Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Driveclub & Driveclub Bikes - Nettiominaisuudet suljetaan 31.3.2020

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Haaso
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Mielenkiintoinen ja hyvä tuo uusi team time trial pelimuoto. Hyvän siitä tekee jo pelkästään se, että siinä muut ei voi kiilata toisia jatkuvasti kylkeen kun muut on haamuja, pystyy jokainen keskittyyn siihen oman kierrosaikansa parantamiseen. Tuota pelimuotoa tulee kyllä ajettua varmasti.

Jep itselle huomattavasti mielenkiintoisempaa kuin online kisat. Ylipäätään varsinaiset kilpailut on mun makuun heikoin lenkki koko pelissä, joko kuminauhaa tai romurallia.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Katselmusta Nakasendon vuoristomutkiin
[video=youtube_share;5ymgIladW3Q]http://youtu.be/5ymgIladW3Q[/video]

Arvaa taustamusiikin alkuperä!
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Maksullista/ season pass dlc:tä myöhemmin tässä kuussa:

[video=youtube_share;0RSbShYtp3Q]http://youtu.be/0RSbShYtp3Q[/video]

Tulossa siis neljä Lamborghinia: Veneno, Aventador, Huracán, Gallardo ja niille oma kiertueensa viiden trophyn kera.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Saapa nähdä, miten Pcars-simulaatio ottaa haltuunsa. Tuskin on sitten enää asiaa Driveclubin puolelle, muuten kuin kruisailumielessä.

Edit: Nimittäin yksi harvoin mainittu etu DC:ssa on puolellaan. Pelissä pääsee ajamaan ällistyttävän nopeasti.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Olen pelaillut nyt jonkin aikaa ja fiilis on enimmäkseen positiivinen. Tuntuma ohjaimella on yllättävän hyvä. Sopivasti arcade, mutta ei kuitenkaan pitele kädestä ja haastetta riittää. Autot reagoivat ohjausliikkeisiin hyvin, mutta antaa anteeksi nykivää ohjausta. Ratillahan tätä mieluiten pelaisi, mutta käytännön ja rahallisista syistä en sellaista ajatellut hankkia, ainakaan tähän hätään. Edellinen pelaamani oikea autopeli konsolilla on GT5 ja sen ajotuntuma oli selvästi huonompi.

Muualta olen lueskellut kehnosta tekoälystä, mutta en tuosta merkittävää moitittavaa ole vielä löytänyt. Ehkä lievä agressivisuus on enemmän haitaksi nopeammilla autoilla.

Jos jotaina hieman kaipailen, niin jonkinlainen uramoodi olisi ollut ihan kiva. Nyt ajamaan pääsee kyllä kivan nopeasti, mutta autojen avaamisessa ei ole sellaista saavuttamisen tuntua. Turismon suola on aina ollut se eri vaihtoehtojen puntarointi ja autojen ostelu eri luokkiin. Se meni tosin jo vähän liiankin pitkälle ja se antoi avaimet sotkea kisailun balanssin totaalisesti. Jokin välimalli olisi mielestäni paras. Dirtissä oli muistaakseni aika toimiva systeemi.

Ja todetaan nyt vielä, että onhan tuo peli aivan mahtavan kaunista katseltavaa. Etenkin sadekeli on leuat loksauttava kokemus.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

onko nää kaikki nyky pelit tämmöstä rahastusta,pelin ostamalla saat online pelin,puolet autoista ja 1/4 osan yksinpeli kisoista?
ei mua ainakaan huvita laittaa satasia yhteen peliin saadakseni koko pelin käyttöön.päivityksinä tulevat erikseen ostettavat yksinpelikisat on kumminkin pakko ladata vaikka en niitä ikänä tule ostamaan,järkevää täytellä kiintolevyä yli 6 gigan turhilla päivityksillä.
tulee ikävä ps1 aikoja kun kaupasta pelin ostamalla sait koko pelin,etkä pientä maistiaista siitä.

onhan se sadekeli ominaisuuskin hieno,mutta tarttisko sitä nyt yhdeksän online peliä kymmenestä olla sadekeliä,vielä kun kamera toteutus on kussut ja sadekelillä ainoo kuvakulma millä näkee kunnolla ajaa on se auton sisältä oleva,jossa siinäkin maisema jää hyvin pieneksi kun puolet ruudusta täyttää koelauta ja neljäsosan a-pilarit.onhan se sisältä oleva näkymä ehkä realistisin,mutta mitä niillä muilla kuvakulmilla tekee kun ne on suurimmassa osassa kisoja lähes käyttökelvottomia.

jotkut ilmeisesti keksinyt online peliin hyvän huijauskeinon,sillon tällön kisoissa joku tietty auto vetää koko kisan haamuautona,ajaa toisten autojen läpi eikä kukaan voi törmätä siihen :rolleyes:

noh,eihän tätä pakko ole pelata,mutta kerroinpa oman mielipiteeni...
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Satasia? Pelin saa noin 30euroon ja season pass tais olla 25e, eli 55e. Eli normi peliä halvempi hinta ja saat sillä kaiken.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Ja kisapaketit on yksistään 2 - 6€ välillä ja kaikkia ei tarvitse edes hankkia, koska kisoja pelissä riittää.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

onko nää kaikki nyky pelit tämmöstä rahastusta,pelin ostamalla saat online pelin,puolet autoista ja 1/4 osan yksinpeli kisoista?.

Onhan tässä nyt ilmaistakin sisältöä ihan kokonaisen pelin verran.

tulee ikävä ps1 aikoja kun kaupasta pelin ostamalla sait koko pelin,etkä pientä maistiaista siitä.

PS1 aikana pelin sisältö oli juuri se, mitä aikanaan kaupasta ostit. Nykyään sitä kuitenkin lähes poikkeuksetta tulee peleihin lisää. Ja paljon myös ilmaisena (päivitystenkään tekeminen ei ole ilmaista).

edit: Se maksullinen sisältö, joka näkyy in-game on siis jälkeenpäin tehtyä (ainakin julkaistua) ja peliä kehitetään edelleen. Aika naiivia odottaa saavansa kaiken ilmaiseksi, minkä tekemiseen palaa koko ajan rahaa.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

onko nää kaikki nyky pelit tämmöstä rahastusta,pelin ostamalla saat online pelin,puolet autoista ja 1/4 osan yksinpeli kisoista?
ei mua ainakaan huvita laittaa satasia yhteen peliin saadakseni koko pelin käyttöön.päivityksinä tulevat erikseen ostettavat yksinpelikisat on kumminkin pakko ladata vaikka en niitä ikänä tule ostamaan,järkevää täytellä kiintolevyä yli 6 gigan turhilla päivityksillä.
Driveclubin päivitykset ovat paljon muutakin kuin pelkästään (maksullista) lisäsisältöä. Katsomalla Driveclubin DLC-julkaisuaikataulua näkee, että esim. kaikki uudet radat ja toistakymmentä uutta autoa ovat kaikille maksuttomia. Uudet eventit itsessään tuskin vievät paljoakaan tilaa; niissä on karkeasti määriteltynä vain, että pelimuoto, käytettävät autot, tavoitteet jne. Maksullisten autojen automallit pintakuvioineen ja äänineen vievät jonkin verran enemmän, mutta väitän silti, että suurin osa päivityksien datasta menee noihin ihan koodikorjauksiin ja uusiin ratoihin.

tulee ikävä ps1 aikoja kun kaupasta pelin ostamalla sait koko pelin,etkä pientä maistiaista siitä.
Lisäsisältö ja päivitykset ovat kaksiteräinen miekka; ne voivat olla todella hyviä asioita ja parantaa niin pelikokemusta kuin myyntiäkin, mutta ne voivat myös jättää hyvin happaman maun keskeneräisenä julkaistusta pelistä. Sitä paitsi pelien kompleksisuus on moni(kymme)nkertaistunut PS1-ajoista. Moderni AAA-peli on jo useita miljoonia rivejä koodia, joten sinne ihan jo todennäköisyyksienkin mukaan lipsuu kymmeniä, satoja, ellei jopa tuhansia koodivirheitäkin. Esimerkkeinä voidaan ottaa vaikka Assassin's Creed: Unity, jossa pelkästään se että hahmo osaa nyt myös hiipiä kyyryssä, vaati muutoksia n. kuuteen miljoonaan koodiriviin.

The protagonist in Assassin's Creed Unity can crouch at will, making him something of a god-like figure in Ubisoft's ongoing rewrite of history. Arno traverses a dense and dirty recreation of 18th-century Paris, packed with jostling citizens screaming for a revolution. But as massive as the city is, with the Notre Dame de Paris looming over pockets of opulent residences and rain-slick squalor, the game's struggles happen on a small scale, crouched close to the ground.

"The engine was ... I mean, we rewrote like 6 million lines of code for this," says Alex Amancio, the creative director who speaks for the work of ten different Ubisoft studios. "It's not a joke."
Se on siis enemmän kuin vaikka Windows NT 3.1:ssä (n. 5 miljoonaa riviä koodia) aikanaan, ja tuossa puhutaan sentään kokonaisesta käyttöjärjestelmästä. (Lisää mittasuhteita voi katsella tästä taulukosta. Samaisesta taulukosta näkee mm. että edellisen sukupolven peleissä käytetty CryEngine 2 -pelimoottori on sen rapiat miljoona riviä.)

NASAlle kelpaavassa koodissakin on n. 0,1 virhettä tuhatta koodiriviä kohden, eli miljoonaan riviin mahtuu jo 100 bugimahdollisuutta. Ja todennäköisesti virheiden todennäköisyys on peleissä paljon suurempikin, sillä esim. Windows XP:ssä se oli 0,5 virhettä per 1 000 riviä koodia - eli viisi kertaa enemmän.

Some of the cleanest software ever written—containing fewer than 0.1 errors per 1,000 lines of source code—has come out of NASA's Software Assurance Technology Centre in Greenbelt, Maryland. But no commercial organisation could afford such an amount of scrutiny and testing. Microsoft, for instance, reckons to find 10-20 defects per 1,000 lines of code during its in-house testing, and to whittle that down to 0.5 per 1,000 lines by the time the software is released to the public.
Joten jos päivityksiä ei julkaistaisi, siellä lymyilisi aikamoinen määrä eritasoisia bugeja aikojen loppuun asti. Eli vaikka kehitys- ja testaustyökalut totta kai kehittyvät, myös pelien sisäinen kompleksisuus kasvaa. Eikä kaikkia virheitä voida löytää parhaallakaan testauksella, jos ne esimerkiksi aiheutuvat konsolin käyttöjärjestelmän päivityksestä, joka julkaistaan itse pelin jälkeen. Joten jos haluaa edelleen pelata aina vain hienompia/monipuolisempia/näyttävämpiä/laajempia/whatnot videopelejä moderneilla laitteilla, on päivityksiin yksinkertaisesti totuttava.

Selvästi umpibugisena tai muuten vaan keskeneräisenä julkaistuja pelejä saa ja kannattaakin silti moittia tai vaikka boikotoidakin, mutta kannattaa myös huomioida se, että päivitykset voivat muuttaa pelin huomattavasti paremmaksi kuin mitä tuote oli julkaisussa. Driveclub on tästä erinomainen esimerkki.

onhan se sadekeli ominaisuuskin hieno,mutta tarttisko sitä nyt yhdeksän online peliä kymmenestä olla sadekeliä,vielä kun kamera toteutus on kussut ja sadekelillä ainoo kuvakulma millä näkee kunnolla ajaa on se auton sisältä oleva,jossa siinäkin maisema jää hyvin pieneksi kun puolet ruudusta täyttää koelauta ja neljäsosan a-pilarit.
Privaattilobbyt ovat tulossa jossain vaiheessa (mutta eivät vielä maaliskuun päivityksessä), joten silloin päässee paremmin valitsemaan, millaisia kisoja ja kenen kanssa. Näin sanoi pelin Game Director tänään Twitterissä:

@geronimo_73 Replays will be in this months update. Private lobbies are still in progress.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Vau! Kiitos noista kooditiedoista TT-2k. Antaa hieman perspektiiviä aikaan nyt vrt. aikaan silloin joskus.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Hinta on mielestäni se vähiten kitisemisen arvoinen asia tämän pelin kohdalla. Plussalaiselle 25+25€ ja sillä saa kaiken nykyisen sekä tulevan sisällön. Eli silti vähemmän kuin normi uutuuspeli. Ja ilman maksullisiakin delsuja tässä on aika paljon pelattavaa, kun ne kaksi ensimmäistä annettiin kaikille maksutta serveriongelmien takia.

Pystyykö tässä muuten liittymään useampaan klubiin samaan aikaan? Vai olenko "lukittuna" omaani? Pitäisi saada klubipisteitä, mutta ei onnistu ilman toista jäsentä. (Liittyä toki saa. :) Tsekkaa peliseuraketju.)
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Maaliskuun päivitys eli v1.12 julkaistaan ensi viikolla. Isoin juttu varmaankin on replayt, eli kilpailun jälkeen tulevat uusinnat. Ja mikä hienointa, Photo Modeen voi hypätä koska tahansa uusinnan aikana. Myös sääefektejä kohennetaan mm. lämpöväreilyn muodossa. Muutoksia on tehty myös driftaukseen ja siihen, miten auto käyttäytyy radalta livettyään.

Full details of Update 1.12:

» Adds Replays to the game for all Single Events and Tours. You can now save a Replay at the end of any single player event and view it later from the Replays section.
» Photomode can be used from within a Replay at any point.
» Introduces a new Driver Level 50 reward: You can now unlock the Ferrari 599XX Evoluzione for your Garage!
» Refines Drift Mode scoring to increase the points scored for momentum, control and staying on the track.
» Adjusts the drag reduction when veering off road, so that accidentally leaving the track slows you down more gradually.
» Adjusts the drag penalty on world collisions, to remove the possibility of gaining any advantage after colliding with a wall.
» Adds the option to control screen brightness in-game (new Display Option).
» Adds the option to change the volume levels on individual SFX channels (new Audio options in Settings).
» Adds the option to make the AI opponents in a Single Event drive in the same car as the one the player chooses.
» Adds the option to select factory paint jobs for AI opponents (new Display Option).
» Removes the voicechat icon for any player you have chosen to mute in Multiplayer while you are driving.
» Adds new categories for downloaded Livery Packs within the Bonus Designs in Customisation.
» Adds status information about friends playing DRIVECLUB™ to the Social Hub.
» Immediately centres the camera view behind the car automatically whenever you reset to the track.
» Adds support for live streaming via Twitch and Ustream while playing Multiplayer.
» Improves the atmospheric visual effects further by improving heathaze and introducing mirages, which are visible on the road when light is refracted by hot air.
» Includes more minor bug fixes, performance improvements and usability tweaks.

Update 1.12 Add-ons (coming to PlayStation®Store March 24-26):

» Adds support for the Peugeot Onyx Concept, coming to PlayStation®Store as a free download.
» Adds support for the Lamborghini Expansion Pack, coming to PlayStation®Store as a premium/Season Pass add-on.
» The Lamborghini Car Pack includes: Lamborghini Aventador LP 720-4 50° Anniversario, Lamborghini Huracán LP 610-4, Lamborghini Gallardo LP 570-4 Squadra Corse and Lamborghini Veneno.
» The Lamborghini Tour Pack includes 10 new Events and 5 new Trophies.
» Adds support for the Pacesetter Tour Pack, coming to PlayStation®Store as a premium/Season Pass add-on.
» The Pacesetter Tour Pack includes 12 new Events and 5 new Trophies.
» Adds support for 2 new livery packs, coming to PlayStation®Store as a premium/Season Pass add-on. Each Livery Pack contains 5 new livery patterns to customise your cars with.


Lähde: Facebook (Driveclub)
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Lievittää tämä edes vähän project carsin siirtymistä. Replayt on todellakin odotettu. Nuo muut päivityksen tulee ensi viikolla mutta uudet tour packit ja autot n. 2 viikon päästä. Lambojen lisäksi saa tuon Ferrari 599:n yleiseen käyttöön, hyvä juttu.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Meneekö toi niin, että replay pitää ensin tallentaa ja sitten katsoa se tallenne valikoista. Typerää, jos se noin hankalasti on tehty.
 
Vastaus: Driveclub - Säätilat lisätty, Plus Editionista ei tietoakaan

Meneekö toi niin, että replay pitää ensin tallentaa ja sitten katsoa se tallenne valikoista. Typerää, jos se noin hankalasti on tehty.
Kysyin asiaa suoraan Rushy33:lta, ja vastaus oli iloinen:

@tontsa They can be watched immediately.
Voi siis katsoa suoraan kisan jälkeen.

Lähde: Twitter (@Rushy33)
 
Ylös Bottom