Vastaus: Castlevania: Lords of Shadow [PS3]
Hieno peli tämä Uncharted kolmonen. Oikein nätin näköinen tapaus myös, jos kehnoja kasvoanimaatioita ei oteta huomioon. Siis kun edellisissä osissa hahmojen kasvotkin ilmeikkyydessään olivat oikein ilo silmälle maisemien ohella. Noita huonoja puolia voisi listata vielä lisääkin, mutta mitä turhia, kun eivät ne minua loppujen lopuksi nin paljon häirinneet. Nimittäin, ne asiat jotka tekivät pelistä hyvän olivat niin hiottuja, että säännöllinen muu tason notkahtelu ei päässyt oikeastaan haittaamaan, kun tiesi nurkan takana kuitenkin taas odottavan uuden onnistumisen.
Tuo pahamaineinen kameran nykiminen muuten sopi mielestäni peliin. Se jotenkin tavallaan toi peliin sitä siellä olemisen tuntua. Kun ottaa huomioon minkälaisissa maisemissa välillä mennään, niin tuon kameran eloisuuden käyttämisen voisi jopa luokitella oivallukseksi. Tälläisia tuntemuksia siis tuoreeltaan läpipeluun jälkeen. Saattaisin jopa tältä pohjalta arvostaa peliä 8/10:n pisteytyksellä. Voihan se tietenkin olla, että seuraavana päivänä manaan pelin syvimpään helvettiin, mutta tällä mennään tänään.
Vielä mussutusta pelin lopusta, sekä tulevasta jatko-osa ja DLC vyörystä. Vaikka monet tarinan säikeiden lopputulokset olivat ennustettavissa tai lähes arvattavissa jo hyvissä ajoin, oli päätöspisteessä tapahtuva tuttu ja turvallinen tiivistys ihan hyväksyttävissä kaikesta huolimatta. Niin ja ennen kaikkea se oli sitä sopivan tuttua ja turvallista.

Jäi vain mietityttämään lopputekstien aikana ja erityisesti niiden jälkeen, että mihin ihmeen suuntaan tarinaa voi enää laajentaa tai viedä, ilman että lopputulos ei ole kauheaa p*skaa? Olisi nimittäin vaihteeksi mukava yllättyä näiden laajennuksiksi naamioitujen rahastusten ja jatko-osa hukkapätkien suhteen.
Ps. Vitsailin vain alussa. Kyllä minä tiesin pelaavani God of War 4:sta.
