria ilman että siihen osui juuri millään. Selvästikkin tiesi kykynsä...

Ehkö SD tai HCSD on immuunimpi lagille.

Huijari? Mistäköhän tuo lagi? Meinaan, MUISTAAKSENI lagi ei pilannut wawissa peliä. Oli sitä toki, muttei liiaksi. Onko pelikavereita löytynyt helposti?
 
Vastaus: Call of Duty: Modern Warfare (Wii)

Voi olla cheatterikin mutta kyllä minä lagia epäilen vielä toistaiseksi. Socom2 aikaan PS2 puolella jotkut huijarit ainakin generoivat lagia omin keinoin, samasta voi olla toki kans kyse.

Periaatteessa jo Wlan aiheuttaa lagia jonkun verran, tämä mutuna PS3 puolelta. Ei sitä onneksi joka pelikerralla ilmene. Sanoisin täysin mutuna että 1/2-1/3:ssa TDM pelejä on 1-2 heppua jotka pelaa selvästi edullisella lagilla. SD pelimuodossa se ehkä haittaa vähemmän ja luulisin että HC pelimuodoissa vielä vähemmän. Aluksi luulin että vika on omissa pelikyvyissä mutta nyt kun on pelannut enempi niin kyllä se vika selkeesti muualla on.

Peliseuraa löytyy suht hyvin vaikkei varmasti ihan sitä määrää kuin XO/PS3 puolella. Ei minulla ole ainakaan ollut ongelmia päästä peleihin mutta paljonko niitä pelejä sitten loppujen lopuksi on käynnissä yhtäaikaa onkin toinen juttu. Veikkaisin ettei pilvin pimein kuitenkaan.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Ylös Bottom