Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Apple iPad (kaikki mallit)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nisupulla
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Apple iPad 2

Kyseessä oli pelin sisäinen, nk. In app purchase. Ja ostoon ei tarvita salasanaa, jos edellisestä ostosta on alle 15 min. Oma teoriani on, että vanhempi on siis ostanut pelin, antanut salasanan siinä yhteydessä, ja lapset ovat saman tien alkaneet tehdä ostoksia pelisovelluksen sisältä.
 
Kyseessä oli pelin sisäinen, nk. In app purchase. Ja ostoon ei tarvita salasanaa, jos edellisestä ostosta on alle 15 min. Oma teoriani on, että vanhempi on siis ostanut pelin, antanut salasanan siinä yhteydessä, ja lapset ovat saman tien alkaneet tehdä ostoksia pelisovelluksen sisältä.

Tuo peli on ilmainen, vain pelin sisällä voi joutua maksamaan. Siinäkin vartissa jos muutaman kerran ostaa jotain, niin pitäs ostokset riittää niin kauan pelissä, et joutuu jälleen pistää jo koodin..ellei oo sit vaan osteltu (klikattu osta nappia kerta toisensa jälkeen, joka ei luulis olevan pidemmänpäälle kovin kiinnostavaa lapselle joka haluaa pelata)...

En oikeen jaksa uskoa jutun olevan noin yksinkertainen mitä jutussa annettiin ymmärtää.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tuo peli on ilmainen, vain pelin sisällä voi joutua maksamaan.
Kyllä, mutta ilmaistauhkaakin ladatessa pitää antaa iTunes-tunnuksen salasana.

En oikeen jaksa uskoa jutun olevan noin yksinkertainen mitä jutussa annettiin ymmärtää.
Testasin tuossa teoriani, ja pahus vieköön, se toimii. Eli tuli ostettua 3,99 euron edestä Smurffi-marjoja (koska se oli halvin pelin sisältä saatava setti). "Ostin" siis tuon ilmaisen Smurfs' Village -pelin App Storesta iPod Touchillani, käynnistin pelin ja menin saman tien pelin sisäiseen kauppaan. Erilaisia marjasettejä oli 3,99-79,99 euron hintahaitarista. Kokeeksi valitsin halvimman, jonka jälkeen tuli Buy- ja Cancel-painikkeet. Painoin Buy ja niin vilahti nelisen euroa Visaltani.

Toistin tilanteen tunnin kuluttua uudestaan ja varmuuden vuoksi vieläpä sammutin iPodin ennen pelin käynnistystä. Tuolla kertaa Buy-napin painamisen jälkeen tuli odotuksieni mukaisesti salasanakysely.

Pidän siis teoriassa hyvinkin mahdollisena sitä, että ...

a) lapset ovat löytäneet pelin sisäisen kaupan heti vartin sisään ja innostuksissaan ostelleet marjoja

tai

b) vanhempi on luullut valtuuttavansa vain yhden oston pelin sisältä, mutta lapset ovat sitten paukutelleet marjaostoksia oikein ämpärikaupalla.

Tosin koska kalleinkin paketti maksoi tuo 79,99 e, yli viiteen tonnin pääsemiseksi on saanut ostella jo 60+ kertaa. Menee ehkä jo hieman teoreettiseksi, ehtisikö noin monta kertaa edes ostosvalintoja tekemään siinä vartin aikana.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tällä tavalla kikkailemalla saadaan myös tuota kolmiulotteisuutta näkymään:

[video=youtube;bBQQEcfkHoE]http://www.youtube.com/watch?v=bBQQEcfkHoE[/video]
 
Vastaus: Apple iPad 2

Jo heti alusta lähtien on ollut selvää tälle tulevan mitä erikoisempia patentteja parantamaan tuota peliohjausta. Taputuksilla mentäessä ei ongelmia ole, mutta kun siirrytään laahaamaan lasipintaa jatkuvalla kosketuksella, alkaa jo katselemaan mitä kolmannet valmistajat ovat asialle keksineet.

Tässä muutamia versioita imukupilla näytön pintaan iskettävistä ohjainapureista, eräänlaisista joystickeista.

Fling - YouTube - Tapped-In: A Joystick for the iPad
Thinkgeek's Joystick-it : YouTube - Thinkgeek's Joystick-it iPad Arcade Stick review

Näistä kahdesta tuo Fling vaikuttaisi jo sellaiselta, jonka voisi hankkia.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tosin koska kalleinkin paketti maksoi tuo 79,99 e, yli viiteen tonnin pääsemiseksi on saanut ostella jo 60+ kertaa. Menee ehkä jo hieman teoreettiseksi, ehtisikö noin monta kertaa edes ostosvalintoja tekemään siinä vartin aikana.

Oudolta tavallaan kuulostaa, mutta tietenkään lasten nopeutta, innokkuutta ja suoriutumista ei kannata aliarvioida. Ne "ehtivät" moneen paikkaan.. ;)

Mutta onko taas järkeä laittaa lastenpeliin n. 80e maksavia paketteja? Tuntuu aika älyttömältä. Harva vanhempi varmaan suostuu maksamaan 80e jostain smurffien marjoista, vaikka lapsi lupaa kysyisi. Tuossa tulevat jo aika monen periaatteet myös mukaan - vaikka sitten vanhemmat olisivat miten hyvätuloisia hyvänsä.

Täällä alkuperäinen juttu (ruotsiksi):
Barnens Ipad-spel kostade 50 000 kr | Nyheter | Aftonbladet

Itse laitoin tuon linkin lähinnä siksi, että vanhemmat ottaisivat myös ne ns. ääriskenaariot laitteen ja pelien kanssa huomioon. Tuostahan (ns. mikromaksulliset pelit lapsille) saisi hyvä jutun tuonne perhe-sivuille, varsinkin jos aihetta jaksaa hieman pöyhiä eteenpäin.. TT teki jo tutkimustakin aiheesta.

**

EDIT: Noihin saa näköjään myös rajoituksia asetuksista, en ollut edes vilkuillut aiemmin.. Hyvä tietää.

Eli Asetukset => Yleiset => Rajoitukset (sille joutuu tekemään salasana-numerot jos "päällä") => OSTOT OHJELMISSA

(Näköjään kaikki rajoitukset ovat ensin "pois päältä" jos ei ole koskaan noita säätänyt.)

**

Tämäkin hyvä muistaa:

"Sovelluksen sisäisiä ostoja voi olla tarjolla sekä ilmaisissa että maksullisissa ohjelmissa. *****Ilmaisia sovelluksen sisäisiä ostoja ei ole saatavilla*****."
( http://support.apple.com/kb/HT4009?viewlocale=fi_FI )
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Apple iPad 2

Uusi erä laitteita on saapunut maahan ja jälleenmyyjille. Stockmann ja saman konsernin Hobby Hall lähettivät varaajille tiedon laitteen saapumisesta.

Itselläkin odottelisi valkoinen 64GB 3G -malli Stockmannilla. 799 euron hintalappu kyllä hieman kylmää, mutta hyväksyntä on saatu jopa perheen suunnittelu- ja sisustusneuvottelukunnalta, joten ehkä kannattaa käyttää tilaisuus hyväkseen :p

Periaattestakaan en osta laitetta "uskovaisten" kaupasta, vaan Stokkalta, että saa pidettyä Stokkan kultapossukerhon statukseni :D. Sama kartellihinta näyttää olevan euron tarkkuudella joka myyjällä, eikä Lontoostakaan ostettuna ero olisi kuin muutama kymppi, joten muualta ostaminen ei juuri lyö leiville.

Seuraavaksi pitänee miettiä minkä suojakuoren hankkisi. Applen oma läpyskä ei ole ihan varauksetonta kiitosta saanut, toisaalta ei sitä haluaisi miksikään konttoristin kansioksikaan naamioida.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Seuraavaksi pitänee miettiä minkä suojakuoren hankkisi. Applen oma läpyskä ei ole ihan varauksetonta kiitosta saanut, toisaalta ei sitä haluaisi miksikään konttoristin kansioksikaan naamioida.

Juuri tätä Applen omaa Smart Coveria voi kyllä ihan varauksettomasti suositella. On erinomainen väline arjen käytössä monella tapaa. Läpyskän avaaminen herättää ruudun samalla sekunnin lyömällä ja surffaaminen voi taas jatkua siitä mihin viimeksi jäätiin. Taakse taitettuna toimii tukena laitetta kannattavalle kädelle tai polvella kulmana näytölle. Esimerkiksi videokuvaamisessa voi läpyskän taas irrottaa vaivattomasti häiritsemästä toimitusta.

Vaikka erittäin funktionaalisesta tuotteesta kysymys, katsellaan tässä samalla myös seuraavia kehitysversioita. Alexander Stubbin kädessä sellainen mielenkiintoinen variaatio näkyi jo heiluvan.

Kuvat napattu Iltalehden sivulta.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Juuri tätä Applen omaa Smart Coveria voi kyllä ihan varauksettomasti suositella.

Ok, otan neuvosta vaarin :). Jotkut ovat kertoneet magneettien olevan turhan löysiä ja suojan tippuvan helposti, tai oikeammin laitteen tippuvan jos yhdistelmästä ottaa väärin kiinni.

Kuulemma lisävarusteena ostettavalla Camera Connection Kit:llä voi laitteeseen liittää muitakin USB-laitteita kuin vain kameran. Tämän avulla USB-näppikset ja jopa headsetit on saatu toimimaan.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Nimenomaan se saranakohdan magneetti on todella vahva ja laitetta saa rajustikin ravistaa et irtoo. Mutta se joka pitää näytön sammuneena, on monen mielestä muka liian heppoinen.


Kamerakitillä muuten onnistuu loistavasti kuvien ja videoiden siirto myös iphonesta ipadiin. Itsekin käytän iPhone 4:sta pääasiallisena kamerana ja ipadiä niiden näyttämiseen. Nyt joutunu ennen laittamaan koneen kautta kuvat... iPhone -> Mac -> iPad...nyt iPhone -> iPad ja moninverroin nopeampaa kun siirtää kymmeniä tai jopa sata kuvaa kerralla verrattuna bt, wlan, s-posti vaihtoehtoihin.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Nimenomaan se saranakohdan magneetti on todella vahva ja laitetta saa rajustikin ravistaa et irtoo. Mutta se joka pitää näytön sammuneena, on monen mielestä muka liian heppoinen.

Ok, eiköhän se sitten oman käytön kestä. Muilta valmistajilta erilaisia suojia on vaikka millä mitalla, mutta jonkin tyylittömän kumikuoren tai kansion käyttäminen vie jotenkin pointin koko vehkeestä.

Itsekin käytän iPhone 4:sta pääasiallisena kamerana ja ipadiä niiden näyttämiseen. Nyt joutunu ennen laittamaan koneen kautta kuvat

Itse taas kuvaan oikealla kameralla, mutta iPadiin ei kuvia ole tarvetta siirtää kuin satunnaisesti katselua varten. Tähän taas DLNA-tuki olisi yleensä paras ratkaisu. Yleisöesityksiin PS3 on paljon parempi, ja osaa hyödyntää myös DLNA:n kautta jaettuja kuvia suoraan.

Muistikorttipaikan, USB- ja DLNA-tuen puuttuminen vievät ainakin omissa silmissä uskottavuutta laitteelta multimediakäytössä. Mukana on jokin "home share"-nimellä kulkeva jako-ominaisuus, mutta se vaikuttaisi olevan kytköksissä kammottavaan iTunesiin. Storesta löytynee alun toista läjää erilaisia DLNA-viritelmiä, mutta irralliset sovellukset tuohon käyttöön tuntuvat jotenkin hölmöltä.

Applekin voisi joskus hellittää tuosta "not invented here"-syndroomastaan ja käyttää muun maailman jo hyväksi havaitsemia tapoja ja teknologioita. Pyörän keksiminen uudestaan hieman kulmikkaampana ei tuo käyttäjille mitään lisäarvoa.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tuo se lisäarvoa siinä vaiheessa kun talo on täynnä Applen laitteita. iPhonet, Apple tv:eet, erilaiset macit, Applen wlan tukiasemat jne...

Siinävaiheessa ne applen suljetut systeemit pelaa kuin unelma, ja huomattavasti paremmin ja varmemmin kuin yleiset "tavat ja teknologiat"..sen olen tässä Apple maailmassa vaan huomannut. Siinävaiheessa kun tuohon Apple ketjuun tulee särö, niin kaikki on yhtä h**vettiä ja mikään ei toimi. :D

Apple on kyllä mitä luultavammin tuon jollain tasolla suunnitellutkin noin..Itsellä lähti yhdestä koneesta jonka ostin kakkos koneeksi...nyt on 3 mäkkiä, 2iphonea, ipad ja tulossa airport extreme ja kaikki pelaa aivan saumattomasti yhteen...Samaan ketjuun välillä liitettävä Win7 kone on ihan tuskaa saada toimimaan tuossa.

Mielikuva tästä? Apple on hyvä, helppo ja toimiva...vaikka todellisuudessa ne johtuu vain applen jutuista mitä muut koneet ei tue. Tämän harhaanjohtavan mielikuvan takia seuraavakin laite on herkästi Apple monella ihmisellä, ja sit koko talo on niitä täynnä.

Näin saadaan pikkuhiljaa "uskonlahkomeininki" koko perheeseen ja sitä kautta enemmän laitteita ja tuotteita kaupaksi. Siihenhän koko Apple perustuu. Ulkopuoliset vihaa, ja "sisällä" olevat rakastaa ja uskovat kaiken mitä Apple osaa markkinoida jopa harhaanjohtavasti ihmisten sitä tiedostamatta. :)
 
Vastaus: Apple iPad 2

Eilen hain laitteen ja ilta meni siihen tutustuessa. Ensivaikutelmassa samanlaiset fiilikset Nisupullan kanssa; käyttöönotto ja alkuvalmistelut voisivat olla hieman hiotumpia ja mukana tulla edes joku ohje, sillä vähänkään ummikompi ei tuon kanssa pitkälle pääse.

Omalla kohdalla eniten ihmetystä aiheutti laturipalapeli. Ensin ihmettelin, että eikö tässä mukana tule laturin johtoa ollenkaan ennenkuin tajusin, että laturi piti askarrella mukana tulleista palikoista. Mitähän tässäkin on Cupertinon hipster-insinöörien päässä liikkunut?

Storen tarjonnasta on tähän mennessä eniten vaikuttanut sosiaalisen ja tavallisen median seuraamiseen tarkoitettu Flipboard. Melkoisen vaikuttava mashup-sovellus, joka hyödyntää hienosti laitteen potentiaalin. Jo nyt voin sanoa tämän kuuluvan jokaisen iPad omistajan pakkohankintoihin.

http://itunes.apple.com/fi/app/flipboard/id358801284?mt=8
 
Vastaus: Apple iPad 2

Ensin ihmettelin, että eikö tässä mukana tule laturin johtoa ollenkaan ennenkuin tajusin, että laturi piti askarrella mukana tulleista palikoista. Mitähän tässäkin on Cupertinon hipster-insinöörien päässä liikkunut.
Mimmoinen laturi siinä oikein tuli? Esim. Macbook Pron laturi on sellainen, että laturissa on erillinen, irrotettava verkkovirtaan menevä johto, ja mukana tulee erilaisia vaihtoehtoja töpselistä riippuen. Minusta se on aika kätevää. Itse laturiosa siis universaali, mutta siihen saa maasta riippuen laittaa sitten itselleen sopivan virtapiuhan.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Mimmoinen laturi siinä oikein tuli?

Kaksi muovipalikkaa, joista toinen menee seinäpistokkeeseen, toisen tarkoitusta ihmettelin, sillä siinä oli USB-portti, mutta muuten se oli kovin vieraanoloinen pulikka. Lisäksi tietysti normaali USB-applerimpulaliitin -piuha.

Nuo muovipalikat piti siis yhdistää, että siitä sai laturin, johon USB-piuha kiinnitetään. USB-osa siis universaali ja seinäpistoke-palikka vaihtelee maittain. Seinäpistoketta ei tosin saa ostaa erikseen, joten matkailukäytössä tuosta ei ole mitään hyötyä.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Kaksi muovipalikkaa, joista toinen menee seinäpistokkeeseen, toisen tarkoitusta ihmettelin, sillä siinä oli USB-portti, mutta muuten se oli kovin vieraanoloinen pulikka. Lisäksi tietysti normaali USB-applerimpulaliitin -piuha.
Eli siis tällainen?

[video=youtube;FOhZu--0ERM]http://www.youtube.com/watch?v=FOhZu--0ERM[/video]

Näytti aika lailla MBP:n laturilta pienoiskoossa. Se USB-porttihan on siinä laturiosassa ihan sitä varten, että voi ladata laitteita ilman tietokonetta, eli suoraan verkkovirralla. Ja jos ei koe tarvitsevansa johtoa, ts. kytkee laturin suoraan pistokkeeseen, voi käyttää sitä pelkkää "pistokeosaa" laturissa. Ei tuossa minusta mitään omituista ole.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Ja jos ei koe tarvitsevansa johtoa, ts. kytkee laturin suoraan pistokkeeseen, voi käyttää sitä pelkkää "pistokeosaa" laturissa. Ei tuossa minusta mitään omituista ole.

Ei ollut sama, eikä toimi ilman, että koko höskä on koottuna. Seinälaturi siis vaatii nuo kaikki mukaan, eikä seinäpistoketta voi käyttää mihinkään ilman USB-palikkaa ja -johtoa.

Mukana ei siis tullut lainkaan virtajohtoa.

Tällainen laite on kyseessä:

ipad2-usb-charger-eu.jpg
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tuollainen viritelmä, juu, mutta se ei toimi ilman, että koko höskä on koottuna.
Tuon videon perusteella minusta näytti siltä, että senkus liittää mukana tulleen USB-kaapelin laturiin ja laturin seinään. Lopuksi vielä tietysti itse iPad USB-letkun toiseen päähän. Ei kuulosta erityisen vaativalta "kokoamiselta". Vai olenko ihan hakoteillä?

Tosin jos tarvitsee sitä "jatkojohtoa", pitää laturista ottaa pistokeosa pois ja vaihtaa letku tilalle.

Update! Okei, tuo kuva selvensi. Eli ilmeisesti EU-malli on hieman erilainen. Check.
 
Vastaus: Apple iPad 2

Tuon videon perusteella minusta näytti siltä, että senkus liittää mukana tulleen USB-kaapelin laturiin ja laturin seinään

Katsoin videon vasta kun olin kirjoittanut vastauksen, eli ei ollut samanlainen laturi kyseessä. Videolla esitellään erikseen ostettava laturipaketti, mutta mukana tuleva on erilainen, ja kuva tuossa yllä.

Lisäkritiikkinä laturiin myös se, että johto on naurettavan lyhyt kun huomioidaan että sen pitää yltää yleensä lattian rajassa olevaan pistokkeeseen. Säästö se on pienikin säästö :rolleyes: Jonkinmoinen telakka lienee pakko hankkia latausmukavuuden takia. Omiin kouriin Apple-liitin tuntuu niin heppoiselta, että pelkäsin jo rikkovani sen kun tungin sitä ensimmäistä kertaa laitteeseen :D

Apple kuitenkin ratsastaa käytettävyyden valkoisella hevosella, joten tällaiset asiat tuntuvat kovin kummallisilta. Laturin kokoaminen osista ei ole kovin käyttäjäystävällistä vaikka osia ei montaa olekaan.
 
Ylös Bottom