Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

Epätoivotut suuntaukset pelialalla - yleistä keskustelua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kissanpoika
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mistä ne meinaa repiä hirveän määrän (eli 10-kertaisen) lisää pelaajia? Tuo ilmeisesti pohjaa sille, että pelaaminen on niin kallista tai laitteiden hankinta tai laitteet niin vaikeita, jotta nykyiseen verrattuna on 10-kertainen pelaajia vain odottamassa että tulee helppoa ja halpaa pelaamista, jotta voivat hypätä mukaan.

Vaikea uskoa. Onhan nytkin ollut striimipalveluita useampiakin tarjolla, joten miten tulevaisuuden tilanne eroaa nykyisistä vastaavista?
 
ikö edes pientä pistoa tuntunut rinnassa ? Olen sitten aliarvioinut Kojiman.
Tosin MBG:lle tämä Kojiman siirtyminen XBOXin kelkkaan oli liikaa. Saattaa siirtyä jopa xboxille tämän takia ainakin tämän videon perusteella.
Vastaan trollailuusi asianmukaisemmassa ketjussa.

Tässä yhteydessä tahdot varmaankin sanoa, että olet yliarvioinut Kojiman. Onneksi ainakaan toistaiseksi ei ole ilmennyt moisia terveyshaasteita. MBG ei sano minulle yhtään mitään. En siis ymmärrä, että miksi hänen Xbox-leiriin siirtyminen pitäisi kiinnostaa sen enempää kuin hänen(?) siirtymisensä vaikkapa lasten kesäleirillekään. Asiayhteydestä päättelen, että hän on jonkilainen hahmo, jonka päätöksiä kuuluu seurata ilman omaa näkemystä. Näitähän löytyy joka pöpilästä. Monihan muistaa vihreän leirin hajoilut, kun Phil-sama kehtasi julkaista pelejä kilpailevilla alustoilla ja ei kunnioittanut Twitter-hahmojen kertomuksia rintamalta.

Tätähän tämä nykyaika on, somevaikuttajilla on valtaa, jota normaalia arkea elävä somekuplasta irrallaan oleva ihminen ei näe eikä tunnusta. Somen puolella kuitenkin suuryrityksiä myöten kumarrellaan näitä mitä erikoisempia uuvatteja. Valitettavasti peliala ei todellakaan ole ainoa, joka tähän on lähtenyt mukaan.

Xboxin kelkkaan siirtynee moni muukin, ihan jo johtuen Sonyn uskomattomasta huonojen päätösten putkesta. Eivätkä ne varmasti ole vielä ohi. Ihmettelen kovasti, jos esimerkiksi Media Molecule ja Housemarque ovat vielä pystyssä muutaman vuoden päästä, kun katsoo tätä Sonyn nykyistä menoa. Onhan tässä jo monista syistä tullut masenneltua tulevaa sukupolvea, eikä syyttä. Tällä hetkellä vaikuttaisi siltä, että tulevien laitteiden valttikortti on lisääntynyt teho - samaan aikaan kun muuten koko ala on menossa viemäristä alas. Jos ja kun Microsoft saa tälläkin alalla ihmiset riippuvaiseksi omasta ekosysteemistään, ollaan perillä.
 
Matt Piscatellan mukaan Playstation-"lakolla" ei ollut merkittäviä näkyviä vaikutuksia heidän mittaustuloksissaan. Tämä oli toki arvattavissa. Ihan kauhean suurta vaikutusta ei voi tehdä, jos alle yksi prosentti noin 125 miljoonasta käyttäjästä on mukana edes sen minimiajan. Näinhän näillä mielenilmauksilla tuppaa yleensä menemään, mutta kuten Jokeri lausuu:

"It's not about money, it's about sending a message."

 
Jos pelaa pääasiassa yksinpelejä niin helppohan tuohon oli osallistua kun vaan otti pleikan pois netistä ja pelasi ihan normaalisti.
Kaveri teki just noin. Minäkin tavallaan osallistuin kun pelasin tuon viikon xbox 360:lla. Itseasiassa mulla ei ole vieläkään käynyt pleikkari päällä.
 
Jos pelaa pääasiassa yksinpelejä niin helppohan tuohon oli osallistua kun vaan otti pleikan pois netistä ja pelasi ihan normaalisti.
Kaveri teki just noin. Minäkin tavallaan osallistuin kun pelasin tuon viikon xbox 360:lla. Itseasiassa mulla ei ole vieläkään käynyt pleikkari päällä.
En minäkään ole varmaan kuukauteen käynnistänyt Pleikkaria kuin ottaakseni kuvat Silent Hill 2:n päivityksen jälkeen. Switch 2 on pitänyt Xenoblade Chroniclesin myötä niin kiireisenä, ettei muuta ole oikein ehtinyt pelatakaan. Kunhan tuon saa taputeltua, niin eiköhän se sitten ole vaikka sen Wolverinen vuoro.
 
Alle viikko uuden Gears of War-pelin julkaisusta pelin "story director" sai kenkää. Halo Studiosin "cinematic director" puolestaan sai ylennyksen ja potkut saman viikon aikana. Tällainen kehitys saisi loppua, jossa porukka pistetään pihalle ennen kuin edes ehditään toteamaan, että menestyikö se lopputulos. Eikä nämä sekoilut näihin rajoitu, mutta ovat kuitenkin tuoreimmat esimerkit nykyään valloillaan olevasta verilöylystä.

En tiedä mitä nuo nimikkeet ovat suomeksi, siksi lainausmerkit.
 

Steam linkki ei kerro mikä on syynä Larryjen poistumiseen. Mulla on onneksi Wet Dreams Dry Twice fyysisenä Switchille niin sen poistattaminen on hankalampaa.
 
Huomioonottaen komponenttien korkean hinnan on todennäköistä että mennään jossain vaiheessa striimaaviin tv-boxeihin, pitipä suuntauksesta tai ei. Konsolivalmistajille tämä sopisi mainosti, saadaan minimaalisella hardis-panostuksella rahastettua pelit. Toki datakeskuksiin täytyy investoida mutta se lienee tässä pienempi paha heille. Se on kuitenkin pelaajien määrän mukaan skaalautuvaa businestä toisin kun oman raudan kehittäminen, mikä on aina paljon kalliimpaa, eikä lopputuloskaan ole aina toivottu.
 
Striimaaviin tv-bokseihin menee osa siitä porukasta joka pelaa nyt mobiilipelejä. Voihan toki olla, että keksitään sellaisia pelejä, jotka toimivat hyvin striimattuna ja joissa on jotain hyötyä striimauksesta.
 
Striimaaviin tv-bokseihin menee osa siitä porukasta joka pelaa nyt mobiilipelejä. Voihan toki olla, että keksitään sellaisia pelejä, jotka toimivat hyvin striimattuna ja joissa on jotain hyötyä striimauksesta.
Näin voisi ajatella, mutta kun vastakkain on konsoli 1199€ vs. 149€ set top box + striimaus 150€/v psn gold diamond super + jäsenyydellä, niin tilanne voi muuttua.
 
Viimeksi muokattu:
Näin voisi ajatella, mutta kun vastakkain on konsoli 1199€ vs. 149€ set top box + striimaus 150€/v psn gold diamond super + jäsenyydellä, niin tilanne voi muuttua.
Itse en tuohon usko. Ennemmin asiakkaalle kuluttomat osamaksukuviot alkavat yleistymään entisestään, että saadaan nuo kalliimmat konsolit myytyä. Itselleni on esim. pelaajana niin suuri kynnys alkaa pelaamaan millään streamauksella ikinä, että enemmin vaihtuu pelaaminen toiseen harrastukseen, jos tuota aletaan väkisin tuoda. Tai sitten vaan pelaan niillä vanhoilla laitteilla ja peleillä niin kauan kuin se on mahdollista.

Väitän, että samaan tapaan ajattelevia pelaajia on ihan hemmetin paljon, vaikka toki mobiilipelaajiakin on valtavasti. Molemmat pelaajakunnat ovat kuitenkin yleensä ihan eri pelaajia, ja en usko, että pelifirmat haluavat menettää kuitenkaan ne enemmän hardcore- tyyppisetkään pelaajat. Kaikki tietävät miten Xboxille kävi aikoinaan kun yrittivät tunkea pelaajille väkisin always online-pelaamista. Streamauspelaaminenhan on itse asiassa ihan totaalista always online-pelaamista, mutta vaan kaiken kaikkiaan huonommilla ominaisuuksilla, kuin millä Xbox yriti sitä aikoinaan saada läpi. Ei vaan millään tule menemään läpi, vaikka konsolit ovatkin jatkossa paljon kalliimpia.

Ei muuta kuin aktiivisempi promoaminen nettioperaattoreiden kautta, niin kyllä ne kalliimmatkim konsolit varsin hyvin kaupaksi tulevat menemään. On niitä kalliita kännyköitäkin myyty noilla kuluttomilla osamaksusoppareilla hyvin. Ja vaikka joku voi sanoa, että kännykkä on ihmisille sinänsä tarpeellisempi kuin konsoli, niin tähän taas vasta-argumentttina, että nimenomaan toista tonnia maksava kännykkä ei sinänsä liene sen välttämättömämpi kuin kallis konsoli. Kumpiakin tullaan ostamaan, jos ne on mahdollista saada kohtuullisin maksuehdoin,
 
Ylös Bottom