Tämä on mainospaikka (näillä pidetään sivusto pystyssä)

FlatOut 4: Total Insanity

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Omenanraato
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Vastaus: FlatOut 4: Total Insanity

+ AI on tyypillinen kuminauha, mutta voitto ei ole itsestäänselvyys ja rahaa saa myös törmäilyistä jne.
Kiitti tiedosta! Kuminauhan takia jätän ostamatta. Mulle se ei ole mikään pikkujuttu vaan jatkuva riesa, joka tekee pelaamisesta epäreilua ja vie kokonaan voiton riemun.
 
Itse olen eri mieltä tuosta kuminauhasta. Poitsu just äsken pelaili jo voitti cupin ylivoimaisesti. Muut autot eivät vain saavuttaneet kun ajeli hyvin törmäilemättä. Lisäksi jos itse jää jälkeen, niin ei sitä kärkeä meinaa saada kiinni millään. Tässä pelissä on muuten paras restart ikinä. Noin 1 sek ja kenttä alkaa alusta.

Edit. Ajelin itse juuri 3 kierrosta eräällä radalla loppuaikana 5.17,39. Seuraavalla aika 5.39,66. Viimeiseksi tulleella 9.29,69. Ja tämä siis offlinessa eli AI oli vastassa.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vastaus: FlatOut 4: Total Insanity

Kolme turnausta takana ja mitähän tästä sanoisi...

Ei mikään täysi pannukakku kuin mitä kolmonen kuulopuheiden mukaan oli, mutta tunnelma jää silti kovin vaisuksi. Vaikka ajettavuus on periaatteessa ok, eivät autot tunnu yhtä eläväisiltä kuin Bugbearin tekeleissä. Mieleen tulee lähinnä PS2-aikakauden kaahaukset, kun menopelit kääntyivät näkymättömän keskiakselinsa ympärillä tarkemman mallinnuksen sijaan. Samantyyliset moitteet ympäristöille: erilaista krääsää ja silppua lentää kiitettävästi, mutta silti ne vaikuttavat enemmän päälleliimatulta ekstralta kuin aidosti rataan kuuluvilta tykötarpeilta.

Bugbearin peleissä oli muutoinkin tyystin omanlaisensa tunnelma, kun pienikin este saattoi johtaa kaoottisin hetkiin ahtailla radoilla loistavien fysiikoiden ansiosta. Tästä se jäi toistaiseksi uupumaan: alkuluokankin romut kiitävät huimaa vauhtia, eivätkä kertaalleen jo maahan osuneet esteet juuri menoa hidasta. Ryhmä hajoaa nopeasti, kun kärkeen painaa ehkä pari tyyppiä ja muut jäävät heti kättelyssä jälkeen. Osallistunpa myös suureen kuminauhakeskusteluun: omien kokemusten perusteella nauhaa ei käytännössä ole ennen kuin vasta viimeisellä kierroksella, eli se genren typerin variaatio. Suurin osa kisasta paahdetaan tylsästi kärjessä, kunnes parin viimeisen mutkan aikana joku konekuskeista paahtaa yli-inhimillisellä nopeudella konttiin kiinni. Raivostuttavaa.

Nuristavaa riittäisi myös ailahtelevasta teknisestä toteutuksesta (Xbox Onella ainakin) sekä turhista aseista ja niiden hämmentävästä käyttölogiikasta. Mutta ei tuomita vielä, vaan annetaan mahdollisuus. Muun muassa räsynukkeilu ja verkkomöhinät täysin korkkaamatta
 
Vastaus: FlatOut 4: Total Insanity

Mielenkiintoista nähdä, miten tämä peli vaikuttaa Wreckfestin kehitykseen, koska tämä näyttää niin paljon Bugbearin Flatouteilta. Eli onko Bugbear tekemässä juurikin tällaistä joka nyt siis jo ilmestyi. Uskoisin että ainakin fysiikat ja ajotuntuma sekä graafinen anti tulee olemaan parempaa Bugbearilla.

En oo tätä pelannut, mutta jo videoiden perusteella voi sanoa, että ei tällä paljoa yhteistä Wreckfestin kanssa ole.
Wreckfest ottaa itsensä kohtuu vakavasti ja on semi-simu, kun tämä taas on täysin kieli poskessa tehtyä arcade kaahausta.

Bugbearilla on kehityksessä myös Stunfest, missä on luultavasti enemmän sekoilua.
 
Vastaus: FlatOut 4: Total Insanity

Noniin, nyt alkaa olla jo useempi pelitunti takana ja mitä tästä nyt sanois. Haluaisin kovasti tykätä tästä mutta tietyt jutut pyrkii kovasti pilaamaan pelinautintoa. Törmäysten seuraukset on aivan onnettomat: Autot kieppuu ja pyörii ilmassa kuin höyhenet ja kaaroissa ei ole massaa. Menopeleillä on myös todella helppo pyörähtää tiukoissa mutkissa. Ulkoasultaan riittää omalle silmille mukavasti ja musiikki on perus rokinräminää mihin on tän tyylisis peleis totuttu, moottoriäänet taasen surkeat. Tavaraa lentää ilmassa kiitettävät määrät...=)! On tässä paljon hyvää mutta ohjaus ja törmäysmallinnus onnistuu pilaamaan paljon. Silti, koko päivä tätä on tullu tahkottua ja zeldan jälkeen mukavaa vaihtelua...=)!
 
Tuo on suora linkki arvosteluun, Game Reactor vaan pakkosyöttää mainoksia ennen kuin päästää lukemaan.

Ei ole vaan juuri klikinkalastelu linkki, joka on Gamereactorilla mennyt naurettaviin mittasuhteisiin:
a6f1d2f382d27e978bdb26e4bb07de30.jpg

Suora linkki on:
https://www.gamereactor.fi/arviot/411523/Flatout+4+Total+Insanity/
 
Ylös Bottom