Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Acclaimin Juiced

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Corca
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Corca

KonsoliFIN Alumni
Etusivu-uutinen:

Taloudelllisista vaikeuksistaan huolimatta pitkäikäisen Acclaimin markkinointikoneisto toimii toistaiseksi varsin mallikkaasti. Tästä esimerkkinä pelitalon pari uutta videota sekä kuvakollaasia pelitalon tuleva ajopelistä Juiced.

Juiced yhdistää realismia sekä arcade-kaahailua monipuolisilla ajosäätömahdollisuuksilla sekä lisensoiduilla lisävarusteilla. Lisensoituja kilpureita löytyy myös, yhteensä yli 50 erilaista. Positiivisena lisänä sisäänrakennettu vauriomallinnus huolehtii mukana olevien autovalmistajien (mm. Toyota, Honda, Nissan, Dodge, Ford, Mazda Mitsubishi, Pontiac, Holden, Volkswagen, Fiat, Renault, Subaru, Peugeot ja Chevrolet) maalipintojen sekä korimuotoilun visuaalisesta uudelleenmuokkauksesta kolareiden sattuessa.

Pelimuotoina mukana ovat jo standardiksi muodostuneet Ura-moodi, harjoitteluun sopiva Solo-moodi, mutta myös omaa ajotyyliä eri tavoilla hyödyntävä Cruise-moodi. Xbox Live -verkkomoninpelissä voi ajaa 1 vs 1-pelimuotona tai eksoottisemmassa Crew-moodissa, jossa pelaajat voivat muodostaa joukkueita ja itse kisassa pyytää tiimiläisiään vaikkapa blokkaamaan tiukasti ohitusta yrittävä vastustaja tilanteesta ulos. Crew-moodi onkin ennakolta varsin mielenkiintoinen pelimuoto, sillä vastaavaa ei olla ajopeleissä ennen nähty.

Mukana on lisäksi Show-off -pelimuoto, jossa ajokilpailun sijaan autolla suoritetaan erilaisia show-liikkeitä. Yhdistelemällä ajotemppuja pidemmiksi ketjuiksi tavoitellaan huippupisteitä ja pelimuodon kirkkainta sijaa. Pelimuoto tukee verkossa viittä pelaajaa ja myös yksinpelipisteet on mahdollista lähettää maailmanlaajuisille ranking-listoille.

Monipuolisen ja viimeistellyn näköinen Juiced ilmestyy Xboxille, PlayStation 2:lle ja PC:lle Euroopassa 24. päivä syyskuuta.

Varsin mielenkiintoinen "hybridi" ajopeliksi puolirealistisella konseptillaan. Tsemppiä Acclaimille pelin kaupalliseen menestykseen.
 
Tuli muinnoin väännettyä käytännössä saman firman Lamborghini -pelin demoa joltain OXM:n demolevyltä, ja ainakin vauhtipuoli oli erittäin hyvin kunnossa. Harmi vaan, että Ragen kaaduttua kyseinen peli jäi julkaisematta.
 
PC-demo oli aika kesken, eikä se hirmuisesti vakuuttanut. Hieman samankaltaista menoa kuin NFS: U:ssa, mutta vain tylsempää. Lopullinen versio tulee kuitenkin todennäköisesti olemaan parempi, sen verran buginen ja "hidas" (FPS) demo vielä oli.
 
Joo, hyvältä näyttää.

Kaikki sitten ostaa pelin, että saadaan Acclaim pidettyä pystyssä. Ties vaikka Acclaim tulevaisuudessa tulee julkaisemaan vielä autopelejä, jotka menestyvät paremmin kuin hyvin. :)
Ei sitä ikinä tiedä. ;)

EDIT. Vähän korjasin kirjoitusvirheitä ja tekstin ulkoasua. :)
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Acclaimin Juiced

Eipä tuo demo ainakaan vaikuta kovin kummoiselta. Pelattavana on 1 rata ja 3 autoa, modista Race ja rataan menee aikaa noin 1:20 ja sen voi ajaa joko 1 tai 2 kierroksen kisana.

Tässä miinukset:
- Grafiikka todella tönkön näköistä, ei sahalaitaa, mutta... - en osaa selittää.
- Auto hyppää pois reunakivikosketuksessa.
- Mutkissa voi joko hiljentää, jotta vastustajat ajavat peräkulmaan ja spinnaat tai ajaa kovempaa ja liukua katulamppuja päin.
- Automaattivaihteet rokkaavat, paskarinkiä vedettäessä päällä on kolmonen tai nelonen.
- Ei mitään vauhdintuntua. Tuossa on yksi pidempi suora, jossa nopeutta noin 200 km/h ja näyttää samalta kuin oikeassa elämässä taajamassa ajaminen 50 km/h.

Siinäpä noita, ei mitään erikoista ja uutta, joten melko turha peli.
 
Vastaus: Acclaimin Juiced

Samaa mieltä Rakuunan kanssa, surkea ainakin demon perusteella. Mainitaan vielä, että rata on tylsimpiä videopeleissä koskaan, melkein pyöreä, autot on persoonattomia ja ajettavuus on surkea. Kaiken lisäksi valikossa voi painaa vain auto-mod jolloin autoon lisätään automaattisesti tarrat, spoilerit sun muut sydeemit ja mitään ei saa tehdä ite.

Demon perusteella: Välttäkää!
 
Vastaus: Acclaimin Juiced

Halonhakkaaja sanoi:
Kaiken lisäksi valikossa voi painaa vain auto-mod jolloin autoon lisätään automaattisesti tarrat, spoilerit sun muut sydeemit ja mitään ei saa tehdä ite.
Lopullisessa versiossa on kyllä mielestäni todella monipuolinen auton kustomointi.
 
Vastaus: Acclaimin Juiced

Acclaim on dööd, mutta Juiced on nähtävästi vielä tulossa. Ja tosiaan, lopullisessa versiossa autoa pitäisi pystyä säätämään oikein kunnolla. Jos aivan käsittämättömän keskeneräinen PC-demo mitään kertoo, niin en kyllä ole yllättynyt Xbox-demonkaan heikkoudesta. Vaan kyllä ne ennakoiden mukaan ihan näpsää peliä ovat kehittämässä, tiedä sitten...
 
Vastaus: Acclaimin Juiced

No ei näytä hyvältä. Olkoon kuka vain tekemässä, oliko se THQ(?), mutta pelissä on silti Acclaimin kädenjälki ja siitä ei voi tulla kuin floppi. En muista yhtäkään Craplaimin peliä joka olisi ollut edes lähellä hyvää. Ja lisäksi mietityttää onko Acclaimin johtajalla pätkääkään tervettä järkeä päässä. Siis tässä viittaan siihen miten miekkonen ensin myy Juicedin lisenssin pois, sitten konkurssin jälkeen haluaa ostaa sen takaisin ja päättää vielä palkata saman tiimin uteen yritykseensä, tiimin joka ei tehnyt mitään hyvää. Sillälailla. Vielä tästä parit naurut irtoaa.
 
Vastaus: Acclaimin Juiced

Metacritic

Ei ainakaan vielä hyvältä näytä, listasta puuttuu tietenkin nämä "suurimmat" mediat, kuten Gamespot ja IGN.
 
Ylös Bottom