Vastaus: F1 2015 [Hype]
Kirjoitetaan hieman lisää mietteitä. Eilen pelasin tosiaan 7h putkeen tätä ja yöllä alkoi olemaan silmät jo aika solmussa, eikä ajamisesta enää mitään tullut. Mulla on kaikki force asetukset 100%:ia ja kyllä nyt on muuten kädet kipeät! Sen verran säädin, että näppäimet vedin mieluisaksi (peli tunnisti kyllä t300:en ja f1:llekin omat asetukset, mutta vedin custom asetukset). Sit oletuksena kaikki advanced säädöt oli nollassa, joten laitoin lineaarisuutta muistaakseni 25een tai 30:een, niin ei tarvi perus nopeissa mutkissa vetää käsiä kaksinkerroin, vaan pienempikin kääntö riittää.
Paljon porukka manaa Pcarsin forceja, tai niiden säätöjä, mutta itse oikeasti nautin sen pelin forceista ihan siis todella paljon.
Tässä efektejä on vähemmän, mutta kyllä tässäkin forcet aika hyvät on. Tietää hyvin koska puskee, koska lähtee perä alta ja hiekalla tietää ajavansa hiekalla jne. Ei Pcarsin tasolla, mutta hyvät ja ajaa asiansa mainiosti. Ehkä se 100% voima asetuksissa on kuitenkin liikaa pitkille pelisessioille. Kyllä niin hapoilla kädet on.
Tekoäly. Vanhassa ajelin "realistisesti" Legendillä. Tarkoitan siis, että vaikka Williamsilla olin sijoilla 3-8, marussialla siellä +10.
Nyt Pro Seasonissa on pakotettu Legend ja Toro Rossolla kokoajan 2-3sek kierroksella tallikaveria hitaampi. Ei todennäköisesti johdu siitä, että AI menisi kovempaa, vaan siitä et ajaminen ilman apuja on todella paljon haastavampaa, joskin paljon paremman tuntuista kuin ennen. Eli ei vain tällä ajomäärällä taidot vain riitä pysymään perässä. Expert tasolla ajan kuten viimevuoden versiossa Legendillä.
Tekoäly toden totta tulee ohi. Takasiiven aikana, vaikka vedät suht röyhkeästi eteen, AI muuttaa linjaa ja tulee heittämällä ohi. Todella monta kertaa pyörähdin myös, kun AI pysyi rinnalla ja itse liukusin hiukan pitkäksi, jolloin osumaa tuli. Ratavalleihin ei voi enää oikeastaan osua, sillä joko rengas puhkeaa, siipi lähtee tai kisa jää kesken. Siipikin kun lähtee, niin ennen pystyi suht kovaa ajamaan varikolle, nyt oikeasti körötellään kun auto menee aivan suoraan. Tekoäly on kehittynyt huimasti ja etenkin 5 kierroksen pikakisoissa tuli loistavia vääntöjä tekoälyn kanssa, kun olin Kimi ja vastassa oli Williamsit ja Vettel. Ihan jonossa koko kisa.
Kisainssin komentojen kanssa oikeasti pärjää niin pitkälle, että melkeinpä hudin saa ottaa joka pelimuodossa pois. Komentojen toimivuudessa vain olisi toivomisen varaa. En tiedä kuuluuko voice nappia pitää pohjassa ja samalla säätää nuolinäppäimillä, vai painaa kerran voicea ja sitten nuoli näppäimillä, mutta 9/10 kerrasta tulee ilmoitus, ettei inssi kuullut mitä sanoin. Kun selaan listaa alaspäin komennoissa, yks kaks se valikko katoaa enkä ehdi valitsemaan mitään. Enkä tiedä mitä teen väärin.
Ajotuntuma on todella hyvä, siis oikeasti todella hyvä. Ajaminen on mielettömän hauskaa, mutta todella haastavaa. Perä lähtee alta herkästi, mutta myös kisan aikana jarrubalanssia täytyy säätää renkaiden kulumisen mukaan, jotta ei mene etu/takapää lukkoon liian herkästi. Renkaisiin on myös mallinnettu kuoriutuminen, eli renkaiden suorituskyky heikkenee hetkeksi, kunnes taas palautuu toviksi ennen kuin oikeasti pito menee. Tällä kertaa pito ei lähde hyvästä nolliin kierroksessa kuten ennen, vaan oikeasti kuluneilla renkailla pystyy taistelemaan aika pitkälle.
Harjoituksissa ja aika-ajoissa varikkoboxi on todella hyvin tehty. Ajat varikolle, varikkotiimi tulee ulos, nostaa auton, työntää sisälle, kytkee piuhat, laittaa renkaanlämmittimet jne. Todella aidon oloista ja tuo fiiliksen et oikeasti olet osa f1 sirkusta, etkä vain aja ajopeliä. Pcars sortuu tähän, se on vain ajamista. Tämä on muutakin.
Boxissa istuessa pyydät kisainssiltä tabletin, josta valitset renkaat ja säädät auton. Renkaiden kuluman näkee todella hyvin. Näkee miten hyvä pito on 0-100 väliltä, näkee miten monta kierrosta renkaat kestää ja näkee eri renkaiden välillä vaikutuksen kierrosaikaan. Todella hyvin infoa ja hienosti tehtynä. Nyt myös auton säätö on tehty niin, että on ne viisi esiasetusta kuten ennenkin, mutta voit suoraan siitä lähteä editoimaan kyseistä setuppia mieleiseksesi.
Kuva rengasvalinnasta:
Boxissa sitten tabletin lisäki on tietysti monitori kuten ennenkin. Sekin on vedetty täysin uusiksi. Näet tavoitesijoituksen ja siihen vaadittavan ajan, säätilat paljon tarkemmin kuin ennen, lisäksi näet tuloslistassa kunkin kuljettajan kohdalta todella nopeasti millä sektorilla olet nopeampi tai hitaampi.
Uutena on live tv feed, eli voit valita kuskin ja kuvakulman ja katsoa AI kuskien ajamista ja heidän sektoriaikojaan jne realiajassa.
Kuva tv feedistä: