Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
Käytät vanhentunutta selainta. Kyseinen selain ei pakosti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
No yöunia on eniten vieneet Civilization 3 ja Player Manager Atari ST:llä joskus muinoin. Konsolipuolella ehkä FF7, Skies Of Arcadia ja Shenmuet ovat eniten sotkeneet tenttiviikkoja. DC:n Vanishingin Point aiheutti sellaista vielä kerran tärinää. Ja Bust-a-move, Bombuzal ja kumppanit. Onhan noita.
Tekken 3 ja tag. Varsinkin tekken 3, jota hakkasin varmaa vuoden putkee. Vanhemmilla koneilla amigalla ainakin Sensible world of Soccer 95-96 ja Dune 2 oli sellasia pelejä, että yö unet meni.
Alkuperäinen Civilization 1 PC:llä joskus aikoinaan oli todella vaikeaa jättää kesken. Samankaltaisia oireita on tapahtunut N64:n GoldenEye 007:n parissa, sekä tietenkin PSX/PS2-puolella Metal Gear- ja Final Fantasy-sarjojen parissa.
GTA3 ja MGS2 ovat olleet todellisia univelan aiheuttajia. Monesti niitä tuli pelattua pitkälle yöhön saakka ja sitten aamulla kahdeksan pintaan töihin.
Myös autopelit kuten WRC ja varsinkin GT3 ovat aiheuttaneet samaa.
Vaarallisen addiktoivia pelejä on tullut vastaan vuosien varrella monia kymmeniä. Tällä hetkellä addiktoivin on FFX. Välillä siihen hermostuu, mutta joka ikinen kerta tuskallinen ongelma/vastus selviää pitämällä puolen tunnin tauon ja palaamalla takaisin pelin pariin. Kohta se onkin läpi.
Sain vähän aikaa sitten N64:n ja eipä ole pelaaminen pitkään aikaan ollut näin hauskaa. Ocarina of Timea, Mariota ja Excitebikea on tullut pelattua pitkälle aamuun.