Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jryi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Oli kyllä hyvää settiä EA:lta.

BF1: peli on kokoajan näyttänyt hyvältä, mutta ei mulla riitä hermot kuolla 2000000 kertaa yhtä tappoa vastaan, koska taidot ei riitä, joten ei ole tullut ostettua. Nyt kuitenkin talvikartat näytti niin huikeilta, että alkoi ihan oikeasti ostohousuja väpättämään.

Madden, ei ole meikäläisen peli, mutta hyvältä näytti.

Fifa: paljon pikku juttuja joita olen kaivannut. Eli yleisö on paremmin mukana, näyttää paremmalta, kentän kunto muuttuu jne. Keskityksiin tulee uudistuksia jne. Valitettavasti Alex Hunter on edelleen ilmeisesti ainut vaihtoehto. Eli ei 2k tyyppisesti itse valittavissa pelipaikkaa, ulkonäköä ja nimeä, mikä on mielestäni edelleen iso miinus.

NFS: täytyy sanoa, että miten tuo edellisen sateinen kaupunki sai näyttämään pelin fotorealistisemmalta, kuin tämä uusi? Ei tämä huonolta toki näyttänyt. Pisti silmään vain se, että autot hajoavat kaikki samalla tavalla aina osumasta riippumatta, puskuri repsottaa ilmalennossakin todella typerästi jne.
Lisäksi näytti vähän siltä, että nuo väistelyt palavien autojen lomassa jne on scriptattu aina samalla tavalla.
Mutta ideana oikein kiva, pääsee leffastunttien fiilikseen tekemään överi takaa-ajoja jne. Kivemmalta vaikuttaa, kuin edellinen NFS.

A Way Out: vaikutti aivan mielipuolisen kovalta peliltä ja uudenlaiselta. Itsellä puuttuu vain kaveri joka pelaisi (ylipäätään mitään), niin tuskin ostan, mutta erittäin innolla seuraan. Tykkäisin vankilapaosta!

NBA live: Ei kyllä mennä mun makuun yhtään oikeaan suuntaan, kun tuodaan katukoris jne mukaan. Aninaatioilta jne jopa tässä missä pelikuvaa ei ollut, näytti jotenkin vaisummalta kuin edes 2K:n viimevuotinen. Positiivisilla ohituksilla kuitenkin tuota kahden tatin kontrollia odotan.

Star Wars: ei ole mulle, joten ei kommenttia.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Sellainen EA tilaisuus, ei mitään uutta ja mielenkiintoista. Tottakai battlefront 2 tulee hommattua mutta sen lisäksi oli todellinen pohjanoteeraus vuosiin.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Pari asiaa tuolla itselleni oli. Maddeniin olen toivonut jo pidempään jotain yhden pelaajan ohjattavuutta, jota ymmärtääkseni ei urana tuossa ole. En toki täyttä hintaa maksa, mutta voi harkita nyt sitten tarjouksista tuota. Lisäksi SW BF2 herätti hieman mielenkiintoa, mutta nuo ilmaiset lisäsisällöt ja suuremmat määrät sisältöä pelissä julkaisussa uskon tasan sitten kun itse sen näen. SW BF1 oli niin iso pettymys ja naurettava rahastus EA:lta. Muuten ei napostellut oikein mikään, Fifa menee testiin EA Accessissa ja ostoon jos tuntuu uudelta/riittävän kiinnostavalta. Muuten show oli aikas plääh.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Itselle oli vähän köyhä tapaus tuo EA:n tilaisuus. Ainoa peli mikä herätti todella mielenkiinnon oli tuo A Way Out.

Battlefront 2 taitaa tällä kertaa jäädä kaupan hyllylle vaikka dlc taitavatkin olla ilmaisia. Ykkösosaa ei aikoinaan kauaa jaksanut tahkota ja samat fiilikset tämänkin kanssa.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Tilaisuuden parasta antia oli odotetusti Battlefront 2. Trailerin ja multiplayer pelivideon katsottuani suuntasin samantien Playstation Storeen ja laitoin ja maksoin ennakkotilauksen STAR WARS™ Battlefront™ II: Elite Trooper Deluxe Editionista. Suurin syy valita tuo deluxe oli, että pääsen pelaamaan 3 päivää aikaisemmin kuin "normi" versioilla. Enää 154 päivää odotusta :D
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Odotin, että siitä viime E3 julkaistusta EA Original pelistä nimeltään FE olisi julkaistu tai kerrottu jotain lisää, kun se on vuoden verran pitänyt täyttä hiljaisuutta. Onkohan pelin kehitys sitten jäänyt vähän vaisuksi tai siinä ilmennyt jotain ongelmia? Itse kehittäjät twiitasivat tunti sitten, että pelinjulkistuksesta on jo vuosi ja pelinkehitys on mennyt mahtavasti!

Oli ehkä jopa odotuksia huonompi tilaisuus EA:lta, vaikka lähtökohta oli muutenkin aika neutraali. Co-op pelille iso peukku, lavalla nähtiin Shivakamini Somakandarkram eli Janina Gavankar, NFS sentään tarjosi jotain näyttävyyttä sekä menoa, mutta jotenkin ei tuota content creator/twitch touhua jaksaisi näissä tilaisuuksissa katsella. Shown flow oli ehkä jopa EA:n tilaisuuksien mittapuulla vähän pielessä, itse pelit nyt tietää mitä ne on. No onneksi loput pressitilaisuudet tulevat olemaan viihdyttäviä, ehkä sitä PC Gamer-tilaisuutta lukuunottamatta.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Biowaren tuore ip nosti kyllä lisämielenkiintoa huomiselle. Vankilakamujen settikin yllättävä, mutta mitenköhän parittavat yhteistyöskentelyt tuntemattomien kesken. Perseilyksihän se menee kuitenkin. :)

Battlefront 2 näytti odotetun hyvältä, mutta saadaanko moninpeliin sitä magnetismia vai ei. Yksinpelistä en odota mitään kummoisia, mutta hyvä että on mukana.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Biowaren tuore ip nosti kyllä lisämielenkiintoa huomiselle. Vankilakamujen settikin yllättävä, mutta mitenköhän parittavat yhteistyöskentelyt tuntemattomien kesken. Perseilyksihän se menee kuitenkin. :)

Battlefront 2 näytti odotetun hyvältä, mutta saadaanko moninpeliin sitä magnetismia vai ei. Yksinpelistä en odota mitään kummoisia, mutta hyvä että on mukana.

Itse ymmärsin, ettei tuollaista randomien kanssa pelaamisen mahdollisuutta edes ole. Vaan kaverisi kanssa ainoastaan. Tosin mikäpä estää lisäämästä sitä randomia esim pleikalla kaverilistalle ja ei kun pelaamaan :D

Parempi toki noin, ettei voi edes pelata randomien kanssa. Ja ilmeisesti tosiaan yksin ei tuota voi pelata ollenkaan, joten pakko cooppia :)
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Luulisi että mukana on se online hakukin jo ihan myyntienkin kannalta.

Mielestäni tuollainen pilaisi pelin. Ei tuo voi millään toimia randomien kanssa. Toki tämä vain oma mielipiteeni, mutta toivon, että asia todellakin on näin. Toisaalta eihän sitä ominaisuutta olisi pakko käyttää, joten :D
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Yleensä tulee katsottua EA:n, Ubin ja Sonyn pressitilaisuudet, mutta tänä vuonna on pakko katsoa myös Microsoftin pressitilaisuus. On tuo Project Scorpio sen verran kiinnostava.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Battlefront 2 oli ainoa mikä EA:ltä kiinnosti, harmiko heillä on Sonyn kanssa markkinointi sopparit niin olisi kiva nähdä pelikuvaa juurikin Scorpiolla.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Rockstar Red Dead Redemption 2 , Call Of Duty ww2 . Nuo kaksi itseäni kiinnostaa varsinkin rockstar koska he tekevät harvoin huonoja pelejä ja call of duty ww2 ihan pelkän teeman takia.

Eniten kyllä jännittää tuo Xbox Scorpio minkälainen mahtaa olla
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Oho, huhuilevat NeoGaffissa Monster Hunter Worldsiä ajastetuksi Xbox yksinoikeudeksi. Iso uutinen ilman yksinoikeuttakin.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Mistäs voi seurailla MS:n XBOX settiä?
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Olipa kehno pressitilaisuus Microsoftilta. Alku oli mielestäni todella vahva: uuden konsolin esittely ja tähän perään Metro julkistus, mikä oli kiistatta kiinnostavin esitys koko tilaisuudessa. Tämän myötä Xbox One X:n hankinta ei ole vielä kokonaan pois suljettu, vaikka uuden PC:n hankinta kuulostaa houkuttelevammalta. Valitettavasti seuraavat ~80 minuuttia olikin enemmän tai vähemmän snooze festia. Sinänsä Microsoftin 1st party tuotannon köyhä anti ei tullut yllätyksenä, mutta kyllä tuo silti hieman ihmetyttää. Suurin ihmetyksen aihe oli Crackdown 3, joka toi vahvoja Saints Row 4 viboja - ja tämä ei ole kehu.
 
Vastaus: E3 2017 13.-15. kesäkuuta Los Angelesissa

Mielestäni onnistunut pressi Microsoftilta. Pelejä, pelejä ja vielä lisää pelejä - eikä mitään pitkiä puheita vrt. edelliseen pressiin. :) Uusi konsoli lähtee välittömästi ennakkotilaukseen vikisemättä. Mukavasti on tulossa Xbox One X:lle 4K-pelejä ja vielä hyviä sellaisia. Alkuperäinen Xbox saa taaksepäinyhteensopivuuden Xbox One -malleihin, joka on todella hyvä juttu, jos on yhtään Xbox 360 -taaksepäinyhteensopivuuden tapainen.

Huh huh, todella hyvä pressi.. :)
 
Ylös Bottom