Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)
En nyt olisi niin varma, että sanoisin sen "varmasti" tulevan XO:lle. Mahdollisuus siihen tosiaan näyttäisi olevan, jos Sony joutuu jo aivan keskustelemaan asiasta Squaren kanssa, mutta mahdollisuus =/= tulee 100% varmasti. Final Fantasyt kuitenkin myyvät useita miljoonia kappaleita Sonyn konsoleilla yksinään (pelkästään Japanissakin), joten Squarella tulee joka tapauksessa saamaan hirveästi $$$ sen myynneistä. White Engine on kuitenkin räätälöity aikalailla PS3:a varten, joten kyseistä pelimoottoria käyttävien pelien kääntäminen muille konsoleille/PC:lle ei ole varmastikaan helppoa taikka halpaa.samuel6 sanoi:Tulee kyllä varmasti molemmille konsoleille, mutta se on ihan järkevääkin.
FamaZ sanoi:Final Fantasyt kuitenkin myyvät useita miljoonia kappaleita Sonyn konsoleilla yksinään (pelkästään Japanissakin), joten Squarella tulee joka tapauksessa saamaan hirveästi $$$ sen myynneistä.
Aivan sama onko vai ei (ja tuokin laitekanta lähentelee jo Euroopan julkaisun jälkeen pian kolmea miljoonaa). Pelaajat ostavat erityisesti Japanissa ja hieman pienemmässä mittakaavassa jopa länsimaissakin konsolin, jolle seuraava "kunnon" FF ilmestyy. Vaikka FFXIII ilmestyisi PS3:lle jo huomenna, se myisi melko varmaan Japanissakin 1,5-2 miljoonaa kappaletta viikossa tai kahdessa (riippuen siitä, miten hyvin niitä PS3:a löytyy kauppojen hyllyiltä pölyttymästä).Count_M sanoi:Ongelman saattaakin muodostaa se, että PS3 laitekanta ei nouse riittävän suureksi että peli myisi miljoonia edes maailmanlaajuisesti vain PS3:lla..
FamaZ sanoi:Aivan sama onko vai ei (ja tuokin laitekanta lähentelee jo Euroopan julkaisun jälkeen pian kolmea miljoonaa). Pelaajat ostavat erityisesti Japanissa ja hieman pienemmässä mittakaavassa jopa länsimaissakin konsolin, jolle seuraava "kunnon" FF ilmestyy. Vaikka FFXIII ilmestyisi PS3:lle jo huomenna, se myisi melko varmaan Japanissakin 1,5-2 miljoonaa kappaletta viikossa tai kahdessa (riippuen siitä, miten hyvin niitä PS3:a löytyy kauppojen hyllyiltä pölyttymästä).
Kuten Luckymankin jo sanoi, UE3 on lisensoitu aivan muille peleille ja Square on ehtinyt jo varmistaa FFXIII:n pyörivän (edelleen) White Enginellä. WE on tehty melkolailla ainoastaan PS3:n erikoisempaa arkkitehtuuria silmälläpitäen, eikä sitä ole kovinkaan helppo kääntää muille alustoille.Zoukka sanoi:Mutta vitsit vitseinä jookos. Kyllä minusta merkit alkavat vähän siltä näyttää, että XIII saattaisi pyörähtää boxille. Squarehan lisensoi myös U3-enginen käyttöönsä ja senhän pitäisi melko kivutta pelittää molemmilla alustoilla. Eikä SE julkaise yhtään suuren budjetin peliä millekään koneelle, jonka kanta ei ole hyvä. As simple as that.
ja Square on ehtinyt jo varmistaa FFXIII:n pyörivän (edelleen) White Enginellä. WE on tehty melkolailla ainoastaan PS3:n erikoisempaa arkkitehtuuria silmälläpitäen, eikä sitä ole kovinkaan helppo kääntää muille alustoille.
Ja miten niin PS3:n laitekanta olisi huono?
Zoukka sanoi:Ai aivan kuten DMC4, jonka piti pyöriä vain PS3:lla ja sen uskomattomalla tekniikalla. Niin just.
Kyllä se pojat niin on, että jos boxeja on se reilut kaksi kertaa enemmän myyty XIII:n julkaisun tienoilla kuin pleikkareita niin Final Fantasy XIII on multiplatform tai Xboxin yksinoikeuspeli.
-DMC4 is a game that can only be made with the power of the Playstation 3
Cyrus1 sanoi:Niin, tuo on sitä naurettavaa PR-paskaa, jota ei oikein jaksa kuunnella..
Öööh... Todennäköisin skenaario taitaa edelleen olla se, että FFXIII tulee yksinoikeudella PS3:lle ja jos Boxi jonkun Final Fantasyn saa, niin se on sitten täysin erillinen Fabula Nova Crystalis -projekti (ehkäpä jo kauan aikaa sitten nimenä rekisteröity Final Fantasy Haeresis XIII) tai jotain aivan muuta (nettipuoli on XO:n vahvuus, joten jokin sitä puolta enemmän painottava peli? Seiken Densetsu Online?). Tähän mennessä on kuitenkin paljastettu vain kolme tulevista n. kuudesta Fabula Nova Crystalis pelistä/projektista. Ja edelleen kyllä painotan sitä, ettei Square Enix ole KOSKAAN julkaissut mitään peliä samaan aikaan kahdelle konsolille (FFXI:tä lukuunottamatta, mutta sehän onkin MMORPG ja toinen alusta oli alunperin PC), enkä usko kyseisen tavan alkavan vielä nytkään. Varsinkin kun Sony "keskustelee" Squaren kanssa asiasta, mikä vain osoittaa että Sony kyllä tietää FF-brändin arvon ja tietää että heidän on tehtävä aikalailla mitä tahansa, ettei FFXIII tule muille konsoleille, jos Square edes sellaista harkitsee oikeasti tosissaan.Zoukka sanoi:Mutta todennäköisin skenaario taitaa olla FFXIII:n PS3-360 julkaisu. PS3-versiossa voi sitten olla, vaikka 1080p välidemot![]()
Kuten Cyrus sen jo sanoikin, DMC4 on ensimmäisestä päivästä lähtien käyttänyt Capcomin erityisesti moniytimisille prossuille kehittämää pelimoottoria (XO:n Xenonin ja PS3:n Cellin tyyppisiä prosessoreita hyödyntävää, siis). Tähän mennessä sitä ovat jo käyttäneet Dead Rising ja Lost Planet. DMC4:n erona tosin oli (tarkoitus olla), että se pyörisi 60fps PS3:lla, jotain mihin DR ja LP eivät yltäneet XO:lla.Ai aivan kuten DMC4, jonka piti pyöriä vain PS3:lla ja sen uskomattomalla tekniikalla. Niin just.
nallet sanoi:Johan on taas ihme spekulointia ja tappelua täysin turhan asian ympäriltä.
Just hyvä, lisää vaan. Näitä on kiva lukee![]()