Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Resident Evil Village (eli RE:8)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Poistettu jäsen 5945
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mielenkiinnolla odotan vieläkö uuteen ressaan laittavat kohdan jossa joku kuolematon örvelö juoksee perässäsi ja estää rauhaisan paikkojen koluamisen, vai joko tuo alkaa olemaan nähty.
Jostain luin että siellä sellainen olisi. Muistaakseni joku mediaporukka olisi päässyt peliä kokeilemaan ja näin sanoivat. Nämä kuitenkin kannattaa vielä ottaa varauksella.
 
Jostain luin että siellä sellainen olisi. Muistaakseni joku mediaporukka olisi päässyt peliä kokeilemaan ja näin sanoivat. Nämä kuitenkin kannattaa vielä ottaa varauksella.
Kuolemattomat ovat arsesta, mutta se kelpaa jos joutuu joka kerta taktikoimaan ympäristön tms. kanssa, jotta saa kaverin pois niskasta väliaikaisesti kunnes löytää Barryn magnumin jostain pöytälaatikosta ja vihdoin kaliiperi riittää paksun nahan lävistykseen
 
Tämä lähti nyt vihdoin ostoon kun storesta sai 14? jotain euroa gold editionin plus ps stars ohjemasta saatu 5e nii ei ainakaa hinnalla ole pilattu. Aloitin 3rd person modessa heti vaikka tämä alunperin onkin 1st person, jotenkin nämä resident evilit toimii paremmin 3rd person kuvakulmasta,

Kyl tän nyt ehtii ennen re 9 pelata läpi vaikka death stranding 2 vielä hieman hidastaakin.
 
Clair Obscur tuli platinoitua ja halusin jotain lyhyempää väliin, joten ajattelin että jo hyvän aikaa sitten ostettu Villagen DLC voisi olla sopiva välipala.

Aloittelin siis Shadow of Rosea ja olipas jotenkin mukava palata Resident Evilin pariin. Hyvä myös että tuosta pääpelin peluusta on niin kauan, joten vaikka paikat on toki tuttuja niin eivät ole ihan tuoreimpana muistissa, kun kerran vanhoissa paikoissa seikkaillaan.

Meno on kyllä ihan täyttä ja tuttua Resident Eviliä. Sitä jaksaa aina ihmetellä miten nämä nyky-Ressat on niin sulavia ja hyvän näköisiä pelejä, joita on vieläpä hauska pelata. Jotenkin hyvällä tavalla pelimäisiä pelejä ja kaikki ne kuuluu siihen juttuun. Esimerkiksi nyt vaikka se, että vihulaiset ei tule oven toiselle puolelle koska se ei nyt vain mene niin että ne sinne tulevat. Paitsi ne poikkeukset, jolloin tulevat. Ihanan pelimäistä meininkiä. Sitten se kartta, joka on niin käyttäjäystävällinen kuin olla ja voi kun merkkaa kun paikat on tutkittu.

Mitään kauhean uutta ei peliä peruspeliin nähden tunnu tarjoavan mutta enpä minä tältä mitään muuta odottanutkaan kuin lisää ressaa. Nyt vasta reilu tunteroinen pelattu, joten ei mitään hajua muuttuuko fiilikset johonkin suuntaan vai pysyykö samana.

Olisihan tuossa sitten myös ne pari lisäkenttää niihin pistejahteihin, mitä ne nyt nimeltään olivatkaan. Peruspelistä tuli nekin kaikki jauhettu S-rankille.
 
Jahas, nyt se on jo läpi. Shadow of Rose siis. Aloitin heti kerralla muuten hardcorella eikä tuo ollut yhtään vaikea ja tuntui jopa että olisi voinut olla oletusvaikeustasokin. Ainakin jos tietää miten näitä ressoja vähän niin kuin kuuluu pelata, eli juosta mahdollisimman paljon vihujen ohitse eikä jäädä jumimaan ampumisen kanssa ja kuluttaa yleensä turhaan panoksia.

Lisärin eka osio oli ehkäpä se pisin ja äkkiseltään myös paras. Toinen osio oli toki sekin tosi viihdyttävä kaikessa outoudessaan ja käänteissään mutta jotenkin nyt jäi silti ensimmäinen paremmin mieleen. Loppua kohden sitten meni taas aika ressaksi eli yleensä se on siellä vähän tympeämpää ja vihuja tungetaan enemmän ja saa räimiä ja juosta jatkuvasti ilman rauhallisempia hetkiä.

Ei tuo mikään pakko-ostos ole mutta oikein toimivaa ja taattua ressaa kylläkin.

Aikaa meni alle neljä tuntia, olisikohan ollut suunnilleen kolme ja puolisen tuntia. Joka paikan yritin tutkia mutta jäi sinne kaksi lappua (tms.) lukematta johonkin kun sieltä ekstroista satuin katsomaan että mitä olen pelissä yleensä ottaen tehnyt.

Alesta kannattaa napata jos yhtään on ressa-nälkää.
 
Kuten jo kirjoitin nyt lähtis se golden edition missä tulee lisärit ym herkut 14+eurolla storesta, itel oli viel 5e stars lompakon täyttö niin halpaa ku makkara. Pitäs ehkä jatkaa mutta nyt death stranding 2 vie kaiken ajan.
 
Nyt pelasin myös ne kaksi haaste-kenttää. Olihan ne ihan viihdyttäviä. Ekasta sai ensin arvosanaksi B:n mutta uusintayrityksellä napsahti S. Sitten pelasin sen toisen ja sain heti ekalla yritykselle arvosanaksi SS. Oli aika ylläri. :D Tosin kyllähän noita aiempia tuli silloin joskus pelattua S:lle ja SS:lle, joten tiesin suunnilleen mitä kannattaa tehdä: edetän koko ajan, pitää löysempiä vihuja combovarana ja pitää sitä comboa yllä. En tosin odottanut että ekaa kertaa haasteeseen mennessä jo napsahtaisi noin vain tuo arvosana.

Niitä vaikeampia versioita en näistä lisärin haasteista jaksa kahlata. Sain ihan rahan edestä jo tässäkin ja siirryn nyt Burning Shoresin pariin eli Forbidden Westiin eli Horizoniin siis.
 
Ylös Bottom