Vastaus: Grand Theft Auto V [PS3/X360 Hype]
Jotkut eivät nyt ehkä ymmärrä, että GTA:ssa kyllä olisi samanlainen taistelumekaniikka kuin Nukkuvissa hauvoissa tai Asassin Creedissä, mutta hahmorealisimi iskee tässä vastaan. Se mitä taisteluliikkeitä GTA:n hahmot osaavat, perustuu mitä suurimmassa määrin todellisuuteen.
GTA III:ssa Claude osasi potkia vähän ja nyrkkeillä, mutta koska hän oli alkujaan pikkuketku, ei hän voinut osata mitään erikoista. Jos hän olisi osannut jotain liikkeitä, joita esimerkiksi Asassin Creedin hahmo osaa, ei se enää olisi ollut uskottavaa. SA:ssa taas kaikki oli sidottu hahmonkehitykseen. CJ oppi jotain harjoittelemalla, mutta ei ollut mikään ihmemies, kuten eivät gangstat ole oikeastikaan. Niko (GTAIV) osaa myös jotain erikoistaitoja, mutta tämäkin tapahtuu uskottavuuden rajoissa.
Eivät viholliset todellisessakaan maailmassa hyökkää vuorotellen. Kyllä silloin kaivetaan aseet esiin ja aletaan kaikki räiskimään ja yhtäaikaa. Itse asiassa jo suojaan meneminen on realisminvastaista, ei sitä oikeassa alamaailmassa tapahdu.
Olkaa siis tyytyväisiä, että muuten realistisuuteen, tutkimukseen perustuvan ja todellisuuteen perustuvia rikostarinoita sisältävään pelisarjaan on yllättävänkin paljon sisällytetty viihdearvoa kasvattavaa fiktiota. Enempää sitä ei kaivata. En halua mitään erikoisagenttia tai täysin epärealisitista palkkamurhaajaa GTAV:n päähahmoksi.
Jos GTAV:n päähahmo on mafian miehiä, niin sen taidot ja toimintatavat pitää olla suhteellisen samanlaiset kuin oikeassa maailmassa. Tämä on yksi HYVIN tärkeä asia ollut minulle aina. Se tekee GTA:sta yhdeltä aspektilta erittäin hyvän pelin. Kaikkien pelien päähahmon kun ei tarvitse olla epärealistinen. Jos joku sitä haluaa, sellaisia pelejä kyllä löytyy pilvin pimein. GTA pidettäköön erossa niistä niin paljon kuin mahdollista.